زندگی

احتمال بازداشت رئیس سازمان امنیت کشور عربستان به دستور بن سلمان

احتمال بازداشت رئیس سازمان امنیت کشور عربستان به دستور بن سلمان

حساب‌های حقوقی و فعالان سعودی از بازداشت رئیس سازمان امنیت کشور و اداره کل تحقیقات عربستان به دستور ولیعهد این کشور خبر دادند.

احتمال بازداشت رئیس سازمان امنیت کشور عربستان به دستور بن سلمان

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت الرای الآخر، عمر بن عبدالعزیز، فعال سعودی اعلام کرد، اخبار مربوط به بازداشت عبدالعزیز الهویرینی، رئیس سازمان امنیت کشور و اداره تحقیقات عربستان در حال بررسی است. احتمال دارد این کار به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان انجام شده باشد. بن سلمان ده‌ها بازداشت در حق شاهزاده‌ها و شخصیت‌های سیاسی و امنیتی عالی‌رتبه عربستان انجام داده است.

وی افزود، این یک واقعیت در عربستان است و در آن سرکوب و کشتار حاکم است.

پیش از این روزنامه‌های غربی نوشته بودند، الهویرینی از نزدیکان شاهزاده محمد بن نایف، ولیعهد سابق تحت بازداشت عربستان و یکی از افسران مورد اعتماد وی بود. او در سال ۲۰۱۷ با حفظ سمت مدیرکلی اداره تحقیقات، به عنوان رئیس سازمان امنیت کشور منصوب شد.

الهویرینی از نام‌های معروف در بخش امنیتی عربستان است و یکی از قدیمی‌ترین افسران وزارت کشور محسوب می‌شود که پست‌ها و ماموریت‌های مخفی داشته است.

اداره تحقیقات عربستان به دلیل ماموریت‌های فراوانی که به آن محول می‌شود، یکی از مهمترین سرویس‌های امنیتی عربستان محسوب می‌شود.

الهویرینی تاکنون دو مرتبه مورد سوء قصد قرار گرفته است؛ یکبار اوایل سال ۲۰۰۳ بود که به خودروی وی که به همراه برادرش بود، به شدت تیراندازی شد و در این حادثه برادرش جان باخت اما خودش نجات پیدا کرد. مرتبه دوم هم اواخر همین سال بود که خودروی وی بمب گذاری شده بود اما او داخل خودرو نبود و جان سالم به در برد.

سرویس امنیت کشور بازوی بن سلمان در ارتکاب جنایت‌های خاص و شکنجه بازداشتی‌های عقیده است. این سرویس پرونده بازداشتی‌های عقیده را برعهده دارد و در سایه نقض حقوق بشر و شکنجه آنها، به گمراه سازی افکار عمومی درباره این پرونده دست می‌زند.

یکی از مهمترین سرویس‌های وابسته به سرویس امنیت کشور، اداره تحقیقات است، این سرویس امنیتی مختص پرونده‌های مربوط به کشور و امنیت آن، پرونده‌های تضعیف کشور و تخریب جامعه، پرونده‌های مشکوک اداری و مالی ناشی از سوءاستفاده از قدرت است.

اداره کل تحقیقات به دو بخش اداره تحقیقات عمومی و اداری تقسیم می‌شود و ضمن هماهنگی با تمامی بخش‌های دولت به بررسی پرونده‌های امنیت داخلی، مبارزه با جاسوسی و تحکیم امنیت در کشور می‌پردازد.

وظیفه اصلی سرویس امنیت کشور سرکوب مخالفان و مخالفان عقیدتی است.

انتهای پیام

منبع

احتمال بازداشت رئیس سازمان امنیت کشور عربستان به دستور بن سلمان
www.isna.ir

دکمه بازگشت به بالا