روتختی تکه دوزی

  • جولای 25, 2021
  • زندگی
  • ۱۱ بازدید

روتختی تکه دوزی

به این نوشته برای دوخت روتختی تکه دوزی شده خوش آمدید! اینجا به صورت گام به گام و تصویری دوخت لحاف یا روتختی کودک تیکه دوزی شده را آموزش میدهیم

روتختی تکه دوزی

به این نوشته آموزشی برای دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی شده خوش آمدید! دراین  بخش به شما نشان خواهیم داد که چگونه کار لحاف دوزی  خود را پیش ببرید و چگونه لبه های لحاف را به ظریف ترین حالت ممکن بدوزید. در این قسمت به شما آموزش می دهیم که چگونه با استفاده از پارچه های بلااستفاده و قدیمی و با هنر چهل تکه دوزی لحاف بدوزید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش دوخت روتختی تکه دوزی

قبل از هر چیز لایه بندی های لحاف یا روتختی تکه دوزی خود با هم (پشت لحاف، لایه چسب و رویه لحاف)، لایه ها باید طبقه بندی شوند. کوک زدن هنگام لحاف دوزی باعث می شود تا در هنگام دوختن لحاف، لایه ها تغییر حالت ندهند و بهم نخورند. می توانید از روش بستن درزها با اسپری های چسبی یا روش بستن با سوزن استفاده کنید. بعضی ها هم از سنجاق  با استفاده از سوزن های مخصوص لحاف استفاده می کنند.

قبل از شروع کار باید لایه پشتی لحاف یا روتختی خود را آماده کنید. من از یک تکه پیراهن نخی با عرض ۵۴ ″ برای پشت لحاف استفاده می کنم. می توانید از یک پارچه تکی و با یک طرح استفاده کنید یا می توانید برای  پشت لحاف  از پارچه های تکیه دوزی در قطعات کوچکتر هم استفاده کنید. اندازه نهایی باید حداقل ۵۴  در ۵۴ باشد. پشت لحاف خود را تکان دهید و کاملا باز پهن کنید تا صاف و بدون چین و چروک باشد.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱)

برای فضای  بهتر خیاطی این روتختی تکه دوزی روی پارکت یا کف چوبی بنشینید. با استفاده از نوار پارچه ای برای محکم کردن لایه پشتی لخاف روی زمین، از سمت راست و پایین شروع به کار کنید. این نوار به صاف نگه داشتن پارچه کمک می کند و می تواند از جابجایی لایه زیرین هنگام سنجاق زدن جلوگیری کند، و از جمع شدن پارچه نیز جلوگیری کند. سعی کنید پارچه را هنگام چسباندن به زمین نکشید و جمع نکنید، فقط آن را صاف کنید و از نوار برای صاف نگه داشتن پارچه استفاده کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲)

بعد، لایه چسب را به اندازه تقریبی پارچه پشتی برش دهید، و آن را با دقت صاف کنید با دقت پارچه را در قسمت پشتی صاف کنید و هرگز آن را نکشید. قبل از افزودن پارچه رویی لحاف یا روتختی تکه دوزی ، فشاری از سمت پشت به آن بدهید. می توانید از ناخن های دست و یا یک غلتک پرز استفاده کنید و تا جایی که ممکن است نخ های سرگردان و بیرون زده را از بین  ببرید. نخ ها ممکن است در نهایت از طریق قسمت روشن تر پارچه لحافی خودشان را نشان دهند. پس آنها را جدا کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۳)

قسمت رویی لحاف یا روتختی را روی لایه چسب قرار دهید و چین و چروک را از مرکز به سمت  لبه ها صاف کنید. همچنین می توانید در این مرحله با استفاده از صاف کردن  لبه ها مطمئن شوید که درزهای وصله شما صاف هستند. لبه پارچه را با درزهای مستقیم به سمت بالا بچرخانید تا از صاف بودن آن اطمینان حاصل کنید. احتمالا باید کمی با این قسمت از لحاف ور بروید تا درزها را کمی صاف کنید. با فشار دادن و حرکت آرام دستان، لحاف را کمی جابجا کنید تا درز صاف شود. اگر پارچه در قسمت بالایی شروع به چین خوردن می کند، خواهید فهمید که آیا پارچه لحاف را بیش از حد به یک جهت یا جهت دیگر حرکت داده اید یا نه.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۴)

اکنون وقت آن است که محل مناسب را برای نگه داشتن پارچه و تکان نخوردن آن پیدا کنید

حالا شروع به سنجاق زدن کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۶)

می توانید از سنجاق قفلی  منحنی استفاده کنید. معمولاً باید فاصله دقیق خود را با علامت گزاری پیدا کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۷)

می توانید سنجاق زدن را از مرکز لحاف یا روتختی تکه دوزی شروع کنید .

کم کم و به  سمت کناره ها بروید.

پس از مرکز به گوشه ها سنجاق بزنید..

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۸)

اگر سنجاق کاری را تمام کردید اما نمی خواهید همان لحظه شروع به دوخت لحاف یا روتختی تکه دوزی  کنید، می توانید لحاف را با دقت جمع کنید و آن را کنار بگذارید. سعی کنید لحاف سنجاق دار را خیلی محکم جمع نکنید و یا برای مدت طولانی آن را کنار نگذارید تا از کشیدگی و فشار به پارچه ها جلوگیری شود.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۹)

سوزن های چرخ خیاطی را روی دستگاه خود پایین بیاورید تا پایه جرکتی  را به آن متصل کنید. پایه  حرکتی را از کنار دستگاه بلغزانید. مراقب تنظمیات چرخ خیاطی باشید تا سوزن ها و اجزای ریز چرخ هنگام دوخت شما را متوقف نکنند. قبل از لحاف کاری همه تنظیمات را انجام دهید.   اگر سنجاق کاری کرده اید، هنگام برداشتن سنجاق ها، از ظرفی در نزدیکی دستگاه خود استفاده کنید تا سنجاق ها را داخل آن بگذارید  یا مقداری اضافی نخ بپیچید تا در صورت نیاز آن را استفاده کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۰)

در زیر یک نمودار سریع از نحوه شروع لحاف کاری با الگوی خط مستقیم آورده شده است. اول، در خندق ایجاد شده در پارچه، توسط درزهای وصله در کل لحاف، از گوشه به گوشه دیگر دیگر کوک بزنید. بعد  در خندق با یک درز کوتاه تر، که با خط قرمز کوتاه تر نشان داده شده است، آن را بدوزید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۱)

هنگامی که الگوی “X” وصل شد (خطوط قرمز بالا)، هر قسمت را با دوخت مستقیم  ۱/۲ ″  دنبال کنید تا از لبه خارج شود (خط زرد بالا). برای دیدن هر مرحله مطالب زیر را دنبال کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۲)

من دستگاه خود را تنظیم کنید تا وقتی که لحاف یا روتختی تکه دوزی را به جهت صاف و مستقیم می کشید، سوزن پایین متوقف شود. این اقدام به شما کمک می کند وقتی مجبور به چرخش در گوشه ای می شوید، یا زمانی که برای برداشتن سنجاق باید متوقف شوید، راحت تر باشید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۳)

با کشیدن خط مستقیم لحاف در خندق شکل گرفته توسط وصله از یک گوشه لحاف به گوشه دیگر شروع به کار کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۴)

فراموش نکنید که سنجاق ها را بیرون بیاورید تا روی آنها دوخت و دوز نکنید.

اکنون تصمیم بگیرید که کدام گوشه لحاف یا روتختی تکه دوزی را بدوزید تا بازوی دوم الگوی “X” ایجاد شود. من از یک طرف لحاف به طرف دیگر در خندق لحاف می روم. هنگامی که لحاف دوزی می کنید و انتخاب می کنید که تیکه  را به زیر کدام سوزن هدایت کنید، سعی کنید طرف بزرگتر را به سمت چپ و طرف کوچکتر را زیر دستگاه قرار دهید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۵)

هنگامی که الگوی “X” را کوک زدید، از خط لبه برای دوختن خطوط ۱/۲ باشید و از الگوی دوخت های قبلی استفاده کنید.

برای برداشتن سنجاق ها، تنظیم قسمت عمده لحاف و اطمینان از صاف شدن قسمت جلوی سوزن، قبل از اینکه روی آن قسمت تکه دوزی کنم، شویدمتوقف . هنگام رسیدن به گوشه، از عملکرد سوزن به سمت پایین برای کمک به چرخش در گوشه استفاده می کنید. وقتی آماده چرخش شد، منتظر بمانید تا سوزن در پارچه متوقف شود.سپس همینطور که می دوزید، پارچه را صاف کرده و دوخت را از سمت دیگر ادامه دهید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۶)

این ترفندی است که من برای صاف کردن لحاف یا روتختی تکه دوزی خود استفاده می کنم. من از یک خط کش بلند و نوار رنگی برای کمک به ایجاد یک خط مستقیم جدید استفاده می کنم تا با پایه چرخ خود، از آخرین خط دوخت پیروی کنم. گاهی اوقات دوخت من دقیقاً با لبه مستقیم خط کش مطابقت ندارد. من یک تکه نوار رنگی را در امتداد لبه مستقیم خط کش، درست در بالای دوخت قرار می دهم و یک خط مستقیم جدید ایجاد می کنم. بعد لبه نوار آبی رنگ، که اکنون یک خط مستقیم با خط کش من ساخته است را با لبه پایه دنبال می کنم تا در خط بعدی دوخت، خط مستقیم ایجاد شود.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۷)

من بعد از هر ۵ کوک، خطوط را متوقف می کنم و خطوط بعدی  را با یک خط کش بلند بررسی می کنم. اگر به نظر برسد که خطوط پایین آمده اند یا بد شکل هستند، از روش قبلی برای کمک به بازگشت به مسیر قبلی استفاده می کنم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۸)

بعد از اتمام لحاف کاری در قسمت بالایی، مراحل بعدی اصلاح سطح لحاف و دوخت لبه ها است. برای این مرحله از یک حصیر برش داده شده بزرگ، برش چرخان، و خط کش های بزرگ استفاده کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۱۹)

لحاف ها را در کف فضای خیاطی خودم مرتب می کنم تا لحاف ها کاملاً صاف و آرام روی زمین دراز بکشند. من از یک خط کش بزرگ و مربع شکل استفاده می کنم تا ابتدا هر گوشه لحاف را مرتب کنم. خط کش من یک خط مورب دارد که از آن برای همسطح شدن گوشه ها با وصله استفاده می کنم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۰)

وقتی هر گوشه مرتب و مربع شکل شد، از خط کش بلند برای اتصال گوشه ها و اصلاح کناره ها استفاده می کنم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۱)

برای یک لحاف یا روتختی تکه دوزی سنتی باید یک قالب کوچک در اطراف لبه خارجی لحاف ایجاد شود. با این کار می توانید ببینید که آیا وصله روی لبه اتصال، درست قرار می گیرد یا نه. من ترجیح دادم برای پایان دادن به دوخت لبه های این لحاف از یک روش رو به رو استفاده کنم که از جو کانینگام یاد گرفتم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۳)

در مجموع به ۴ نوار برای قسمت رویی پارچه احتیاج دارید که طول هر ۳ طرف آن بین ۴۹ تا ۵۰ درازا داشته باشد. بعضی از افراد ترجیح می دهند از پارچه برش خورده برای تکنیک روبرو استفاده کنند، زیرا از جمع شدن پارچه لحاف هنگام شستشو جلوگیری می شود. البته من نگران انقباض زیاد و فشردگی پارچه با لحاف کوچکتر نیستم، به علاوه اینکه این روکش کاملاً در قسمت پشتی لحاف است – و در اطراف کناره ها پیچیده نشده است. می توانید به صورت مستقیم در امتداد پارچه برش دهید یا از نوار رنگی ها برای نوارهای روبرویی خود، هر کدام را که ترجیح می دهید را استفاده کنید.

من از نوارهای برش خورده از پشت پیراهن مردانه برای ساختن نوارهای روی پارچه استفاده می کنم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۴)

من در مجموع از ۸ تکه که ۳ قسمت را  از عرض پارچه برش دادم، استفاده کردم. دو نوار را بهم می دوزم تا در مجموع ۴ نوار بلند درست کنم و آنها را برای نوارهای رو به پایین با طول ۴۹ برش می دهم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۵)

سپس نوارها را با درز ۴/۱ با استفاده از پایه تکه دوزی تقسیم بندی می کنم.

نوارهای روی پارچه را کمی فشار دهید، لبه های خام باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند، مطمئن شوید که سمت راست پارچه در خارج از نوار رویی صاف است.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۶)

سپس نوارها جلوی لحاف یا روتختی تکه دوزی به هم متصل می شوند. با دو طرف مخالف لحافی که برش خورده، نوارهای رویی را در لبه لحاف بچینید و لبه های خام را با هم مطابقت دهید. نوارهای رویی باید طول دقیق طرفین لحاف را داشته باشند، در صورت لزوم حتی می توانید نوار را با خود لحاف کوتاه کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۷)

برای دوختن نوارهای رویی از پایه حرکتی استفاده کنید تا هنگام دوختن از جابجایی پارچه جلوگیری شود. در امتداد طول نوارهای رویی، هر نوار را با یک درز ۱/۴  کوک بزنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۸)

دو نوار رویی را به طرفین دیگر لحاف وصل کنید. اول لبه های خام را با هم مطابقت دهید و این نوارهای رو به رو را مرتب کنید تا در انتهای هر نوار و لبه لحاف تقریباً ۱/۲ ″ فضای خالی بگذارید.

دوباره کوک بزنید تا مطمئن شوید که از یک لبه لحاف به لبه دیگر می دوزید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۲۹)

گوشه ها را نزدیک به دوخت کوتاه کنید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۳۰)

سپس گوشه ها را با احتیاط به داخل برگردانید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۳۱)

پارچه را رو به سمت عقب بچرخانید ​​و بعد رو به سمت عقب فشار داده و قبل از پایان دادن به دوخت هر گوشه، دوباره کمی آن را فشار دهید.

نخ را از قسمت پشت لحاف با دست گره بزنید. اکنون دوخت لبه های لحاف شما به زیبایی تمام شده است.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۳۲)

برچسب لحاف یا روتختی دوزی را فراموش نکنید! روش های زیادی برای برچسب زدن لحاف وجود دارد که تا حد زیادی به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد.من در گذشته برای برخی از لحاف های خود برچسب های گلدوزی شده ماشین آلاتی را استفاده می کردم، اما از آنجا که این لحاف مخصوص بچه است، از یک برچسب دست نویس استفاده  می کنم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۳۳)

من یک جیب را از یکی از پیراهن های استفاده شده در گذشته برای  این لحاف ذخیره کردم و از جیب برای ایجاد برچسب دست نوشته استفاده کردم. همچنین از یک قلم میکرون دائمی و بایگانی نیز استفاده کردم.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۳۴)

امیدوارم که از دنبال کردن مطلب دوخت این لحاف یا روختی خاص ، لذت برده باشید.

آموزش تصویری گام به گام دوخت روتختی یا لحاف تکه دوزی (۳۵)

از این الگو میتوانید برای دوخت روتختی ها دونفره یا تک نفره ، پسرانه و دخترانه و حتی روتختی یا لحاف عروس هم استفاده کنید. امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.

خرید چهل تکه دوزی

برای مشاهده و سفارش کارهای تکه دوزی زیبا و با کیفیت میتوانید

به این صفحه در اینستاگرام یا تلگرام مراجعه کنید. 

انشا در مورد محرم | ۵ انشا زیبا با موضوع محرم و عاشورا (ع)

انشا محرم | ۱۴ تحقیق و انشا کوتاه و بلند در مورد ماه محرم

کلمات پانتومیم | ۳۵۰ سوژه سخت ،راحت ،خنده دار +۱۵۰ضرب المثل

نقاشی کودکانه | ۲۵۰ نقاشی ساده ، زیبا و متنوع برای کودکان

شربت زعفران | طرز تهیه شربت زعفران ساده و خوشرنگ

تعبیر خواب امام رضا | دیدن گنبد و پنجره فولاد امام رضا در خواب نماد چیست؟

نقاشی امام رضا | ۵۰ نقاشی کودکانه درباره امام رضا (ع) و حرم ضامن آهو

حروف الفبای فارسی | ۳۲ حروف الفبای فارسی به ترتیب از الف تا ی برای آموزش

تعبیر خواب زباله | دیدن زباله در خانه ، کیسه زباله در خواب

تعبیر خواب آشتی کردن | دیدن آشتی کرددن با دوست و دشمن در خواب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

روتختی تکه دوزی
delbaraneh.com

قبلی «
بعدی »