• صفحه خانگی
  • >
  • زندگی
  • >
  • سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون برای بیمارستان‌ها تامین می‌کنیم

سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون برای بیمارستان‌ها تامین می‌کنیم

سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون برای بیمارستان‌ها تامین می‌کنیم

تهران – ایرنا – مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد انواع خون و فرآورده‌های خونی را برای ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی در کشور تامین می‌کنیم.

سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون برای بیمارستان‌ها تامین می‌کنیم

 به گزارش خبرنگار ایرنا، پیمان عشقی روز شنبه در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن نهم مرداد چهل و هفتمین سالروز تاسیس سازمان انتفال خون برگزار شد، افزود: ۲۵ درصد خون های اهدایی فقط صرف بیماران تالاسمی می‌شود. همچنین یک‌ چهارم خون اهدایی کشور در تهران مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: چون بیشترین بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی در تهران مستقر هستند، از لحاظ روزآمد بودن فرآورده‌های خونی‌ به روز هستیم و فرآورده‌ها در دسترس قرار دارند.

عشقی گفت: سال‌هاست که برای بیماران تالاسمی خون‌های فیلتر شده و کم لکوسیت داریم، سال‌هاست که برای بیماران سرطانی و پیوند خون اشعه دیده تامین می‌کنیم. با وجود انواع و اقسام محدودیت‌های ناشی از تحریم، همیشه بهترین تجهیزات را طی سال‌های گذشته با روزآمدترین امکانات در اختیار مردم گذاشتیم و حتی طی دو سه سال اخیر که بیشترین فشار تحریم و مشکلات مالی و تجهیزاتی را داشتیم.

مدیر عامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: سیستم غربالگری کشور را هم ارتقا و سال گذشته تجهیزات غربالگری خون و فرآورده‌های خونی را افزایش دادیم. اکنون در تهران و هشت شهر کشور، دستگاه‌های پرتودهی خون را داریم با اینکه همه تجهیزات آن تحت تحریم قرار گرفته اما درصدد هستیم آن را افزایش دهیم.

عشقی افزود: از نظر علمی و از نظر سطح کارشناسی، تشکیلاتی، هم منابع اسانی در منطقه جزء برترین‌ها هستیم و بیش از چهار سال است که مرکز همکاری‌های سازمان بهداشت جهانی در منطقه در آموزش و پژوهش طب انتقال خون با سازمان انتقال خون ایران است. حتی در دوران کرونا دیدید که جزء کشورهایی بودیم که سریعا وارد آماده سازی، تهیه و توزیع پلاسمای بهبودیافتگان برای بیماران شدیم که یکی از روش‌های درمانی است و سازمان انتقال خون ملزم است که این فرآورده‌ها را در اختیار مراکز درمانی قرار دهد.

وی تصریح کرد: البته با توجه به واکسیناسیون علیه کرونا مقداری این فرآیند را کمتر کردیم، اما آمادگی داریم که هر زمان بخواهند آن را انجام دهیم. در سال گذشته ۱۸ هزار نفر از بهبودیافتگان کرونا پلاسما اهدا کردند و ۱۵ هزار مورد را توزیع کردیم. حال اینکه بجا مصرف شد یا نه، دست ما نیست.

مدیر عامل سازمان  انتقال خون گفت: ما هم انتقاداتی به محل و جایگاه مصرف این فرآورده داشتیم، اما وظیفه خود را انجام دادیم.

عشقی ادامه داد: در همین شرایط بحرانی که مرزهای ما بسته شد و رفت و آمدهای مرزی مورد محدودیت‌های جدی قرار گرفت و از طرفی با مشکلاتی مثل جابجایی ارز مواجه بودیم، باز هم توانستیم پلاسمای خود را در حد استانداردهای مورد قبول شرکت‌های اروپایی حفظ کنیم و پلاسمایمان را برای تولید دارو در اختیار پالایشگرهای خارجی قرار دهیم تا داروهای مشتق از پلاسما با منشاء پلاسمای ایرانی و مواد اولیه ایرانی تامین شود و هیچ تعللی در این مسیر رخ نداد.

وی تصریح کرد: باید توجه کرد که فقط اهدای خون را اهدای خون کامل در نظر نگیریم. آمادگی داریم که اهداکنندگان برای اهدای پلاکت هم اقدام کنند. زنان سه بار در سال و مردان چهار بار در سال می‌توانند اهدای خون کامل کنند، اما برای پلاکت بیش از این می‌توانند اهدا کنند. پلاکت خالص یکی از فرآورده‌های بسیار مورد نیاز بیماران پیوندی و سرطانی است. امیدوارم مردم ایران در صورت تمایل در این زمینه هم به پایگاه‌های ما مراجعه کنند. سازمان انتقال خون یکی از سازمان‌هایی است که همیشه مورد اعتماد مردم بوده و مردم هیچ گاه ما را تنها نگذاشتند.

عشقی افزود: سعی کردیم که یک سازمان ملی با پوششی سراسری برای همه مردم باشیم. حتی در روزهایی که دلتنگی‌هایی در جامعه ما بوده است، مردم انتقال خون را تنها نگذاشتند. انتقال خون سازمانی است که تکریم ارباب رجوع را جزء وظایف ماموریتی و سازمانی خود می‌داند زیرا در غیر این صورت مردم به ما مراجعه نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: از همه همکارانم در ۳۱ استان و بیش از ۲۰۰ پایگاه که این اعتماد را به ما داشتند، تشکر می‌کنم. در دوران کرونا بدون اینکه حتی یک ریال از اعتبارات کرونا به سازمان انتقال خون ایران داده شود، همکاران ما کار را تعطیل نکردند. همه جا دورکاری بود، اما در انتقال خون دو شیفته کار می‌کردند. اعتبارات مربوط به کرونا به ما تعلق نمی‌گرفت و ما از اعتبارات خود اضافه کار این عزیزان را می‌دادیم و خم به ابرو نمی‌آوردند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: بارها به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا و تاخیر در تامین ارز، کیت به دست ما نمی‌رسد، اما همکاران من تا شب می‌نشستند و به جای دستگاه اتوماتیک به صورت دستی گروه‌های خونی را تعیین کرده و به وظیفه‌ خود عمل می‌کردند. هیچ وقت در این ایام دچار کمبود جدی در منابع خونی نشدیم. در موارد نادری بود که نسبت توزیع به درخواست به زیر ۶۰ درصد می‌رسید. میانگین آن در ایران بالای ۸۵ درصد بود. یعنی اگر ۱۰ کیسه درخواست می‌شد، ۸.۵ کیسه در اختیار آنها قرار می‌گرفت. باز هم از همکارانم تشکر می‌کنم.

۴۷ سال خدمت سازمان انتقال خون

عشقی در بخش دیگری از سخنان خود به سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران اشاره کرد و گفت: یکی از افتخارات ملی کشور را تبریک می‌گویم، 47 سال از تاسیس آن می‌گذرد و روزبه روز توانسته ارتقاء یابد و در انجام وظیفه سازمانی خون شامل تامین خون و فرآورده‌های خونی سالم، کافی و روزآمد و متناسب با پیشرفت‌های علمی دنیا برای مردم کشور انجام وظیفه کند.

وی افزود: خون یک داروی حیاتی است که اصلا جایگزینی ندارد و قابل خریدن نیست و با پول قابل جایگزینی نیست و فقط از طریق اهدای بدون چشمداشت، داوطلبانه، غیرهیجانی و انسان‌دوستانه هموطنان‌، می‌توانیم برای نیازمندان آن در سطح کشور خون فراهم کنیم. به عنوان مثال بیماران تالاسمی ۲۵ درصد مصرف خون کشور را شامل می‌شوند و همچنین بیماران سرطانی، زایمان‌ها، تصادفات، نوزادان، جراحی‌های فوری که تاریخ و ساعت نمی‌شناسند و به خون نیاز دارند. ما یک پلی هستیم بین مردم انسان‌دوست و همیشه در صحنه برای اهدای خون به سمت نیازمندان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی.

مدیر عامل سازمان انتقال خون افزود: بانک خون اصلی ما قلب و عروق مردم ایران است. ما نیاز به ذخیره خون در یخچال‌ها  فریزرها نداریم. بسیاری از کشورهای منطقه ما با هزینه‌های بسیار کلان، خون ذخیره می‌کنند زیرا نمی‌توانند بر روی فرهنگ اهدای خون سرمایه‌گذاری کنند و در نتیجه خون را با هزینه‌های بسیار کلان فریز می‌کنند تا برای چند سال خون داشته باشند، اما ما هیچ گاه نشده که دست نیاز به سمت مردم ببریم و کمک نکنند.

عشقی ادامه داد: حتی در همین دوران کرونا که باور غلطی مبنی بر اینکه اگر به مراکز اهدای خون برویم، شاید کرونا بگیریم در دنیا ایجاد شد و کاهش اهدای خون در برخی کشورهای جهان تا ۲۰ تا ۳۰ درصد اتفاق افتاد و در برخی کشورها تا ۶۰ درصد دیده شد، اما در ایران میانگین اهدای خون ما بیشتر از هشت درصد کاهش نیافت. سازمان انتقال خون ایران از سال ۱۳۵۳ که تاسیس شد، خط پایانی بر خرید و فروش خون بود.

وی تاکید کرد: قبل از آن خون خرید و فروش می‌شد، اما از سال ۱۳۵۳ به بعد خون جایگزین در اختیار مردم قرار می‌گرفت. یعنی هر بیماری کارت جایگزین داشت و اهداکننده سالمی را معرفی می‌کرد و آنها اهدای خون انجام می‌دادند، اما به تدریج جایگزینی هم کمتر شد و در سال ۱۳۸۶ اعلام کردیم که ۱۰۰ درصد اهدای خون بدون چشمداشت و داوطلبانه داریم و کارت خون‌ها به موزه انتقال خون سپرده شد.

سازمان انتقال خون ایران ۹ مرداد سال ۱۳۵۳ تاسیس شد.

منبع

سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون برای بیمارستان‌ها تامین می‌کنیم
www.irna.ir

قبلی «
بعدی »