طرز تهیه دیگچه مشهدی بسیار خوشمزه، آسان و مجلسی با خامه

طرز تهیه دیگچه مشهدی بسیار خوشمزه، آسان و مجلسی با خامه

دیگچه مشهدی یکی از دسرهای سنتی ایرانی می باشد که تقریبا مشابه شیر برنج می باشد ولی با اندکی تغییرات. امروز دیگچه مشهدی با خامه را به شما آموزش خواهیم داد

طرز تهیه دیگچه مشهدی بسیار خوشمزه، آسان و مجلسی با خامه

طرز تهیه دیگچه مشهدی

دیگچه مشهدی یکی از دسرهای سنتی ایرانی می باشد که همان طور که از نامش پیداست برای مشهد می باشد این دسر بسیار قدیمی می باشد و در مراسمات مذهبی آن را تهیه و پخش می کنند. دیگچه مشهدی تقریبا مشابه شیر برنج می باشد ولی با اندکی تغییرات که می توانید این دسر خوشمزه را برای ایام ماه مبارک رمضان تهیه کنید. بافت این دسر خیلی نرم و لطیف است و طعم شیرینی دارد. شما می توانید این دسر خوشمزه را در قالب های تک نفره تهیه کنید. امروز در پارسی دی دیگچه مشهدی با خامه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

ابتدا برنج را داخل قابلمه ریخته و چندین بار بشورید و خوب چنگ بزنید تا آب برنج کاملا شفاف و زلال شود سپس حدود دو ساعت با آب ولرم خیس کنید. سپس برنج را با چند لیوان روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاد کف روی برنج را بگیرید و بگذارید برنج کاملا شکفته و نرم شود.

نصف شیر گفته شده را به برنج در حال پخت اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط سفت و غلیظ شود سپس بعد از حدود نیم ساعت مابقی شیر را اضافه کنید و مدام هم بزنید تا ته نگیرد یا سر نرود و برنج کاملا له و پخته شود.

شکر را در ادامه اضافه کنید و هم بزنید وقتی شکر حل شد به ترتیب گلاب و زعفران و هل را بریزید و مدام هم بزنید و بعد دو ملاقه از مخلوط مواد را داخل یک کاسه بریزید و به آن خامه اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود سپس مخلوط بدست آمده را به مایه قابلمه اضافه کنید.

وقتی گلاب و خامه را اضافه می کنید مجدد مایه رقیق می شود پس باید مدام هر ۵ دقیقه هم بزنید تا مجدد به غلظت برسد مواد دیگ باید مانند ماست غلیظ و چکیده شود در انتها کره را افزوده و هم بزنید و بعد به مدت ۳۰ دقیقه مواد دیگچه را روی شعله پخش کن قرار دهید و دم بگذارید سپس به مدت ۲ ساعت داخل دمای محیط قرار دهید تا سرد شود سپس تزئین و سرو کنید. نوش جان

همچنین ببینید  

منبع

طرز تهیه دیگچه مشهدی بسیار خوشمزه، آسان و مجلسی با خامه
parsiday.com

قبلی «
بعدی »