مجلس از سازمان ملی استاندارد تحقیق و تفحص می‌کند

مجلس از سازمان ملی استاندارد تحقیق و تفحص می‌کند

مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان ملی استاندارد موافقت کرد.

مجلس از سازمان ملی استاندارد تحقیق و تفحص می‌کند

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز با ۱۵۴ رای موافق ۲۱ رای مخالف و ۹ رأی ممتنع از ۲۱۱ رای دریافت شده، تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان ملی استاندارد را تصویب کردند.

متن درخواست این تحقیق و تفحص به شرح زیر است:

«عدم نظارت اصولی و صحصح بر تولیدات داخل کشور مشمول استاندارد‌های اجباری که منجر به اتفاقات ناگواری از قبیل انفجار مخازن خودرو‌های سواری در جایگاه‌های سوخت، تولید کیک و کاوچه با قرص و سوسیس و …، مصالح ساختمانی غیر استاندارد، خودرو‌های بی کیفیت، انفجار سیلندر‌های گاز اکسیژن طبی، تعیین تکلیف سوخت‌های غیر استاندارد شده است.

وجود فساد گسترده در مرکز ملی تایید صالحیت ایران به جهت اعتبار دهی کاذب و جعلی به فرآیند‌های آزمایشگاهی همکار و عدم نظارت کافی در بررسی عملکرد شرکت‌های بازرسی که باعث فساد شبکه‌ای در حوزه تدوین سازمان شده که بسیاری از وارد کنندگان از این محل سوء استفاده و کالا‌های غیر استاندارد را وارد می‌کنند.

سوء استفاده ریاست سازمان از جایگاه و مقام در مالکیت شرکت‌های بازرسی متعدد با گماردن افراد از ااقوام سببی و نسبی، استفاده از مشاوردو تابعیتی در سازمان و اعزام اقوام بدون هیچ گونه سابقه تحصیلی و علمی برتبط به نشست‌های بین المللی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران نمونه‌های تخلف در این سازمان می‌باشد.

سوال اصلی: ۱- علت عدم نظارت اصولی بر کالا‌های وارداتی و تولیدات داخلی مشمول استاندارد چیست؟ ۲- اهداف، نحوه و میزان هزینه‌های صورت گرفته در سازمان ملی استاندارد از سال ۱۳۹۲ تاکنونسوالات فرعی:۱- علت عدم نظارت کافی بر عملکرد شرکت‌های بازرسی همکار چیست؟

۲- چرا مانع از شبکه فساد در حوزه تدوین سازمان که باعث سوء استفاده برخی وارد کنندگان در واردات کالا‌های بی کیفیت شده چیست؟

۳- علت عدم پرداخت حق عضویت مرکز اندازه شناسی اوزان و مقیاس‌های سازمان ملی استاندارد در سازمان‌های بین المللی که باعث عدم حمایت این سازمان‌ها چیست؟

۴- علت تعطیلی قریب به پنجاه درصد از آزمایشگاه‌های کشور چیست؟

۵- علت عملکر ضعیف مرکز اندازه شناسی و مقیاس‌ها که باعث ضرر وزیان زیادی شده است چیست؟

۶- علت اعزام فامیل‌های سبیی و نسبی به سفر‌های خارجی و نشست‌های بین المللی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران بدون پشتوانه علمی و تخصصی چیست؟

۱- اهداف، نحوه و میزان هزینه‌های صورت گرفته در سازمان ملی استاندارد از سال ۱۳۹۲ تاکنون

۲- بررسی دارائی‌ها و حساب‌های سازمان و نحوه عملکرد آن‌ها

۳- چگونگی عملکرد سازمان در جهت نیل به خودکفائی مالی و فنی

۴- دستاورد‌های فنی سازمان طی شش سال گذشته و نمود آن در بازار کنونی کشور و کالا‌های صادراتی

۵- دستاورد‌های علمی و فنی و میزان اطلاعات آزاد و طبقه بندی تبادل شده سازمان طی تفاهم نامه‌های همکاری منعقد شده ملی و بین المللی

۶- نحوه عملکرد سازمان در خصوص افت کیفیت محصولات تولید داخل و اثر آن بر بازار بین المللی

۷- چگونگی عملکرد فنی و حقوقی کمیسیون‌های عمومی، تخصصی و موارد تشکیل شده در سازمان

۸- دلایل عدم پایبندی حقوقی و فنی سازمان به تعهدات خود در قبال کیفیت تولیدات داخلی و خودرو‌های تولید داخل

۹- چگونگی و نحوه نظارت سازمان بر نحوه تولید و کنترل کیفیت خودرو‌های تولید داخل، قطعات یدکی و لوازم مصرفی خودرو‌ها با توجه به کیفیت فنی و ایمنی متفاوت آن‌ها

۱۰- چگونگی بررسی تست تصادف خودرو‌های تولید داخل و دستاورد‌ها و اقدامات صورت گرفته در این زمینه

۱۱- جایگاه سازمان در قبال خسارات مالی و جانی وارده به مصرف کنندگان و هزینه‌های تحمیل شده به صنعت بیمه، ستاد دیه و هزینه‌های درمانی کشور در حوادث جاده‌ای به دلیل عدم کیفیت مناسب خودرو‌های داخلی

۱۲- دلایل عدم فراخوانی خودرو‌های تولید داخل و موجود در کشور با وجود نقض فنی و جایگاه سازمان استاندارد در قبال این موضوع

۱۳- نحوه عملکرد و جایگاه فنی و حقوقی سازمان در خصوص کیفیت سوخت و سایر مشتقات نفتی و تأثیر آن بر آلودگی هوای کلانشهر‌ها

۱۴- چگونگی عملکرد متفاوت سازمان نسبت به موضوعات یکسان

۱۵- زیان و خسارت وارده به بودجه و بازار کشوربه جهت عملکرد سازمان

۱۶- جایگاه سازمان نسبت به فرآورده‌های غذائی آلوده در بازار و موثر بر سلامتی و امنیت غذائی مردم و پیامد‌های ناشی از آن برای مردم و هزینه‌های درمانی آن‌ها و بودجه‌های درمان کشور و چگونگی نحوه جبران خسارات وارد شده به اشخاص حقیقی و حقوقی

۱۷- چگونگی عملکرد سازمان در شناسایی فراورده‌های تراریخته وارداتی، تولیدی و موجود بازار

۱۸- چگونگی عملکرد سازمان نسبت به بررسی استاندارد تکنولوژی‌ها و وسایل جدیدالورود به کشور

۱۹- چگونگی و نحوه صدور بخش نامه‌های سازمان و اطلاع آن به مردم و دستگاه‌های ذیصلاح بالاخص در موارد خلاف قوانین بالادستی سازمان و نحوه جبران خسارات مادی و معنوی وارده به اشخاص حقیقی و حقوقی به دلیل تضییع حقوق آن‌ها

۲۰- نحوه عزل و نصب مدیران، معاونین، مسئولین و وضعیت تغییرات در رده‌های شغلی مختلف این سازمان با توجه به تخصص کنونی آن‌ها».

انتهای پیام/

منبع

مجلس از سازمان ملی استاندارد تحقیق و تفحص می‌کند
www.yjc.news

قبلی «
بعدی »