زندگی

۸۵۰ هزار تن سیب زمینی در استان اردبیل تولید می‌شود

۸۵۰ هزار تن سیب زمینی در استان اردبیل تولید می‌شود

استاندار اردبیل گفت: کارشناسان بخش کشاورزی برای سال جاری برداشت ۸۵۰ هزار تن سیب زمینی را از مزارع دشت اردبیل پیش بینی کرده اند.

۸۵۰ هزار تن سیب زمینی در استان اردبیل تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل در جریان بازدید از سردخانه‌های سیب زمینی اردبیل گفت: با توجه به اینکه تا یک ماه دیگر برداشت سیب زمینی از مزارع استان آغاز می‌شود، بعد از سپری شدن ماه‌های فروش عادی از پاییز تمامی سرد خانه‌ها برای انبار سیب زمینی آماده خواهند شد.

او با بیان اینکه به ظرفیت سردخانه‌های سیب زمینی اردبیل به حدود۳۰۰ هزار تن افزوده می‌شود افزود: امسال به ظرفیت سردخانه‌های استان و انبار‌های نگهداری سیب زمینی افزوده می‌شود تا جلوی ارزان فروشی و فاسد شدن این محصول استراتژیک گرفته شود.

استاندار اردبیل در جریان بازدید از احداث یکی از سردخانه‌های اردبیل اظهار کرد: ظرفیت سردخانه‌های استان در گذشته ۱۲۰هزار تن بود که در جهت کمک به کشاورزان در امر انبار سیب زمینی از اول سالجاری۳۵ هزار تن دیگر به مجموعه سردخانه‌ها اضافه شده است.

بهنام جو به احداث سردخانه‌های جدید در سطح استان اشاره کرد و گفت: یکی از این سردخانه‌ها که در حاشیه شهر اردبیل در حال احداث است سردخانه زربار بوده که با ظرفیت۳ هزار تن تا پایان زمان برداشت سیب زمینی تکمیل می‌شود.

او از کمک ۱۰۰میلیارد تومانی به سردخانه دار‌ها و احداث سردخانه‌های جدید در استان خبر داد و افزود: این اعتبار در امر احداث و سرمایه گردش بوده تا مشکلات نگهداری از سیب زمینی و جلوگیری از ضایعات آن در استان رفع شود.

استاندار اردبیل بیان کرد: صادرات هم بخش مهمی از کار است که کمک می‌شود کشاورزان در فصل مناسب این کار را انجام دهند و در کنار آن ظرفیت صنایع تبدیلی سیب زمینی در استان ۹۰ هزار تن بود که امسال مجوز ۱۲۵ هزار تن نیز صادر شده است.

بهنام جو با بیان اینکه بیشتر کشور‌های حاشیه خلیج فارس متقاضی سیب زمینی برداشت شده از دشت اردبیل هستند، ابزار امیدواری کرد: با توسعه و گسترش زیرساخت‌های صادرات می‌توان در امر نگهداری و بسته بندی این محصول نسبت به گذشته موفق‌تر عمل کرد و تخم امید را در دل کشاورزان زحمتکش کاشت.

او ادامه داد: با توجه به ایجاد طرح‌های بزرگ صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و احداث سردخانه‌های بزرگ و کوچک در استان، چشم انداز روشنی برای بخش کشاورزی و رونق این صنعت شاهد خواهیم بود.

در این بازدید معاون اقتصادی استاندار، رییس سازمان جهاد کشاورزی، رییس سازمان صمت و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استاندار اردبیل را همراهی می‌کردند و قرار شد تسهیلات سرمایه در گردش برای این مجموعه‌ها در نظر بگیرند.

انتهای پیام/ح

منبع

۸۵۰ هزار تن سیب زمینی در استان اردبیل تولید می‌شود
www.yjc.news

مطالب مرتبط

استقرار یگان حفاظت میراث فرهنگی در روستای جهانی میمند

کرونا فرآیند قهرمانی را مختل کرده است

بازگشت ۲۵ واحد غیرفعال استان اردبیل به چرخه تولید

اجرای رویداد ملی «صنایع روستادوست» در استان اردبیل

از سراسر وب

بحران آب در راه است

دکمه بازگشت به بالا