• صفحه خانگی
  • >
  • سیاسی
  • >
  • خاندوزی: انحصار نهادها در صدور مجوز برداشته شود/ لزوم اصلاح بی‌عدالتی مالیاتی

خاندوزی: انحصار نهادها در صدور مجوز برداشته شود/ لزوم اصلاح بی‌عدالتی مالیاتی

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، سید احسان خاندوزی منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در نشست خبری که با موضوع اولویت های مجلس آینده به همت بسیج دانشجویی در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد، با اشاره به ضعف هایی که در مجلس وجود دارد و باید برطرف شود، گفت: اولویت های کشور گاه در مسیر تصمیم گیری های مجلس نادیده گرفته می شود، راهکارهایی وجود دارد گه مجلس به اولویت های مهم و اصلی جامعه بپردازد.

وی افزود: شرایط اقتصاد کلان کشور در وضعیت ویژه ای است، باید مجلس هم راهبرد ویژه ای برای آن داشته باشد. ساختار معیوب بودجه ریزی کشور باعث نشود سهم بالایی از بودجه کشور هزینه امورات جاری می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: کرونا موجب شده مشکلاتی ایجاد شود، و به نظر می رسد در پاییز و زمستان مشکلاتی در حوزه اشتغال و بیکاری ایجاد شود و مجلس باید برای حل این مشکلات برنامه ریزی کند

وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه کسب و کار وجود دارد، گفت: انحصار نهادها در صدور مجوز اگر برداشته شود و نظام تایید کسب و کارها اصلاح شود می تواند میزان بالایی اشتعالزایی ایجاد کند.

وی با اشاره به لزوم رفع بی عدالتی های مالیاتی گفت: باید بحث بی‌عدالتی مالیاتی اصلاح شود تا هم فرارهای مالیاتی و هم معافیت های مالیاتی رفع شود. اصلاح ساختار بودجه در کشور از سال ۹۷ مطالبه رهبر انقلاب بوده، سندهای خوبی هم تهیه شد ولی در بودجه سال ۹۹ دیدیم که ردپای بسیار اندکی از اصلاحات وجود داشت که نیاز است در سال ۱۴۰۰ قواعدی وجود داشته باشد که بودجه در چارچوب این اصلاح بودجه ای نوشته شود.

وی با اشاره ضعف نظارتی مجلس دهم تأکید کرد: در اجرای حاکمیت قانون، با ضعف در بخش نظارت مواجه هستیم. همچنین باید ظرفیت‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس تقویت و برای آن چاره اندیشی شود. حل این موضوع موجب می‌شود تا طرح و لوایح سریع‌تر و قوانین راحت‌تر تصویب شود و یک طرح، لایحه و یا اصلاح قانونی، چند دوره در مجلس‌های مختلف باقی نماند.

خاندوزی گفت:فقدان راهبرد‌های تقنینی و نظارتی، یکی دیگر از عیوب ساختار مجلس است، باید نظام رتبه بندی طرح‌ها و لوایح بازنگری شود، تا اولویت‌های مردم در مجلس یازدهم در دستور کار نمایندگان قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا و ایجاد مشکلاتی که برای اقتصاد کشور ایجاد شد، افزود: پیش بینی بنده این است که براساس بررسی‌های مختلف، در پاییز امسال، نرخ بیکاری در مقایسه با سال‌های گذشته به بالاترین آمار خود برسد. لذی باید برای رفع این مشکل و بیکاری چاره اندیشی کرد، هر چند که پیشنهاد جمعی از نمایندگان در رفع مسئله اقتصادی در حال تدوین است، اما در شرایطی که دولت نمی‌تواند به اشتغال کمک کند، باید ظرفیت‌های موجود را آزاد کند.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم مجلس گفت: باید طوری برنامه ریزی شود که بدون نیاز به بودجه‌های عمرانی و با برداشتن انحصارها، مانند مجوز‌های اشتغال در بخش کسب و کار، سهولت برای کار آفرینان در این زمینه ایجاد کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: مجلس یازدهم انقلابی ولایی است و سعی در رفع مشکلات خواهد داشت.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »