ذخیره سازی اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا با منابع صندوق توسعه/ ماسک سه لایه صادر نمی‌شود

  • صفحه خانگی
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • ذخیره سازی اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا با منابع صندوق توسعه/ ماسک سه لایه صادر نمی‌شود

جمشیدگلپوردر گفت‌وگوبا خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت تولید ماسک و اقلام بهداشتی مورد نیاز برای مقابله با شیوع ویروسکروناگفت: در حال حاضر در زمینه تولید ماسک در کشور به حد اشباع رسیده‌ایم، لذا با توجه به میزان تولید کشور مجوز صادرات ماسک N95 صادر شده و تولید کنندگان این نوع ماسک می‌توانند تولیدات خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صادر کنند.

سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این که مجوز صادرات ماسک N95 بر اساس مصوبه ستاد مقابله باکروناصادر شده است، ‌افزود: در حال حاضر با توجه به تأمین نیاز کامل ماسک N95 مراکز درمانی مازاد بر نیاز داخلی صادر می‌شود.

دبیر ستاد لجستیک مقابله باکرونایوزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: اما هیچ گونه مجوزی برای صادرات ماسک سه لایه صادر نشده و با توجه به پیش بینی‌های وزارت بهداشت در خصوص بازگشت پیک بیماری در آبان ماه در حال حاضر، در حال ذخیره‌سازی برای مصارف ماه‌های آتی هستیم.

* استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای ذخیره‌سازی اقلام کرونایی

گلپوربا بیان این که برای ذخیره سازی اقلام بهداشتی مقابله باکرونااعتبار لازم است، گفت: مقرر شده تا بخشی از منابع اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی برای مقابله باکروناصرف ذخیره سازی اقلام مورد نیاز برای جلوگیری از شیوع ویروسکروناشود.

سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که علاوه بر صدور مجوز صادرات ماسک N95 مجوز صادرات برخی اقلام و تجهیزات پزشکی صادر شده است، گفت: لباس یکسره پزشکی از جمله این اقلام است.

* واردات ماسک و الکل ممنوع است

وی بیان داشت: با توجه به میزان تولید داخلی واردات ماسک و الکل ممنوع است و اجازه ورود موقت الکل تنها در راستای تولید مواد ضد عفونی کننده به قصد صادرات داده می‌شود.

گلپورگفت: در حال حاضر خط تولید 33 کارخانه تولیدی مواد آرایشی و بهداشتی برای تولید مواد ضد عفونی کننده تغییر کرده است و با این روش میزان تولید در این بخش به حد اشباع رسیده است.

سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این که وزارت صنعت مجوز نظارت بر کیفیت اقلام بهداشتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارد، گفت: اکنون با توجه به عادی شدن شرایط، انتظار بیشتری برای نظارت بر کیفیت تولید مواد ضد عفونی کننده، ماسک و اقلام بهداشتی از سوی وزارت بهداشت وجود دارد.

* هنوز مجوز صادرات مواد ضدعفونی‌کننده صادر نشده است

وی ادامه داد: بسیاری از تولید کنندگان ژل و مواد ضد عفونی کننده تقاضای صادرات دارند اما به دلیل آنکه هنوز بحرانکرونارا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پشت سر نگذاشته‌ایم، اجازه صادرات این اقلام صادر نشده است.

دبیر ستاد لجستیک مقابله باکرونایوزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تولید کنندگان ماسک مکلفند که ماسک‌های تولیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ استریل و سپس بسته بندی کنند و نظارت بر این فرایند بر عهده وزارت بهداشت است و وزارت صنعت مجوزی در این رابطه ندارد.

گلپوراضافه کرد: مردم بهتر است قبل از استفاده از ماسک‌های کارگاهی آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شسته و پس از اتوکشی در جهت استریل شدن از آن استفاده کنند.

انتهایپیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »