الجزایر برای میزبانی گفت‌و‌گوی طرف‌های درگیر لیبی اعلام آمادگی کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ «صبری بوقدام» وزیرخارجه الجزایر، امروز (چهارشنبه)، اعلام آمادگی کرد که این کشور حاضر است گفت‌و‌گوهای طرف‌های درگیر در لیبی را میزبانی کند.

به گزارش وبگاه خبری شبکه «المیادین»، وزیر خارجه الجزایر در ارتباط با درگیر‌ی‌های لیبی گفت: «گسیل شدید سلاح به لیبی در مسلح کردن گروه‌های تروریستی نقش داشته است».

صبری بوقدام همچین اظهار داشت که تنها بقای هرج و مرج در لیبی مورد پذیرش طرح‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

کشور لیبی از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ ، تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند.

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین ۱۳۹۸ با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه‌نظامیان متحد با آن مواجه شده و تا به امروز موفق نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

انتهای پیام/م


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »