موسوی: تقدیر دولت کنونی آمریکا از نژادپرستی و سفیدبرترپنداری سیستماتیک

  • صفحه خانگی
  • >
  • مشروح+
  • >
  • موسوی: تقدیر دولت کنونی آمریکا از نژادپرستی و سفیدبرترپنداری سیستماتیک

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) با انتشار فیلم برخورد پلیس میناپولیس با جورج فلوید در توئیتی نوشت: «قتل وحشیانه و در کمال خونسردی جورج فلوید توسط مرد سفیدی که یونیفرم پلیس به تن دارد، به صورت وحشتناکی نشانگر نژادپرستی نظام‌مند و برترپنداری نژاد سفید است که از سوی هیات حاکمه فعلی آمریکا تکریم و تجلیل می‌شود.»

یک افسر سفیدپوست در آمریکا روز دوشنبه یک فرد سیاهپوست را در شهر «میناپولیس» به قتل رساند و پلیس فدرال این کشور و پلیس این شهر مدعی انجام تحقیقات لازم درباره یافتن علت دقیق مرگ این مرد رنگین پوست شدند.

به گزارش روزنامه«نیویورک تایمز»این مرد سیاهپوست که حدود 40 سال داشت غروب دوشنبه به وقت آمریکا با رفتار خشن پلیس رو‌برو شد که به دستان او دستبد زند و او را با صورت روی زمین خواباندند. پلیس مدعی شده که این مرد 40 ساله مظنون به جعل اسناد بوده است.

بنابر ادعای پلیس، این مرد که مشکلات پزشکی داشت بعد از انتقال به بیمارستان «هنپین کانتی» با خودروی امدادی جان خود را از دست داد. این در حالی است که در فیلم‌های منتشر شده از سوی عابران در این صحنه که در شبکه‌های اجتماعی نیز انعکاس گسترده داشت این مرد سیاهپوست با فشار زانوی یک افسر پلیس میناپولیس مواجه شده و مرتب فریاد میزند، «نمی‌توانم نفس بکشم.»

به نوشته این روزنامه، شهردار مینیا پولیس این حادثه را «افتضاح» توصیف کرد. «جیکب فری» شهردار میناپولیس در این زمینه گفت: «سیاهپوست بودن در آمریکا نباید دلیل صدور حکم اعدام باشد. به مدت پنج دقیقه دیدیم که افسر سفید پوست زانوی خود را به گردن یک سیاهپوست فشار می داد.»

وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه نیز در توئیتی نوشته بود:‌« ۶ سال پس از التماس‌های اریک گارنر که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم»، این بار جورج فلوید، یک سیاهپوست دیگر، بعد از بازداشتی بیرحمانه و غیر انسانی جان خود را از دست داده است. به نظر می‌رسد خشونت پلیس ایالات متحده آمریکا علیه سیاهپوستان هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و مانند همیشه، پاسخ آمریکا به درخواست اجرای عدالت، به کارگیری خشونت و زور بیشتر است»

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »