کرونا می‌رود یا می‌ماند؟

مجله فارس پلاس ـامین رحیمی: در روزهای آغازین شیوع کرونا درباره آن گمانه‌زنی‌های متفاوتی صورت گرفت. اما در نهایت 4 سناریو اصلی برای ادامه شیوع این ویروس پیش‌بینی شد. اول اینکه ویروس از بین نرود و برای همیشه بماند؛ این تلخ ترین سناریو بود. دوم اینکه ویروس از بین نرود ولی با قدرت کمتر و به‌صورت فصلی یا محدود در جوامع بشری ظاهر شود. سناریوی سوم توقف همه‌گیری ویروس از طریق مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی و در واقع محدود ماندن آن به چند کشور را پیش‌بینی می‌کرد. نظیر اتفاقی که برای بیماری‌های سارس و مرس افتاد. سناریوی چهارم هم ساخت واکسن بود؛ واکسنی که مصونیت دائمی یا حداقل مصونیتی بلند‌مدت ایجاد کند. با گذشت زمان حالا می‌دانیم که سناریو سوم شکست خورده چرا که ویروس همه‌گیری جهانی یافته است. حالا سوال این است که کرونا خود‌به‌خود یا با کمک واکسنی موثر ریشه‌کن می‌شود یا این ویروس برای همیشه باقی می‌ماند.

روسیه اعلام کرده است که به احتمال زیاد واکسن کرونا اواخر تابستان امسال در این کشور تولید می‌شود

روس‌ها و چینی‌ها به واکسن امیدوارند

درباره واکسن کرونا به دلیل پیچیدگی‌های زیستی و ژنتیکی این ویروس تا مدت‌ها سوال اصلی این بود که اصلا می‌توان به ساخت واکسن کرونا امیدوار بود. حالا جواب این سوال یافت شده است؛ بله. محققان به ساخت واکسن کرونا امید دارند و حتی می‌گویند به آن نزدیک هم شده‌اند. تا به حال بیش از 100 واکسن برای کرونا معرفی و پیشنهاد شده و برخی واکسن‌ها حتی به مرحله تست بالینی هم رسیده‌اند. با این حال پیش‌بینی می‌شود یک واکسن کاملا موثر و کارآمد که بتواند در دسترس همه مردم جهان قرار گیرد در بهترین حالت در سال 2021 به بازار بیاید. این پیش‌بینی مربوط به واکسن قطعی است وگرنه تا آن موقع احتمالا واکسن‌هایی از راه می‌رسند و برای بسیاری از گروه‌های جمعیتی در کشورهای مختلف مصونیت نسبی ایجاد می‌کنند. البته گروهی از محققان نیز به کشف سریع‌تر واکسن قطعی کرونا خوشبین‌اند. «الکساندر گینتس‌بورگ» مدیر مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه اعلام کرده است که واکسن موثر برای ویروس کرونا به احتمال زیاد اواخر تابستان در این کشور ثبت و تولید آن آغاز می‌شود. محققان دانشگاه‌های «فودان» و «جیاتونگ» در چین نیز پروژه‌ای مشترک برای تولید واکسنی را پیگیری می‌کنند که تا 3 یا 4 ماه دیگر به مرحله آزمایش روی انسان خواهد رسید.

کرونا چند سناریوی متفاوت دارد و معلوم نیست کدام را بیشتر بپسندد! ولی نکته اینجاست که همه این سناریوها تحت‌تاثیر کشف واکسن قرار دارند. هرگاه واکسن قطعی از راه برسد دیگر انتخاب ماندن یا رفتن با کرونا نخواهد بود.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »