ضدعفونی علیه کرونا؛ سلامت بیشتر یا بیماری؟

گروه جامعه خبرگزاری فارس ـامین رحیمی: ضدعفونی در برابر کرونا اصولی دارد؛ باید بر اساس دستورالعمل‌ها باشد، مرتب و دائمی باشد و البته به مقدار مناسب و نه زیاد و نه کم از مواد ضدعفونی و شوینده استفاده شود. حتماً شنیده‌اید که برخی افراد از اینکه پوست دستشان از زیادی شست‌وشو، ملتهب یا زخم شده گلایه دارند یا از اینکه هر روز در خانه با بوی تند وایتکس یا مواد ضدعفونی مواجهند اظهار نارضایتی می‌کنند. اینها نشان می‌دهد برای ادامه ضدعفونی روزمره در زندگی‌مان مشکل داریم و شاید این وضعیت نتواند تداوم یابد. علاوه بر آن همین مشکلات می‌تواند بیماری‌زا هم باشند. در واقع چون معلوم نیست چه مدت مجبوریم با کرونا بجنگیم باید بتوانیم همچنان به ضدعفونی دست‌ها، بدن، لوازم شخصی، محیط کار و بخش‌های مختلف خانه ادامه دهیم. ضدعفونی قواعدی دارد که باید رعایت شود و البته بدترین اشتباهی که ممکن است، رخ دهد استفاده بیش‌ از اندازه و بدون ملاحظه از مواد ضدعفونی است. استفاده زیادی از مواد ضدعفونی دامی است که بسیاری افراد در آن می‌افتند و به سلامت خود و نزدیکانشان لطمه می‌زنند.

دکتر «جاناتان آیزن»، میکروبیولوژیست دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید:«ضد‌عفونی‌‌کننده‌ها نه تنها تمام میکروب‌ها اعم از خوب و بد را از بین می‌برند، بلکه باعث ایجاد ارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک می‌شوند. مصرف این مواد فقط باید به جاهایی که عفونت زیاد است نظیر بیمارستان‌ها محدود شود»

تقلبی‌ها

با شیوع کرونا الکل طبی و ژل ضدعفونی دست در سراسر دنیا کمیاب شد. البته ژل ضدعفونی دست به دلیل مصرف ناچیز، تولید جهانی‌اش همان موقع هم کم بود. ولی بعد از مدتی انواع مواد ضدعفونی به بازار آمدند و در میانشان انواع تقلبی هم زیاد بود. مصرف بیش ‌از ‌اندازه ژل ضدعفونی دست می‌تواند به از‌ بین‌ رفتن باکتری‌های مفید برای بدن و افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی شود. این یعنی تاثیر آنتی‌بیوتیک‌ها بر بدن کاهش می‌یابد و یک عفونت ساده می‌تواند آثار مخربی در بدن به جا بگذارد. علاوه‌ بر‌ آن برخی ژل‌های دست و همچنین مواد ضدعفونی که در کارگاه‌های غیرمجاز ساخته می‌شوند و پروانه بهداشتی ندارند به دلیل استفاده از ترکیبات نامناسب پس از استفاده طولانی به پوست دست آسیب می‌زنند. همچنین انواع مواد ضدعفونی سطوح که به‌صورت غیرمجاز تولیدشده‌اند احتمالاً خاصیت ضدعفونی ندارند یا حاوی ترکیبات مضر برای پوست و مخاط هستند. یکی از این ترکیبات مضر، متانول یا الکل صنعتی است که خاصیت ضدعفونی کمی دارد ولی برای انسان سمی است و از طریق جذب پوستی یا مخاطی می‌تواند حتی به مرگ منجر شود. در واقع ضدعفونی بدون رعایت اصول و قواعد بهداشتی و بدون استفاده از روش‌های درست و ایمن می‌تواند بیماری‌زا یا حتی کشنده باشد.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »