هشدار پزشکان بدون مرز؛ نظام بهداشت و درمان یمن فروپاشیده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس ماموریت پزشکان بدون مرز در یمن گفت ۵ سال جنگ باعث شده نظام مراقبت‌های بهداشتی این کشور در بخش‌های زیادی فرو بپاشد. وی افزود حالا «کووید-۱۹» این فروپاشی را کامل کرده است.

به گزارش وبگاه خبری «میدل ایست مانیتور»، بنابر مطلبی که بر روی وبسایت این سازمان منتشر شده، «کلر هایدوونگ» در ادامه گفت: بسیاری از بیمارستان‌ها از ترس کروناویروس یا به دلیل کمبود کارکنان و تجیهزات حفاظت شخصی در حال تعطیل شدن هستند.

او افزود: بسیاری از مردم بر اثر کرونا جان خود را از دست خواهند داد، اما ترس ما این است که بسیاری دیگر بر اثر مرگ‌های قابل پیشگیری به دلیل در دسترس نبودن کارکنان بخش بهداشت و سلامت جان خود را از دست بدهند.

پزشکان بدون مرز اعلام کرد تلاش خود را برای حفظ برنامه‌های منظم بهداشتی و پاسخگویی به همه‌گیری کرونا در این کشور انجام خواهد داد، اما این اقدام به دلیل سطح وسیع نیازها که تامین آن‌ها از عهده تنها یک سازمان خارج است، آسان نخواهد بود.

به گفته رئیس ماموریت پزشکان بدون مرز در یمن، در این کشور ترکیبی عجیب از ترس و انکار درباره ویروس وجود دارد. مردم نمی‌خواهند بپذیرند که این بیماری ممکن است شیوع پیدا کند یا از قبل پیدا کرده است.

او از سازمان ملل و سایر کشورها خواست برای کمک‌های مالی و تجهیزاتی به این کشور جنگ‌زده که به تنهایی توانایی مقابله با همه‌گیری کرونا را ندارد وارد عمل شوند. وی از مقامات محلی هم خواست کار این سازمان و نهادهای مشابه را برای کمک تسهیل کنند.

تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن امسال وارد ششمین سال شده و تاکنون در این حملات بیش از یکصد هزار نفر شهید و بخش‌های زیادی از این کشور تخریب شده و شرایط آن هر روز بدتر می‌شود.

طبق گزارش سازمان ملل متحد، اوضاع انسانی در این کشور و قحطی به حدی است که بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در یمن به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا نیز این وضعیت را تشدید کرده است.

انتهای پیام/م


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »