مسکو: ارتش روسیه پیامدهای خروج آمریکا از پیمان استارت جدید را محاسبه کرده است

  • صفحه خانگی
  • >
  • بین الملل
  • >
  • مسکو: ارتش روسیه پیامدهای خروج آمریکا از پیمان استارت جدید را محاسبه کرده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سفیر روسیه در آمریکا از تمهیدات ارتش این کشور در زمینه خروج ایالات متحده از پیمان «استارت جدید» خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا غروب شنبه به وقت تهران گفت که در گفت‌و‌گوهای دوشنبه هفته جاری روسیه با آمریکا در «وین» پایتخت اتریش، خروج ایالات متحده از این پیمان محور گفت‌گوهای دو کشور خواهد بود.

این دیپلمات روس گفت که کشورش پیامدهای خروج آمریکا از پیمان استارت جدید را سنجیده و واکنش آرامی در این زمینه نشان خواهد داد. آنتونوف افزود که روسیه مخالف مذاکرات سه جانبه راهبردی بین روسیه، چین و آمریکا نیست اما این چین است که در این زمینه باید تصمیم بگیرد.

پیمان منع موشک‌های اتمی میان‌برد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ – ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کرد اما کشورهای آمریکا و روسیه یازده مرداد ماه سال جاری بعد از ماه‌ها متهم کردن یکدیگر به نقض مفاد این پیمان، رسما از آن خارج شدند. ۱۰ سال پیش دولت‌های روسیه و آمریکا معاهده‌ای با هدف کاهش و محدودسازی تسلیحات راهبردی به امضا رساندند که به معاهده استارت جدید معروف شد. این پیمان در حال انقضا است و آمریکا از تمدید آن طفره می‌رود.

«مارشال بلینگزلی» نماینده ویژه آمریکا در امور کنترل تسلیحات اخیرا گفت که واشنگتن و مسکو درباره زمان و مکان مذاکرات کنترل تسلیحات هسته‌ای به توافق رسیدند. وی در ادامه گفت که این مذاکرات در ماه جاری میلادی برگزار می‌شود و از چین نیز برای حضور در این نشست دعوت شده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »