دیدار سرپرست وزارت خارجه افغانستان با ظریف

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «حنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان که در رأس هیأتی به ایران سفر کرده، پیش از ظهر امروز (یکشنبه) با حضور در ساختمان شماره یک وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار کرد.

*اهداف سفر اتمر به ایران

در همین خصوص سید رسول موسوی دستیار وزیر خارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه دیروز در گفت‌وگویی به تشریح اهداف این سفر پرداخت و گفت: هیأت ۴۵ نفره از جمله وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان و تعدادی از معاونان و مدیران کل از دستگاه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی اطلاعاتی، امنیتی، مرزی و کنسولی آقای اتمر را در این سفر همراهی می‌کنند.

وی این سفر را یک سفر سیاسی و به منظور طراحی آینده روابط دو کشور و بررسی مسائل بین دو کشور برشمرد و افزود: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، برخی از مسائل سیاسی درون افغانستان، تشکیل دولت در این کشور را یک مقدار با تاخیر مواجه کرد که خوشبختانه پس از حل مسائل سیاسی، دولت جدید افغانستان تشکیل شد.

موسوی به تماس‌ تلفنی روحانی و اشرف غنی اشاره کرد و گفت: بعد از این تماس‌ها، آقای اتمر به ایران سفر می‌کند و مجموعه‌ای از مباحث موجود بین دو کشور که در رأس آن سند جامع همکاری‌های دو کشور است که برای مدتی متوقف شده بود، مجددا آغاز می‌‌شود.

مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه همچنین افزود: مجموعه مسائلی دیگر از جمله کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون مرزی و موارد مختلف در این سفر مورد بحث و گفت‌وگو بین دو طرف قرار می‌گیرد.

* سفر دو روزه اتمر به ایران

به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دیروز (شنبه) از سفر حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در راس یک هیأت بلندپایه سیاسی، اقتصادی، امنیتی در روز یکشنبه اول تیرماه به کشورمان خبر داد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه این هیأت در طول دو روز حضور خود در کشورمان ضمن ملاقات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سایر مقامات کشورمان در موضوعات مختلف و در چارچوب کار گروه‌های سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های مرزی، همکاری‌های مربوط به اتباع افغانستان، همکاری‌های رسانه‌ای، همکاری‌های امنیتی، همکاری‌های بهداشتی و کار گروه همکاری‌های آب و انرژی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

گفتنی است این اولین سفر اتمر به ایران در این سمت است. او پیش از این به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان به ایران سفر کرده بود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان پیش از این از سفر «محمد حنیف اتمر»سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان به تهران خبر داده بود.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش از این درباره گفته بود:احتمال می‌دهم در آینده نزدیک نیز یک هیأتی نه برای موضوع حوادث پیش آمده در هریرود و یزد، بلکه برای بحث روابط دوجانبه، توسعه و تعمیق روابط و به خصوص در حوزه اقتصادی به ایران سفر کنند که احتمال دارد در حاشیه این سفر این مباحث مطرح شود که اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش فارس، در پی اختلافات سیاسی پیش آمده در افغانستان که در نهایت به توافق منجر شد، ایران در راستای حل این اختلافات تلاش‌های زیادی صورت داد از اعزام هیأت به سرپرستی محمدابراهیم طاهریان‌فرد نماینده ویژه وزیر خارجه ایران و گفت‌وگوهای تلفنی محمدجواد ظریف با حنیف اتمر، اشرف غنی و عبدالله عبدالله.

اخیرا و در پی حوادث پیش آمده در هریرود و یزد که به جان باختن تعدادی از اتباع افغانستان منجر شد، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران سفری به کابل داشت و با مقامات افغانستان در این خصوص بحث و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »