دخالت «پامپئو» در امور داخلی چین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت تهران به دستگیری دو جاسوس کانادیی در چین واکنش نشان داد.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در این زمینه گفت که ایالات متحده به شدت از تصمیم چین در اتهام زنی به دو کانادایی به دلیل جاسوسی نگران است. وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی سریع این دو کانادایی شده است.

چین روز جمعه اعلام کرد که این دو کانادایی به جاسوسی متهم هستند. «مایکل کووریگ» دیپلمات پیشین و «مایکل اسپاور» یک تاجرکانادایی در سال 2018 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور چین دستگیر شدند. کانادا نیز در واکنش به اقدام چین دستگیری دو شهروند خود را اقدامی «خودسرانه» خواند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری هفتگی روز دوشنبه از سران کانادا خواست به حاکمیت چین احترام گذاشته و بیان اظهارات غیرمسئولانه را متوقف کند.

کانادا چندی قبلمدیر مالی و دختر بنیان‌گذار شرکت تکنولوژی «هوآوی» را به دلایل واهی دستگیر کرد. «ژائو لیجیان» از سخنگویان وزارت امور خارجه چین، از کانادا درخواست کرده تا شهروندان این کشور را آزاد کنند. این دیپلمات چینی کانادا را به هم‌دستی با آمریکا متهم کرد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »