اقدام دولت آمریکا علیه ۴ رسانه دیگر چین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه آمریکا چهار رسانه دیگر چین را به عنوان نماینده‌های دولت این کشور اعلام کرد.

این اقدام که به احتمال زیاد تشدید تنش‌های موجود میان دو اقتصاد بزرگ دنیا را در پی خواهد داشت بخشی از تلاش‌های واشنگتن برای تحت فشار قرار دادن چین در ابعاد مختلف است.

به نوشته رویترز، مقام‌های وزارت خارجه آمریکا مدعی شده‌اند که این چهار رسانه بلندگوی حزب کمونیست چین هستند و دولت آمریکا نباید با آنها همانند رسانه‌های خارجی عادی برخورد کند.

تلویزیون دولتی چین (CCTV)، خبرگزاری چین (CNS)، روزنامهPeople’s Daily و «گلوبال‌تایمز» چهاررسانه‌ای هستند که دولت آمریکا ادعای جدید را علیه آنها مطرح کرده است.

با اقدام جدید، این چهار رسانه موظف خواهند بود فهرست اسامی کارکنان خود و دارایی‌های خودشان در آمریکا را تحویل وزارت خارجه این کشور دهند.

وزارت خارجه آمریکا بهمن‌ماه سال گذشته هم اقدام مشابهی را علیه پنج رسانه چینی به کار گرفته و اعلام کرده بود پنج خبرگزاری این کشور از جمله «شینهوا» را رسماً به عنوان نمایندگان یک دولت خارجی در نظر خواهد گرفت.

این اقدام، رسانه‌های مذکور را مشمول قوانین مربوط به دیپلمات‌های مستقر در خاک ایالات متحده خواهد کرد و آنها باید کارکنان و دارای‌های خودشان را نزد وزارت خارجه آمریکا به ثبت برسانند.

چین یک ماه بعد از اقدام آمریکا جنگ رسانه‌ای این کشور را پاسخ داد و اعلام کردفعالیت چند رسانه آمریکایی را ممنوع و خبرنگاران آنها را اخراج کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و برخی از مقام‌های دولت او در چند هفته گذشته با متهم کردن چین به پنهان‌کاری در بحران شیوع کرونا به تنش‌ها با پکن دامن زده‌اند.

مسئله هنگ‌کنگ از جمله دیگر موضوعات تنش‌زا میان دو کشور بوده و دولت آمریکا بعد از اقدام چین در تصویب«لایحه امنیت هنگ‌کنگ» امتیازات خاص قائل‌شده برای این سرزمین را لغو کرد.

دولت‌های آمریکا و چین در ماه‌های گذشته بر سر حضور خبرنگاران دو طرف در کشورهای یکدیگر هم مجادله داشته‌اند.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »