درگیری و اختلاف متحدان ریاض و ابوظبی در سایه پیش‌روی ارتش یمن

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که متحدان عربستان سعودی و امارات در یمن این روزها مشغول مذاکره در ریاض هستند، اما عناصر نظامی دو طرف بار دیگر در جنوب یمن با یکدیگر درگیر شدند.

به نوشته وبگاه عربی‌۲۱، این درگیری‌ها که در استان «لحج» رخ داد، بسیار شدید گزارش شده و تعدادی از هر دو طرف کشته و زخمی شده‌اند.

این درگیری پس از آن آغاز شد که عناصر «شورای انتقالی جنوب» (مورد حمایت امارات) اقدام به بازسازی مواضع نظامی خود در یک منطقه مورد اختلاف کردند که با واکنش شبه‌نظامیان دولت مستعفی مواجه شد.

به گفته یک منبع نظامی، عناصر شورای انتقالی هفت تن از نیروهای دولت مستعفی را به اسارت خود در آورده‌اند.

این درگیری‌ها در شرایطی است که با گذشت بیش از یک سال از آغاز درگیری‌ها میان دو طرف در جنوب یمن و همزمان تلاش ریاض برای ایجاد توافق میان طرفین، دور جدید مذاکرات در ریاض در حال انجام است. البته در آبان ماه سال گذشته توافق ریاض میان طرفین امضاء شد اما تا کنون عملی نشده و مذاکرات فعلی نیز برای اجرای توافق ریاض صورت می‌گیرد. شورای انتقالی جنوب که حمایت ابوظبی را به همراه دارد، مدعی خودمختاری در استان‌های جنوبی این کشور است.

روز گذشته وبگاه «اخبار الیمن» وابسته به دولت مستعفی یمن در یادداشتی انتقادی نوشت: «حوثی‌ها مناطق و استان‌های شمالی را یکی پس از دیگری به کنترل خود در می‌آورند و سران ما در ریاض بر سر انتخاب استاندار عدن همچنان مذاکره می‌کنند؛ کمی صبر کنید حوثی‌ها هنگامی که عدن را هم گرفتند، استاندارش را هم انتخاب می‌کنند.»

انتهای پیام/ص


درگیری و اختلاف متحدان ریاض و ابوظبی در سایه پیش‌روی ارتش یمن
صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »