سفیر انگلیس: زمان آن رسیده که دخالت‌های نظامی در لیبی پایان یابد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نیکلاس هاپتون» سفیر انگلیس در لیبی خواستار توقف ارسال سلاح به طرف‌های درگیر در لیبی شد.

وی طی بیانیه‌ای گفت: «هم اکنون زمان آن فرا رسیده که تمامی انواع دخالت‌های نظامی تسلیحاتی در لیبی توسط کشورهای مشارکت کننده در کنفرانس برلین پایان یابد.»

هاپتون اضافه کرد که کشورهای درگیر در بحران لیبی باید ارسال تسلیحات و نقض تحریم تسلیحاتی اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل را متوقف کنند.

سفیر انگلیس در لیبی گفت که فضای کنونی در این کشور نیازمند آرام کردن اوضاع بوده و تشدید نظامی باید فورا متوقف شود.

وی تاکید کرد که مذاکرات باید به جلو هدایت شده تا به یک راه‌حل سیاسی درباره بحران لیبی دست پیدا کرد.

پس از نشستی که در ژانویه 2020 در برلین میان سران جهانی برای ترسیم طرح صلح در لیبی برگزار شد، هر دو طرف درگیر در لیبی درخواست‌های بین‌المللی را رد کرده و همچنان به دنبال جلب حمایت‌های تسلیحاتی از خود برای پیشبرد جنگ هستند.

دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) و دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرماندهی شبه نظامیان وابسته به آن را برعهده دارد از سال 2015 با یکدیگر درگیری دارند. دو طرف از فروردین سال 98 وارد درگیری‌های شدیدی با یکدیگر شده‌اند که همچنان ادامه دارد.

هر دو موجودیت سیاسی در خارج از مرزهای لیبی برای خود حامیانی پیدا کرده که از آن‌ها حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند؛ ترکیه، ایتالیا و قطر از دولت وفاق ملی حمایت می‌کنند. عربستان سعودی، مصر و امارات و یونان و فرانسه از دولت طبرق حمایت می‌کنند.

انتهای پیام/.


سفیر انگلیس: زمان آن رسیده که دخالت‌های نظامی در لیبی پایان یابد
صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »