بین الملل

آنکارا: سیاست اروپا درباره لیبی، تجلی استاندارد دوگانه است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در واکنش به هشدار اتحادیه اروپا به این کشور برای تبعیت از تحریم تسلیحاتی لیبی، گفت این رویکرد اروپا در قبال لیبی تجلی استاندارد دوگانه است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، آکسوی شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه‌ای توضیح داد: «اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد به راهکار مسالمت‌آمیز برای بحران لیبی کمک کند، باید استانداردهای دوگانه توأمان با عملیات آیرین را کنار گذاشته و مطابق با تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل، از [دولت وفاق ملی لیبی] حمایت کند».

روز گذشته «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام توافق اعضای این اتحادیه روی عملیات ممانعت از ارسال سلاح به لیبی موسوم به «آیرین»، از ترکیه خواست به تحریم تسلیحاتی علیه این کشور پایبند باشد.

بر این اساس، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه همچنین افزود که آنکارا از ابتدا تاکید کرده که راهکار نظامی برای بحران لیبی وجود ندارد و برای پیشبرد فرایند سیاسی ذیل اقدامات سازمان ملل تلاش کرده است.

ترکیه از زمان موافقت پارلمان این کشور با اعزام نیروی نظامی به لیبی جهت حمایت از دولت وفاق ملی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده، رسماً از این دولت حمایت سیاسی و نظامی می‌کند. آنکارا پیش از این نیز، خودروی نظامی، پهپادهای نظامی «بیرق‌دار» و تجهیزات نظامی مانند ضد هوایی به دولت وفاق ملی فرستاده است.

روز گذشته «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه جنگجویان خارجی که در لیبی فعالیت می‌کنند منشأ اصلی خون‌ریزی‌ها در این کشور هستند، بر لزوم پاک‌سازی لیبی از آنها تاکید کرد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م


آنکارا: سیاست اروپا درباره لیبی، تجلی استاندارد دوگانه است
صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

دکمه بازگشت به بالا