لیبی| نبرد «سرت» در آستانه آغاز و هشدار نیروهای دولت وفاق ملی به السیسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک منبع دولتی لیبی گفت که مزدوران شرکت روسی «واگنر» روز سه‌شنبه (دیروز) از شهر سرت واقع در ۴۵۰ کیلومتری شرق طرابلس به سمت بنادر هلال نفتی در شرق لیبی که تحت سیطره نیروهای حفتر است، عقب‌نشینی کردند.

برخی منابع نظامی لیبی نیز گفتند که نیروهای شرکت روسی واگنر رادارهای دفاع هوایی را در یکی از مناطق سرت برچیده‌ و افراد مسلح روسی در منطقه الجفره واقع در مرکز لیبی مستقر شده‌اند.

طبق گزارش فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا (افریکام) یک پایگاه هوایی در این منطقه واقع است که روسیه هواپیماهای جنگی خود را در حمایت از حفتر در این پایگاه مستقر کرده است.

بنابر گزارش شبکه الجزیره، برخی منابع گفتند که افراد مسلح روسی روز سه‌شنبه (دیروز) از غرب و جنوب سرت خارج شده‌اند که نشاندهنده توافق روسی و ترکیه در این باره است و احتمال یورش قریب‌الوقوع نیروهای دولت وفاق ملی به سرت وجود دارد.

لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند.

نیروهای حفتر از فروردین ۱۳۹۸ با حمایت چند کشور اروپایی و عربی حمله به طرابلس پایتخت لیبی را آغاز کردند و پس از گذشت بیش از یکسال موفق نشدند به داخل شهر نفوذ کنند و به دلیل مقاومت شدید نیروهای دولت وفاق ملی، مجبور به عقب‌نشینی از مرز طرابلس و ترهونه شدند. دولت وفاق ملی نیز از حمایت ترکیه و قطر برخوردار است.

صف‌آرایی نیروهای دولت وفاق در اطراف سرت

منابع لیببایی گزارش دادند که نیروهای دولت وفاق ملی به صورت گسترده در اطراف سرت مستقر شده‌اند و مزدوران شرکت روسی واگنر نیز به سمت بنادر نفتی عقب‌نشینی کرده‌اند و این امر نشان می‌دهد که فرماندهان میدانی دولت وفاق ملی در انتظار صدور دستور برای آغاز عملیات بازپس‌گیری شهر سرت و پایگاه الجفره هستند.

تهدید نیروهای دولت وفاق ملی علیه مصر

از سوی دیگر سرهنگ «محمد قنونو» سخنگوی نیروهای دولت وفاق ملی خواستار پایان دادن به حضور مزدوران حامی «جنایتکار جنگی» (حفتر) شد.

وی بر عزم نیروهای دولت وفاق ملی برای آزادسازی شهرها و گسترش سلطه دولت بر سراسر خاک لیبی تأکید کرد و گفت که وقت آن رسیده تا تولید نفت بار دیگر ازسرگرفته شود.

سخنگوی نظامی نیروهای دولت وفاق ملی همچنین تصریح کرد که جنایت گورهای جمعی در شهر ترهونه و کاشت مین در مناطق اطراف طرابلس بدون پاسخ نخواهد ماند.

قنونو همچنین با هشدار به «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر گفت: آیا السیسی از اینکه سلاحی که از طریق مرز در لیبی توزیع کرده، به کشورش بازگردد ترس ندارد آیا او از مواجهه با همان هرج و مرجی که در لیبی به وجود آورده در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری خود در قاهره نمی‌ترسد؟

این اظهارات قنونو در حالی است که روز دوشنبه مجلس نمایندگان شرق لیبی (طبرق) که خلیفه حفتر نیز وابسته به آن است، خواستار مداخله نظامی مصر در لیبی شد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/


لیبی| نبرد «سرت» در آستانه آغاز و هشدار نیروهای دولت وفاق ملی به السیسی
صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »