برگزاری دادگاه آنلاین در بیرجند و حضور شاکی در سئول

به گزارش گروه قضایی خبرگزاری فارس، در راستای تأکیدات رئیس قوه قضائیه در مورد ضرورت هوشمندسازی قوه قضائیه در همه ابعاد و حرکت به سمت دستگاه قضایی هوشمند جلسه آنلاین رسیدگی به شکایت شاکی پرونده‌ای که تقاضای احقاق حق کرده و هم‌اکنون در سئول پایتخت کشور کره جنوبی زندگی می‌کند در خراسان جنوبی برگزار شد.

جلسه رسیدگی به شکایت یکی از ۲۹ نفر شاکی پرونده‌ای که تقاضای احقاق حق کرده و هم اکنون در سئول پایتخت کشور کره جنوبی زندگی می‌کند امروز در شعبه اول دادیاری دادسرای شهرستان بیرجند به صورت آنلاین برگزار شد.

وی در این دادگاه آنلاین در اظهارات خود با قاضی پرونده، از ارتباط آنلاین برقرار شده به جهت کم هزینه بودن جلسه رسیدگی، رضایتمندی کامل خود را اعلام کرد.

این شاکی پرونده ضمن اعلام انصراف از شکایتش گفت: برای ارائه مستندات شکایت یا اعلام رضایت و یا انصراف خود، باید مسیر کره جنوبی تا ایران طی می‌کردم و یا وکیل می‌گرفتم که هزینه بسیار زیادی هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی برای من داشت، که به لطف الهی با برگزاری دادگاه آنلاین با بهترین روش دادگاه برگزار شد که یکی از دلایل انصراف من نیز از شکایت صورت گرفته همین برگزاری دادگاه آنلاین بود تا در من نیز سهمی در مختومه کردن پرونده و صرفه جویی در وقت‌های رسیدگی در دادگاه‌ها داشته باشم.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان خراسان جنوبی درباره دادگاه‌های آنلاین گفت: امکان برگزاری دادگاه‌های آنلاین با کمترین امکانات، اما در سریعترین زمان ممکن در استان فراهم شده که تلاش‌های مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و حمایت‌های همه جانبه ریاست کل دادگستری استان دادگستری استان و همچنین استقبال قضات از این موضوع نتیجه این امر مهم است.

عباس اسماعیلی با اعلام اینکه دادگاه‌های آنلاین برگزار شده تا امروز در کلیه شعب حوزه‌های قضایی استان تعداد ۳۸۵۸ فقره است، افزود: روند برگزاری دادگاه‌های آنلاین تأثیر زیادی بر افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضائیه و افزایش مصالحه پرونده‌ها را همراه دارد.

معاون رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی همچنین بیان کرد: برقراری ارتباط تصویری با اشخاص پرونده تاکنون در درون حوزه‌های قضایی داخل کشور و نقاط مرزی که بعضاً با دادگاه محل برگزاری، مسافتی بالغ بر ۲۰۰۰ کیلومتر دارند و همچنین ارتباط با خارج از کشور بر روی آب‌های بین‌المللی با طرفین دعوی و امروز هم با کشور کره جنوبی شهر سئول با اصحاب پرونده ارتباط تصویری برقرار شد.

وی با اشاره به بازخورد‌های بدست آمده که حاکی از استقبال اشخاص حقیقی و حقوقی از برگزاری دادگاه‌های آنلاین است، گفت: در مورد زندانیان و رسیدگی به مشکلات آنان نیز تمامی جلسات و دادگاه‌های آنان با برقراری ارتباط تصویری ویدئوکنفرانسی صورت می‌پذیرد و زندانیان نیازی به حضور فیزیکی درجلسات و شعب رسیدگی کننده ندارند.

اسماعیلی یادآور شد: در برقراری ارتباط تصویری دادگاه آنلاین (زندانی یا سایر اشخاص) اظهارات توسط همکاران همزمان در سامانه سمپ درج و ثبت می‌شود و امضای الکترونیک شخص همزمان در ذیل برگ صورت مجلس درج می‌شود.

انتهای پیام/


برگزاری دادگاه آنلاین در بیرجند و حضور شاکی در سئول
صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »