انتقاد پکن از واشنگتن به دلیل آزار و اذیت دانشجویان و محققان چینی

به گزارش گروه بین‌الملل خبر‌گزاری فارس، «وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت خارجه چین در صحبت‌های امروز خود از نحوه رفتار آمریکا با دانشجویان و محققان چینی مقیم در این کشور انتقاد کرد.

ونبین در این درباره گفت: «برای مدتی، آمریکا با پیش داوری ایدئولوژیک [خود] به کنترل، آزار و اذیت و بازداشت عمدی دانشجویان و محققان چینی ادامه داده است و با گمانه‌زنی‌هایی محققان چینی را مجرم شناخته است.»

وی افزود: «اقدامات آمریکا به طور جدی حقوق و منافع قانونی شهروندان چینی را نقض کرده و مبادلات عادی افراد و [امور] فرهنگی بین چین و ایالات متحده را مختل کرده که این موضوع به معنای آزار و اذیت‌های سیاسی آشکار است.»

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی مطرح شده که «جوآن تانگ»، یک محقق چینی به اتهام دروغ‌گویی در شهر سانفرانسیکوی ایالت کالیفرنیا دستگیر شده است.

ادعا شده که وی در مورد روابط خود با ارتش چین و حزب کمونیست این کشور به منظور ورود به آمریکا دروغ گفته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اذعان کرده که کشورش هیچ قصدی نداشته به جوآن تانگ به منظور فرار از ایالات متحده کمک کند.

ونبین در صحبت‌های خود از آمریکا خواست تا پرونده این شخص را منصفانه و با توجه به قانون، پیش ببرد و حقوق و منافع قانونی و امنیتی وی را نیز تضمین کند.

جوآن تانگ

جوآن تانگ ۳۷ ساله که دارای مدرک دکتری زیست‌شناسی سلولی است، برای کار به عنوان یک محقق در آزمایشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا دسامبر سال ۲۰۱۹ وارد آمریکا شد.

«الکسندرا نگین»، یکی از دستیاران مدافع عمومی فدرال خواستار آزادی وی با قرار وثیقه شده است. به گفته این مدافع، آزمایشگاهی که تانگ در آن مشغول به کار بوده به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته شده و وی برای باز‌گشت به چین آماده می‌شده است.

قاضی دادرس پرونده تانگ با رد وثیقه آزادی او گفته که وی اگر آزاد شود، برای ترک آمریکا باید دلیلی ارائه کند.

تانگ چهارمین نفری است که در پی اتهامات وزارت دادگستری آمریکا علیه کنسولگری چین در شهر سانفرانسیسکو دستگیر می‌شود.

وزارت دادگستری آمریکا کنسولگری چین در این شهر را به پناه دادن فراری‌های شناخته شده متهم کرده است.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »