ظریف: تسلیم در برابر آمریکا تنها ولع این کشور را زیاد می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران به تصمیم امروز آمریکا برای تحریم دادستان اصلی دیوان بین‌المللی کیفری واکنش نشان داد.

ظریف در توئیتر نوشت: «آمریکا دادستان اصلی دیوان بین‌المللی کیفری را تحریم کرده است. این رویه از تحریم افراد آغاز شد، سپس تشدید شده و به قدرت‌های کوچک، میانی و اصلی تسری یافت و حالا به شخصیت‌های بین‌المللی رسیده است. تنها روش برای متوقف کردن این جنون بی‌حد و حصر، دست برداشتن از خشنودسازی [آمریکا] است. تسلیم شدن از بیم غضب آمریکا، تنها ولع این کشور را زیاد می‌کند.»

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» امروز چهارشنبه یکی از دادستان‌های دیوان بین‌المللی کیفری که مقر آن در شهر لاهه هلند قرار دارد را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در این باره گفت، «فاتو بنسودا» دادستان دادگاه لاهه و «فاکیسو موچوچوکو» رئیس بخش روابط و همکاری‌ها و حوزه‌های قضایی مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند.

پامپئو گفت علاوه بر این دو فرد، شماری دیگر از کارکنان این نهاد بین‌المللی با محدودیت دریافت روادید آمریکا مواجه خواهند شد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خرداد ماه با امضای یک فرمان اجرایی مجوز اعمال تحریم علیه دیوان بین‌المللی کیفری را صادر کرد.

رسانه‌ها در آن زمان گزارش دادند ترامپ این مجوز را به دلیل تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری درباره جرائم آمریکا در افغانستان اعمال کرده است.

فرمان اجرایی صادرشده از سوی ترامپ به وزیر خارجه آمریکا اجازه می‌دهد با مشورت وزیر خزانه‌داری دارایی‌های شماری از کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری را که در تحقیقات از جنایات جنگی آمریکا در افغانستان نقش دارند مسدود کند.

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در این باره گفته است: «تلاش‌های دیوان بین‌المللی کیفری برای تحقیق از سربازان آمریکایی انطباقی با قوانین بین‌المللی ندارد.»

دولت آمریکا پیش‌تر نیز شماری از کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری را مورد تحریم قرار داده بود که با واکنش‌های منفی در دنیا روبه‌رو شد.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »