تلاش کوشنر برای عبور هواپیماهای صهیونیستی از حریم هوایی سعودی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» در شماره امروز پنجشنبه خود از تماس‌های غیر مستقیم رژیم صهیونیستی با عربستان سعودی خبر داد.

این روزنامه گزارش داد، این تماس‌ها برای جلب موافقت ریاض است تا اجازه دهد هواپیماهای اسرائیلی که عازم هند هستند، از حریم هوایی سعودی عبور کنند.

روزنامه «العربی الجدید» ضمن ترجمه این گزارش، خبر داد، این تماس‌ها بین «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در جریان است.

به گزارش این روزنامه، احتمالا سعودی در این برهه زمانی با این درخواست آمریکا موافقت نکند، ولی یک مسئول اسرائیلی تأکید کرد که این موضع ریاض می‌تواند در آینده تغییر کند.

بنا بر این گزارش، با وجود اینکه هواپیماهای اسرائیلی عازم هند، در حال حاضر، از حریم هوایی سعودی عبور نمی‌کنند، ولی اسرائیلی‌ها می‌توانند از ابوظبی و دبی عازم هند شوند.

سعودی چهارشنبه (روز گذشته) به هواپیمای صهیونیستی که عازم دبی بود، اجازه داد از حریم هوایی این کشور عبور کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، این تصمیم سعودی را «تحولی شگرف» عنوان و مدعی شد که این اقدام، هزینه سفر را برای صهیونیست‌ها کاهش خواهد داد.

امارات اخیرا با رژیم صهیونیستی در زمینه عادی‌سازی روابط به توافقی دست یافت و با موجی از محکومیت و ابراز انزجار مواجه شد.

«سمدار یبری» تحلیلگر صهیونیست مسائل خاورمیانه تأکید کرد که‌ بن سلمان «شریک اصلی» این عادی‌سازی روابط بوده است.

بیری با بیان اینکه ولی‌عهد سعودی، از آغاز به صورت پنهانی، شریک اصلی در هماهنگی برای عادی‌سازی روابط بوده، تصریح کرد، بن سلمان اصرار داشت که «امارات، در صف نخست [عادی‌سازی روابط] قرار داشته باشد. وقتی که هواپیمای “ال عال” از حریم هوایی پادشاهی عبور می‌کرد، سعودی نیز مخالفتی نکرد».

انتهای پیام/ص


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »