قیمت جهانی نفت کاهش یافت

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،به نقل از رویترز، به دنبال افزایش نگرانی‌ها در مورد سرعت ترمیم تقاضای جهانی برای انرژی و در حالی که محدودیت‌های قرنطینه‌ای در بسیاری از کشور‌ها در حال کم شدن است قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد کاهش بود. تنش‌ها بین آمریکا و چین نیز در افت قیمت نفت موثر بوده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۳ سنت معادل ۰.۶۴ درصد افت به ۳۵ دلار و ۹۴ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه جولای نیز امروز با ۳۲ سنت معادل ۰.۹۳ درصد کاهش به ۳۴ دلار و ۳ سنت رسید.

سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) و دیگر تولیدکنندگان متحد این سازمان از جمله روسیه در حال کاهش حدودا ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت خود در طی ماه‌های می‌ و ژوئن هستند تا قیمت‌های آسیب دیده از بحران کرونا را ترمیم کنند.

در آمریکا که برخی ایالت‌ها اقدام به کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای کرده‌اند خوش بینی نسبت به افزایش تقاضا برای نفت موجب تقویت قیمت‌ها شده، اما به گفته تحلیلگران روند ترمیم تقاضا کننده است.

گروه بانکی‌ ای ان زد در یادداشتی نوشت: «(به رغم آغاز فصل سفر‌های تابستانی در آمریکا) برآورد‌های اولیه نشان می‌دهد تقاضا برای بنزین نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کمتر است و مردم همچنان ترجیح می‌دهند خیلی از خانه دور نشوند.»

برخی تحلیلگران و بانک‌ها پیش‌بینی می‌کنند که بازار نفت در ماه ژوئن به توازن برسد، اما به گفته تحلیلگران اوراسیا گروپ این پیش‌بینی بیش از حد خوش بینانه است و «ریسک بالایی وجود دارد که شیوع کرونا مجدد بالا بگیرد و محدودیت‌های قرنطینه‌ای از سر گرفته شود. حتی در صورت عدم وقوع این سناریو برخی محدودیت‌ها به ویژه در زمینه هوانوردی همچنان پا برجا خواهد ماند.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »