برجام باید حفظ شود/ اجازه نمی‌دهیم آژانس ابزاری برای نابودی توافق هسته‌ای شود

  • صفحه خانگی
  • >
  • سیاسی
  • >
  • برجام باید حفظ شود/ اجازه نمی‌دهیم آژانس ابزاری برای نابودی توافق هسته‌ای شود

به گزارش خبرنگار حوزه  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که ظهر امروز سه‌شنبه به مسکو رسید با سرگئی لاوروف همتای روسیه‌ای خود دیدار کرد. بعد از این نشست لاوروف و ظریف در نشست خبری مشترکی شرکت کردند.

ظریف در این نشست گفت: دو تماس تلفنی بین دو رئیس جمهور و گفت‌وگو‌های ویدئویی و تلفنی بین روسای کمیسیون مشترک انجام و روابط را به صورت جدی به پیش برده است و توافقات خوبی بین دو رئیس جمهور و دو رئیس کمیسیون مشترک و اعضای کمیسیون شکل گرفته و امیدواریم در جهت منافع دو ملت در ماه‌های آینده با سرعت بیشتری دنبال شود.

وزیر خارجه عنوان کرد: ایران و روسیه تماس‌های بسیار نزدیک و مفیدی داشتند، روند آستانه توانسته اوضاع سوریه را از خطرناک به قابل کنترل‌تر سوق دهد و تنها روند موجود همین روند آستانه است و ما و روسیه و ترکیه موظفیم این روند را ادامه دهیم.

ظریف همچنین با اشاره به بحران جهانی کرونا بیان کرد: متاسفانه کشور‌های غربی همواره ملاحظات سیاسی را برای برخورد با کرونا به ملاحظات انسانی ترجیح دادند.

وی گفت: درباره افغانستان ما و روسیه نظرات مشترکی درباره ضرورت آشتی ملی هر چه سریع‌تر داریم، تلاش‌های خوبی را روسیه داشته که ایران همواره حمایت کرده است. درباره یمن و لیبی گفت‌وگو‌ها و مشورت‌های ما ادامه خواهد داشت.

ظریف با اشاره به بیانیه مشترک «اعلامیه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه ارتقای حقوق بین‌الملل» که به امضای او و لاوروف خواهد رسید، عنوان کرد: حقوق بین‌الملل از نظر رژیم جدید آمریکا هیچ معنا و مفهومی ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: درباره حرکت بسیار خطرناک آمریکا در مورد برجام در آژانس و شورای امنیت گفت‌وگو کردیم. ما و روسیه به رایزنی‌ها در یمن و نیویورک ادامه خواهیم داد.

وی گفت: آمادگی داریم از کمک روسیه و از همکاری روسیه برای ادامه شفافیت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کنیم. اگر آژانس بخواهد از روش‌های غیرمنطقی استفاده کند، برخورد مناسبی در آن زمینه خواهیم داشت.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت که موافقت روسیه را برای برگزاری نشست مجازی سران سه کشور ضامن روند آستانه دریافت کرده است. به محض فراهم شدن شرایط سرگئی لاوروف به ایران سفر خواهد کرد. خوشحالم در این شرایط توانستم این سفر را به روسیه انجام دهم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران از اقدامات مفید روسیه و چین استقبال و عنوان کرد: واقعیت این است که آمریکا از قبل و حتی در دوران ریاست جمهوری قبلی خود هم برجام را اجرا نکرد و تمامی ایراد‌های ممکن برای اجرای کم ترین حد برجام استفاده کردند و در دوران ترامپ که رسما از برجام خارج شدند. هدف آمریکا از ابتدا نابود کردن برجام بود. نتانیاهو از روزی که برجام تصویب شد اعلام کرد که می‌خواهد برجام را نابود کند.

وی گفت: بسیار باعث تاسف است که دبیرخانه ملل متحد و دبیرخانه آژانس انرژی اتمی به جای اینکه در جهت حفظ برجام عمل کنند در جهت منویات آمریکا و اسرائیل برای نابودی برجام عمل می‌کنند. دبیرخانه تاکنون این جرات را پیدا نکرده در برابر اقدامات آمریکا واکنش نشان دهد. آن‌ها جرات نمی‌کنند حرفی بر حق بزنند که با مواضع آمریکا سازگاری نداشته باشد. علاوه بر آن، یک اقدام عجیب دیگر کردند و بر خلاف تمام شواهد نام ائتلاف ضد یمن را از لیست گروه‌های کودک کش خارج کردند.

وزیر خارجه ایران افزود: ایران با شفافیت کامل با آژانس همکاری می‌کند و ۱۵ گزارش آژانس نشان داد ایران تعهداتش را صد در صد انجام داد.

ظریف تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد ایران موضوع بررسی‌هایی شود که اسناد آن ادعا‌های جاسوسی است. فکر می‌کردیم آژانس باید برای اعتبار خود ارزش قائل شود. کماکان معتقد به شفافیت هستیم. از ابتکارات دولت روسیه برای تقوییت همکاری ایران و آژانس استقبال می‌کنیم، ولی اجازه نخواهیم داد آژانس ابزاری شود برای سوء استفاده کسانی که می‌خواهند برجام را نابود کنند و هدفشان از بین بردن تمام تعهدات بین‌المللی است.

وی به سیاست خروج از تعهدات بین‌المللی مثل آسمان‌های باز، برجام، سازمان جهانی بهداشت و کنوانسیون پاریس از سوی آمریکا اشاره کرد و افزود: اجازه نمی‌دهیم کشوری که سیاستش خروج از تعهدات بین‌المللی است از سازمان‌های بین‌المللی برای اِعمال فشار بر ایران استفاده کند.

وزیر خارجه ایران گفت: ملاحظه سلامتی مردم ایران و روسیه مهم ترین ملاحظه است و دو کشور به آن متعهد هستند. روابط تجاری دو کشور در دوران کرونا ادامه داشته و خواهد داشت. گفت‌وگو‌ها بین مسئولان دو کشور برای رفت و آمد افراد، تجار و توریست‌ها ادامه خواهد یافت.

ظریف درباره اجلاس سران آستانه قبل از برگزاری گفت‌وگو‌های کمیته قانون اساسی در ژنو بیان کرد: امیدوارم با این تصمیمی که دیروز و امروز گرفتیم برای برگزاری اجلاس مجازیِ سران قبل از اجلاس حضوری، بتوانیم اجلاس مجازی را قبل از برگزاری نشست اوت داشته باشیم. البته همکاران ما در مشورت خواهند بود برای کمک به روند کمیته قانون اساسی به عنوان سه کشور ضامن روند کمک.

وی درباره نقش روسیه و ابتکار‌ها برای حل بحران‌ها گفت: امیدواریم این ابتکار‌ها بتوانند به آرامش و ثبات بینجامد و از گفت‌وگو‌ها و تلاش‌های روسیه و ترکیه برای پایان دادن به درگیری‌ها در لیبی حمایت می‌کنیم و امیدواریم حکومت قانونی لیبی آرامشی را برای مردم لیبی به همراه بیاورد.

در حال تکمیل…

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »