کلاهبرداری از شهروندان از طریق اپلیکیشن فروش طلا

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای گفت: نهم تیرماه خانمی به کلانتری محل سکونتش مراجعه و اظهار می‌دارد، ۱۳ گرم طلایش که در اپلیکیشن‌های فروش طلای دست دوم ثبت کرده بود، توسط زوج بدل اندازی سرقت شده است و خواستار دستگیری این زوج می‌شود.

جانشین پلیس پبشگیری تهران بیان داشت: شاکی در خصوص نحوه بدل اندازی توضیح داد، حدود ۱۳ گرم طلایم را در یکی از استارت‌آپ‌های فروش کالای دست دوم آگهی کردم و زن و مردی که مدعی خرید طلا‌ها بودند با من تماس و پس از کمی گفتگو قرار ملاقات گذاشتیم.

این مقام انتظامی گفت: شاکی ادامه داد، در روز قرار این زن و مرد با ترازویی که به همراه داشتند به محل قرار مراجعه و پس از وزن کردن طلا‌ها بر سر قیمت به توافق نرسیدیم و معامله برهم خورد. پس مدتی متوجه شدم که دیگر نمی‌توانم طلایم را از طریق اپلیکیشن به فروش برسانم و به ناچار به مغازه طلافروشی مراجعه و متصدی مغازه اظهار کرد، طلاهایت بدلی هستند. در کمال ناباوری متوجه شدم آن زن و مرد طلا‌های واقعی من را با طلا‌های بدلی که شبیه طلایم خود بود، عوض کرده اند.

سرهنگ موقوفه‌ای با اشاره به اینکه در شاخه‌ای دیگر از تحقیقات پلیسی مشخص شد که این زن و مرد در صدد فروش همان طلا‌های مال باخته در اپلیکیشن هستند، گفت: با هماهنگی‌های قضائی مخفیگاه متهمان در تحقیقات پلیسی شناسایی و هر دو متهم در حالی که قصد فروش طلا‌های مال باخته را داشتند، دستگیر شدند.

جانشین پلیس پیشگیری تهران با بیان اینکه در بازرسی از کیف دستی متهمان ۴۰ قطعه طلا بدلی کشف شد، گفت: متهمان به ۲۰ فقره بدل اندازی با همکاری یکدیگر اعتراف و در خصوص نحوه بدل اندازی شان، اظهار داشتند فروشندگان طلا‌ها را در سایت‌های فروش شناسایی و از آنجا که این فروشندگان هنگام درج آگهی عکس طلاهایشان را به نمایش می‌گذارند، با توجه به عکس ثبت شده سفارش طلای بدلی می‌دادیم و سپس به بهانه وزن کردن طلای واقعی را از فروشنده تحویل و در یک لحظه با طلای بدلی جابجا می‌کردیم و به بهانه‌ای معامله را بر هم می‌زدیم و محل را ترک می‌کردیم.

سرهنگ موقوفه‌ای با اشاره به اینکه کارشناسان ارزش ریالی طلا‌های بدل اندازی را ۲ میلیارد ریال برآورد کرده اند، به شهروندان توصیه کرد: از فروش کالا‌های ارزشمند و گران قیمت به ویژه طلا از طریق سایت‌ها اینترنتی خودداری کنید. زیرا هدف طراحی این سایت‌ها فروش وسایل مستعمل و بلااستفاده منزل بوده است نه اینکه کالا‌های سرمایه‌ای و گران قیمت خود را مثل طلا و ارز را از طریق این سایت‌ها خرید و فروش کنید.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »