آشنایی با گیاه تیلاندسیا سیانا یک گیاه هوازی

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،گیاه تیلاندسیا سیانا یک گیاه هوازی است که آن را می‌توانید بدون نیاز به آب و خاک آن را در محیط آپارتمان خود پرورش دهید. برای پرورش این گیاه هوازی به نور خورشید متوسط به بالا، آبیاری متوسط و دمای بین ۱۰ تا ۳۲ درجه سانتی گراد احتیاج دارید.

این گیاهان از خاص‌ترین گیاهان روی زمین هستند که بیش از ۴۵۰ گونه متفاوت دارند. گیاهان هوازی معمولا به دو دسته ، گیاهان هوازی، خشک زی و گیاهان هوازی مرطوب، تقسیم می‌شوند.

گیاهان هوازی خشکی‌زی در آب و هوای بیابانی زندگی می‌کنند و می‌توانند آب کم‌تر و تابش نور خورشید بیش‌تر را تحمل کنند. گیاهان هوازی مناطق مرطوب برعکس خشکی‌زی‌ها به رطوبت بیش‌تر علاقه‌ دارند و دمایی بین ۱۰ تا ۳۲ درجه را دوست دارند.

از آن‌جایی که گیاهان هوازی به خاک نیاز ندارند، می‌توانید آن‌ها را تقریبا در هر جایی بگذارید و محدود به یک نقطه نیستید. با کمی خلاقیت می‌توانید گیاهان هوازی را به صورت تراریوم‌های زیبایی درآورید یا داخل صدف بگذارید و از زیبایی‌شان لذت ببرید.

 تیلاندسیا سیانا  اندازه و رنگ‌های متنوعی دارند. اندازه‌ی این گیاهان ممکن است از ۵ سانتی‌متر تا ۲ متر هم برسد. البته بیشتر گیاهانی که در بازار هستند، در اندازه‌ی ۵ تا ۱۲ سانتی‌متر و کوچک‌اند. گونه‌هایی هم هستند که گل می‌دهند، اما این گل‌دهی معمولا نشانه‌ی پایان عمر این گیاه است.

این گل‌ها ممکن است چند روز تا چند ماه عمر داشته باشند. گیاهان هوازی قبل از بین رفتن، جوانه یا گیاهچه‌های کوچکی تولید می‌کنند که دقیقا به جای گیاه هوازی مادر رشد خواهند کرد.

همانطور که گفتیم گیاهان هوازی ترکیب رنگ‌های جالبی هم دارند و از رنگ‌های سبز پاستلی گرفته تا دیگر طیف سبز‌ها و قرمز و صورتی و بنفش هم دارند. جالب است که اکثر گیاهان هوازی خشکی‌زی رنگ نقره‌ای و سبز و گیاهان هوازی رطوبت‌دوست رنگ‌های پررنگ‌تر و زیباتری دارند.

نکته‌ی جالب و منحصر به فرد این گیاه این است که می‌تواند هم در خاک به صورت گیاه معمولی هم به صورت هوازی و بدون خاک رشد می کند. این گیاه هوازی به ندرت گل می‌دهد و گلش فقط چند روز روی گیاه می‌ماند.

بیشتر بخوانید:

دیفن باخیا گیاه فرح بخش آپارتمانی

پول چینی گیاهی از خانواده گزنه

انتهای پیام/

 

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »