علمی و دانشگاهی

ذبح خیابانی دام بیماری مرگبار را به جانتان می اندازد/ سفارش و تحویل قربانی تنها با یک تلفن!

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، عید قربان همه ساله برای حاجیانی که در گذشته به سفر حج رفته اند یا برای کسانی قصد دارند هم سو با حاجیان خانه خدا عمل کنند، بهانه ای برای انجام سنت حسنه ذبح قربانی است.

سنتی که برای ما ایرانی ها همیشه با ذبح دام آغاز می شود و به دورهمی و شادی و نشاط ختم می شود،‌ این عید همیشه یادآور خاطرات خوش و شاد برای مردم مسلمان ایران است، اما امسال با سال های قبل فرق می کند، کرونا همه زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده و بسیاری از مناسبات را دستخوش تغییر و تحول کرده است.

با شیوع کرونا و خیز مجدد این ویروس منحوس برگزاری جشن عروسی و عزا ممنوع شده است و متخصصان توصیه اکید دارند که مردم از تجمع و برگزاری دورهمی و مهمانی خودداری کنند تا بتوان زنجیره انتقال ویروس کرونا را شکست.

 حالا در آستانه عید سعید قربان قرارداریم، عیدی که حاجیان در خانه خدا گوسفند قربانی می کنند،‌ بسیاری از مردم مسلمان ایران در روز عید قربان به تأسی از حاجیان اقدام به این سنت حسنه می کنند،‌خانواده های بسیاری همه ساله دور هم جمع می شدند تا در این عید بزرگ به شادی و شادمانی بپردازند.

 امسال عید قربانی متفاوتی را تجربه می کنیم چرا که ویروس منحوس و مرگبار کرونا در جامعه می تازد و روزانه بیش از ۲۰۰ قربانی می گیرد، بسیاری از این قربانیان کرونا را به شوخی گرفته بودند و فکر نمی کردند که روزی کرونا سراغ آنها بیاید و قدرتمند تر از آن هستند که یک ویروس نانومتری بتواند آنها را از پای در بیارد، اما این ویروس مرگبار و وحشی پیر و جوان نمی شناسد و در کمین نشسته است از غفلت انسان ها سوء استفاده کند و آنها را به کام مرگ بکشاند.

شیوع کرونا شرایط زندگی و رفتارهای اجتماعی ما را تغییر داده است، ما باید بیاموزیم چطور با ویروس کرونا زندگی کنیم و اجازه ندهیم این ویروس ما را آلوده کند و به حیات خود ادامه دهد، به همین دلیل رعایت برخی نکات بهداشتی در روزهایی مانند عید سعید قربان بسیار حائز اهمیت است، در این زمینه و به منظور حفظ سلامت مردم در عید قربان با چاشنی کرونا سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت تمهیداتی اندیشیده اند تا این روز مبارک را مردم با شادی و بدون خطر سپری کنند.

عرضه دام زنده ممنوع شد

علی صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره نحوه عرضه و ذبح دام در عید قربان  اظهار کرد: در عید قربان امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به هیچ وجه مراکز عرضه دام مانند سال گذشته برپا نمی‌شود و کشتار دام تنها در کشتارگاه‌ها انجام می‌شود.

او ادامه داد: مراجعه به این کشتارگاه‌ها می‌تواند به صورت فیزیکی و البته با رعایت فاصله اجتماعی، همچنین به صورت تلفنی و یا آنلاین باشد.

 ذبح قربانی در ۳۵۴ کشتارگاه  کشور

رییس سازمان دامپزشکی کشور خاطرنشان کرد: ۳۵۴ کشتارگاه در سراسر کشور در روز عید قربان آماده خدمت رسانی به هموطنان هستند و یک هزار و ۶۰۰ اکیپ ثابت و سیار نیز در این کشتارگاه‌ها بر فاصله گذاری اجتماعی، همچنین روند انجام کشتار نظارت می‌کنند.

او تاکید کرد: پیش بینی می‌شود امسال ۱۶۰ هزار راس دام در روز عید قربان کشتار شود که اکیپ‌های مختلف آموزش‌های لازم برای نظارت بر روند کشتار و حتی حمل و نقل این دام را دیده‌اند.

قربانی ذبح شده را درب منزل تحویل بگیرید

ماکنعلی تصریح کرد: خودرو‌های مختلف برای حمل و نقل گوشت قربانی وجود دارد که هموطنان می‌توانند با اعلام به کشتارگاه‌ها گوشت موردنظر خود را پس از کشتار در محل‌های موردنظر خود تحویل بگیرند.

او با اشاره به ممنوعیت کشتار غیر مجاز اظهار داشت: از همه مردم می‌خواهیم که به هیچ وجه خودشان اقدام به ذبح دام نکنند هرچند انتقال بیماری کووید ۱۹ از حیوان به انسان هنوز اثبات نشده، اما برای رعایت جوانب احتیاط و جلوگیری از انتشار سایر بیماری‌های مشترک میان حیوان و انسان از هر گونه کشتار غیر مجاز جلوگیری می‌شود و کشتار دام تنها باید در کشتارگاه‌های مجاز و با نظارت اکیپ‌های دامپزشکی صورت پذیرد.

۳ مرکز خرید و ۱۴ کشتارگاه در تهران

علی‌اکبر نوروزی کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ایراندرباره تمهیدات صورت گرفته در آستانه عید قربان، گفت: بر اساس آنچه که معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرده است، ما با سازمان دامپزشکی همکاری می‌کنیم  و بر همین اساس سازمان دامپزشکی برنامه‌ای با همکاری شهرداری و اتحادیه قصابان گوشت گوسفندی دارد، امسال نسبت به گذشته اصلا امکان ذبح حضوری دام ایجاد نشده است و تنها کشتارگاه‌ها مجاز به انجام این فرآیند هستند.

او افزود: ۳ مرکز در مناطق ۱۸، ۱۵ و ۴ شهر تهران برای خرید دام و ۱۴ کشتارگاه برای ذبح دام و ۱۶ سامانه آنلاین برای خرید شَقه گوسفندی در استان تهران ایجاد شده است. با امکان خرید حضوری دام، امکان انتقال دام به کشتارگاه فراهم شده است و سپس لاشه دام پس از نظارت دامپزشک مُهر خورده و برچسب خاص ویژه عید قربان به آن چسبانده می‌شود و پس از آن باید ۲۴ ساعت تحت سرمایش بالای صفر برای پیشگیری از تب کریمه کنگو باشد. اطلاعات لازم و بیشتر در این زمینه در سایت سازمان دامپزشکی استان تهران قید شده است.

توصیه های وزارت بهداشت در آستانه عید قربان

امیری رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به برخی توصیه‌های بهداشتی در آستانه عید سعید قربان اظهار کرد: در صورت عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی امکان انتقال ۲ بیماری بالقوه خطرناک کشنده تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو و سیاه‌زخم گوارشی از دام‌های آلوده به انسان وجود دارد.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: از خرید دام زنده و یا گوشت‌هایی که خارج از نظارت شبکه سازمان دامپزشکی ذبح و عرضه می‌شوند، خودداری شود.

بیماری های مرگباری که در کمین شماست

او درباره اینکه خطر انتقال بیماری های مشترک بین انسان و حیوان با خرید دام از مراکز غیر مجاز وجود دارد،‌گفت: در تمامی میادین مجاز عرضه دام، کارشناسان دامپزشکی حضور دارند و دام را قبل و بعداز ذبح بررسی و معاینه می‌کنند. برخی از انواع بیماری در دام‌ها علائم ظاهری مشخصی ندارند و فقط دامپزشکان و کارشناسان بهداشتی قادر به تشخیص آن‌ها می‌باشند.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت تاکید کرد: درست است که انتقال کرونا از حیوان به انسان مطرح نشده و به اثبات نرسیده است اما باید نکات بهداشتی را رعایت کرد و ذبح دام در کشتارگاه‌ها انجام شود و افراد به هیچ عنوان دام را در منازل و معابر عمومی ذبح نکنند، چراکه خونابه‌های جاری می‌تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش بروز و شیوع بیماری‌های منتقله از دام به انسان مانند تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو و سیاه‌زخم گوارشی شود.

او با تاکید بر رعایت بهداشت در کشتارگاه بیان کرد: افرادی که به ذبح دام مشغول هستند، باید از وسایل محافظت کننده مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده کنند و ابزارشان را بعد از ذبح، ضدعفونی کنند، همچنین خونابه‌ها نیز به طریق بهداشتی دفع شود.

نکات بهداشتی که بعد از ذبح دام باید توجه کرد

امیری با اشاره به برخی نکات بهداشتی که باید پس از تحویل گرفتن قربانی از کشتارگاه باید رعایت کرد، گفت:  گوشت دام ذبح شده باید به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای 4 درجه سانتی‌ گراد در یخچال قرار داده شود، تا پدیده جمود نعشی منجر به گلیکولیز شود، گلیکولیز نیز منجر به افزایش میزان اسیدیته و کاهش PH گوشت می‌شود که این فرایند باعث می‌شود، چنانچه ویروس بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) در گوشت وجود داشته باشد از بین رود.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت ادامه داد: جگر و سایر امعا و احشای دام، پس از ۴۸ ساعت نگهداری در دمای چهار درجه سانتی‌ گراد، مصرف شود. دو نفر در سال گذشته به علت مصرف جگر خام به بیماری CCHF مبتلا شده‌اند. بنابراین، مردم از مصرف جگر خام خودداری کنند.

توصیه هایی بهداشتی برای دامپزشکان و قصابان در آستانه عید قربان

امیری یادآوری کرد: دامداران به هیچ وجه دامی را که دارای علائم بیماری و ناخوشی است ذبح و مصرف نکنند، متاسفانه در سال گذشته فردی به علت مصرف جگر دام بیمار مبتلا به سیاه زخم دچار سیاه زخم گوارشی شد و فوت کرد.

یادمان باشد با رعایت برخی نکات بهداشتی و پرهیز از برخی اقدامات مانند تجمع و مهمانی و ذبح دام در معابر عمومی و منازل می توان عید سعید قربان را مانند سال های گذشته بدون خطر و با شادمانی و نشاط سپری کرد.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

مطالب مرتبط

بالاخره حیوانات خانگی کرونا میگیرن یا نه ؟

آغاز دومین روز ماراتن علمی کشور در مقطع کارشناسی ارشد

دکمه بازگشت به بالا