حق شیفت جزء دستمزد ثابت کارگران است؟

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، براساس ماده ۳۶ قانون کار در کارگاه‌هایی که فاقد طرح طبقه بندی مشاغل هستند منظور از مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل، مزایایی است که بر حسب ماهیت شغل در ساعات عادی کار پرداخت می‌شود و در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه بندی مشاغل هستند، مزد گروه و پایه مزد مبنا را تشکیل می‌دهد.

مزد تعریف شده در ماده ۳۵ قانون کار همان است که در ماده ۳۶ قانون مزبور تحت عناوین مزد ثابت و مزد مبنا مورد اشاره قرار گرفته است و کلیه وجوه نقدی و غیر نقدی است که در مقابل انجام کار در ساعات عادی به کارگر پرداخت می‌شود.

مزایای مقرر در ماده ۵۶ قانون کار که به عنوان فوق العاده نام برده شده، جزء مزد ثابت نبوده و در محاسبه اضافه کاری، عیدی و پاداش و سنوات خدمت و نظایر آن منظور نخواهد شد.

بیشتربخوانید

  • محاسبه مزد روز‌های تعطیل هفتگی، رسمی و استحقاقی کارگران چگونه انجام می‌شود؟
  • نبود قرارداد کار باعث سلب حق و حقوق از کارگر نمی‌شود
  • ۹ روز ذخیره مرخصی برای چه کارگرانی است؟

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »