علمی و دانشگاهی

شیرین کردن آب دریا با روشی خارق العاده

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بیش از ۷۱ درصد سطح کره زمین را آب تشکیل می‌دهد. با این حال، تنها ۳ درصد از این آب‌ها شیرین و قابل استفاده برای انسان است. در عین حال، حجم بالایی از آب‌های شیرین در کره زمین (مانند یخچال‌های قطبی) برای انسان قابل دسترسی و استفاده نیست. از این رو، بحران آب یکی از چالش‌های قرن ۲۱ است. دسترسی به آب سالم و تمیز برای نوشیدن یک نیاز اساسی است که متاسفانه برای تمامی انسان‌ها در کره زمین این امکان میسر نیست.

با این حال، محققان به روشی جدید برای دست یابی به آب سالم برای نوشیدن دست یافته اند. در این روش، محققان از یک ماده به نام “چارچوب فلزی – آلی” برای پاک کردن آلودگی‌های آب دریا استفاده می‌کنند. این ماده می‌تواند نسبت به روش‌های دیگر با کارایی بالا، روزانه حجم زیادی از آب دریا را شیرین کند.

این ماده دارای منافذ بسیاری در سطح خود است و یک قاشق غذاخوری از آن می‌تواند پس از فعال شدن سطحی برابر با یک زمین فوتبال را بپوشاند. این ماده با گیر انداختن یون‌های مواد زائد آب دریا، باعث جدا شدن آن‌ها از آب شود. این دستگاه می‌تواند ظرف مدت ۳۰ دقیقه میزان مواد موجود در آب را از بیش از ۲ هزار واحد در هر میلیون (ppm) به زیر ۵۰۰ واحد کاهش دهد. عملکرد این روش حتی از استاندارد‌های جهانی نیز بهتر است. براساس استاندارد سازمان جهانی بهداشت، آب آشامیدنی سالم باید دارای مواد اضافی کمتر از ۶۰۰ واحد در میلیون باشد.

هر یک کیلوگرم از ماده “چارچوب فلزی – آلی” می‌تواند روزانه نزدیک به ۱۴۰ لیتر آب را تصفیه کند. این ماده را می‌تواند به مدت کمتر از ۴ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار داد و پس از پاکسازی، از آن دوباره برای تصفیه آب استفاده کرد.

دانشمندان می‌گویند توسعه این روش می‌تواند نیاز آب آشامیدنی انسان‌ها در مناطقی که به آب سالم دسترسی ندارند را تامین کند. آن‌ها امیدوارند بتوانند به زودی از این روش به طور گسترده برای شیرین سازی آب استفاده کنند.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

دکمه بازگشت به بالا