در چه مواردی می‌توان جلوی پرداخت چک را گرفت؟

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، از طریق روش‌های گوناگون می‌توان مانع پرداخت وجه چک شد و با مراجعه به بانک جلوی پرداخت آن را گرفت.

صادر کننده چک، ذینفع یا قائم مقام قانونی آن‌ها می‌توانند جلوی پرداخت چک را بگیرند این افراد ضمن اعلام مفقودی، سرقت و جعل چک می‌توانند از پرداخت چک جلوگیری کنند.

همچنین اگر چک از طریق کلاهبرداری، خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل شده باشد می‌توان بصورت کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.

پس از آنکه بانک احراز هویت را انجام داد دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌کند.

پس از آن دارنده چک می‌تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت وجه را داده، شکایت کند و هر‌گاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت شود دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

در صورت تحصیل چک بواسطه ارتکاب جرم می‌توان دستور عدم پرداخت چک را به بانک صادر کرد البته ممکن است موضوع از نظر محکمه فاقد وصف کیفری تشخیص داده شود؛ بنابراین به منظور جلوگیری از بروز مشکل ابتدا باید از طریق دادگاه حقوقی اقدام کرد.

انتهای پیام /

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »