بین الملل

نقش سیاه‌پوستان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بخش فرانسوی‌زبان شبکه تلویزیونی راشاتودی، «دیدیه کمبو» یک کارشناس مسائل آمریکا اعلام کرد برای دموکرات‌ها مهم است که بتوانند در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار را به پای صندوق‌های رای بکشانند. وی گفت: مسائل مرتبط با نژادپرستی و خشونت‌های پلیس، موضوع اصلی کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد بود.

این کارشناس ادامه داد وجود خشونت‌های پلیس در آمریکا، قابل تردید نیست، چون می‌دانیم که هر ساله ماموران پلیس حدود هزار نفر را می‌کشند. به طور مثال، در مقایسه با فرانسه در جمعیت آماری یکسان این رقم پانزده برابر بیشتر است. رقم بسیار بالایی است. حدود ۲۵ درصد از قربانیان، آمریکایی‌های آفریقایی تبار هستند و این در حالی است که آنان تقریبا دوازده درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند. سفیدپوستان زیادی هم توسط پلیس کشته می‌شوند. در نتیجه، هم مشکل نژادپرستی وجود دارد و هم مشکل خشونت. در این زمینه شاهد تقابلی میان دو جناح رقیب هستیم. جناح دموکرات این خشونت‌ها را برجسته می‌کند و در مقابل ترامپ و محافظه‌کاران عملکرد شهرداران دموکرات را در مقابل تظاهر‌کنندگان –و به طور دقیق‌تر انفعال فرضی آنان را در مقابل معترضان خشونت‌طلب- زیر سوال می‌برند. ترامپ در این بین خود را به عنوان کاندیدایی معرفی می‌کند که خواستار اجرای قانون و برقراری نظم است.

این کارشناس در ادامه درباره این راهبرد ترامپ و احتمال پیروزی در انتخابات با تکیه بر این راهبرد نیز توضیح داد: در حال حاضر مشکل می‌توان در این باره پیش‌بینی کرد. زیرا این جنبشِ ضد نژادپرستیِ «جان سیاه‌پوستان اهمیت دارد»، ریشه عمیقی در آمریکا دوانده است. پس از شورش و ناآرامی‌های (شهر) فرگوسن در سال ۲۰۱۵، حول مسئله نژادپرستی و خشونت‌های پلیس آگاهی شکل گرفته است.

اکنون اعتراضات خشونت‌آمیز، امکان دارد منجر به کشاندن قشر متوسط به پای صندوق‌های رای شود. چون که آنان از این بی‌نظمی و آشوب احساس نگرانی می‌کنند و حتی برخی از آنان این اعتراضات را همچون حمله‌ای علیه قشر متوسط می‌دانند.

وی افزود: نفع دموکرات‌ها در این است که رای سیا‌ه‌پوستان را جلب کنند. بیشتر سیاه‌پوستان به دموکرات‌ها رای می‌دهند. فقط مسئله این است که آنان به پای صندوق‌های رای بیایند، چون معمولا بیشترشان مایل به شرکت در انتخابات نیست. حال اینکه چه کسی در این تقابل بیشترین آرا را از آن خود خواهد کرد، در حال حاضر به سادگی مشخص نیست.

این کارشناس در ادامه درباره خودداری لیگ‌های ورزشی آمریکا از جمله ان‌بی‌ای از ادامه بازی در واکنش به بازداشت جیکوب بلیک-که هدف اصابت هفت گلوله پلیس قرار گرفت- و استقبال باراک اوباما از این حرکت نیز توضیح داد: لیگ ان‌بی‌ای مسابقات ورزشی بسیار محبوب است. در نتیجه موضع گیری آن‌ها در چنین مناقشه‌ای بسیار حائز اهمیت است. نکته جالب آن چیزی است که برای از سرگیری لیگ ان‌بی‌ای مورد مذاکره قرار گرفته است و آن این که ورزشگاه‌ها می‌توانند محل استقرار مراکز رای‌گیری باشند.

مسئله دسترسی به مراکز رای‌گیری یکی از مسائل مهم بوده است. جنجال زیادی بر سر رای‌گیری پستی به وجود آمده است. یک بار دیگر باید گفت که موضوع مهم برای دموکرات‌ها این است که بتوانند آمریکایی‌های آفریقایی تبار را به پای صندوق‌های رای بکشانند. اگر امکان رای‌گیری در یک مرکز دیگر وجود نداشته و آن مرکز بسته شده باشد، با دسترسی به ورزشگاه‌ها رای دادن برای این دسته ساده‌تر می‌شود. در واقع این چیزی است که میان ان‌بی‌ای و مقامات مورد مذاکره قرار گرفته است.

سوء مدیریت دونالد ترامپ در بحران همه‌گیری ویروس کرونا، خشونت روزافزون پلیس این کشور علیه سیاه‌پوستان و برخی مسائل دیگر باعث شده است وی از جو بایدن، رقیب دموکرات خود در نظرسنجی‌ها عقب بیفتد و امید چندانی برای پیروزی او در انتخابات آتی وجود ندارد.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

مطالب مرتبط

احتمال سخنرانی حضوری ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

ترامپ: در صورت پیروزی، صدای معترضان را در شب انتخابات خفه خواهم کرد

از انفجار کشتی رژیم صهیونیستی در دریای عمان تا دیدار پاپ با آیت‌الله سیستانی و افشای پیشنهاد عجیب ترامپ به رهبر کره شمالی

پیشتازی ۱۴ درصدی بایدن از ترامپ در جدیدترین نظرسنجی

اولین مناظره «جو بایدن» و «دونالد ترامپ»+ پوشش زنده

بایدن: ترامپ نباید به دنبال انتخاب مجدد خود برای ریاست‌جمهوری باشد

سندرز: باید ترامپ را شکست داد

از سراسر وب

واشنگتن‌پست: مجسمه آزادی نماد ریاکاری است

واشنگتن‌پست: مجسمه آزادی نماد ریاکاری است

کشمکش ترامپ با ژنرال میلی بر سر واکنش به اعتراضات نژادپرستی

اولین مناظره «جو بایدن» و «دونالد ترامپ»+ پوشش زنده

ترامپ: سرقت آرا را متوقف کنید!

فرارو

دکمه بازگشت به بالا