فرهنگ

خاطره خواندنی پسر سردار همدانی از سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی رادیو اربعین، فرزند سردار شهید حسین همدانی در برنامه «عصر حسینی» این شبکه رادیویی گفت: شهید همدانی مجاهدتی ۴۰ ساله داشتند؛ از سال ۵۴ تا ۹۴. قبل از انقلاب و آشنایی با انقلاب اسلامی ایشان وارد فاز مبارزاتی شدند و پس از پیروزی انقلاب و در حقیقت جنگ کردستان و دفاع مقدس و از آن لحظه‌ای که در راه دفاع از انقلاب اسلامی پوتین به پا کردند تا لحظه شهادت ثابت قدم ماندند.

وی افزود: خاطرات زیادی در زمان دفاع مقدس از ایشان است. در آن زمان کودکی خردسال بودم اما خیلی خوب به خاطر دارم که آنقدر آمدن ایشان به خانه طول می‌کشید که وقتی از جبهه به خانه بازمی گشتند، نمی‌توانستم با پدرم ارتباط برقرار کنم و باید یک روز می‌گذشت تا بتوانم با او ارتباط بگیرم.

پسر شهید همدانی گفت: امسال شهادت پدرم با اربعین حسینی مصادف شده است. ایشان در این سال‌های آخر خیلی تاکید داشتند که در مراسم اربعین حضور داشته باشیم. پدر عقیده داشتند که اربعین حسینی یک مانور بزرگ مسلمانان است و دشمن از این مانور می‌ترسد. متاسفانه امروز از این سعادت محروم هستیم و حالا متوجه شده ایم که چه نعمت بزرگی را از دست داده ایم. امیدوارم به برکت خون امام حسین و این شهدا بیماری منحوس کرونا هرچه سریعتر در دنیا ریشه کن شود.

وی در ادامه گفت: من خاطره ای از زبان سردار محسن رضایی درباره شهید همدانی نقل می‌کنم. در عملیات کربلای ۵، شهید همدانی فرمانده لشکر ۱۶ قدس گیلان بودند و ۳ لشکر در این عملیات به سمت جزیره باورین حمله می‌کنند. از این سه لشکر فقط لشکر ۱۶ قدس گیلان موفق می‌شود، وارد جزیره شود و بقیه لشکر‌ها محاصره می‌شوند. سردار رضایی نقل می‌کنند که شهید همدانی با من تماس گرفتند و اعلام کردند که قصد دارند برگردند و به این صورت ما تلفات زیادی خواهیم داد و من نمی‌توانم بچه‌ها را در اینجا نگه دارم. سردار رضایی که در آن زمان فرماندهی سپاه را به عهده داشت و اشراف کامل روی موضوعات داشت می‌دانست که اگر این جزیره را از دست بدهیم شرایط بسیار بدی را تجربه خواهیم کرد. به همین خاطر به پدرم گفته بود که این سرزمین حضرت محمد رسول الله (ص) و و تکلیف شماست تا در آنجا بمانید. به گفته سردار محسن رضایی این حرف باعث شد شهید همدانی سه روز در آنجا بایستند، تیر به پایش اصابت کرد، شیمیایی شدند. آن قدر در این جزیره بچه‌های دلاور گیلان با فرماندهی شهید همدانی جانانه جنگیدند که در اثر این استقامت و شهامت لشکر‌های دیگر توانستند وارد این جزیره شده و آنجا را فتح کنند.‌

وهب همدانی در پاسخ به این سوال که اگر در بین الحرمین باشد و قرار باشد از امام حسین (ع) درخواستی کند، چیست، گفت: من برای خودم طلب شهادت می‌کنم؛ چرا که سعادتی بالاتر از این نیست.

فرزند شهید همدانی در گفت و گو با «رادیو اربعین» افزود: شهید همدانی در وصیت‌نامه خود یک درخواستی از همه افرادی که وصیت نامه ایشان را می‌خوانند، دارد. در وصیت پدرم آمده اگر برای افرادی که وصیت او را می‌خوانند امکان دارد، یک روز نماز و یک روز روزه به جای ایشان به جا بیاورند و این قول را هم داده اند که اگر کسی این کار را انجام بدهد در آن دنیا جبران خواهند کرد. این وعده شهید است و وعده شهید نیز صادق است. به همین خاطر از مومنین و همه عزیزانی که حرفم را می‌شنوند و می‌خوانند درخواست دارم که اگر برایشان امکان دارد، این درخواست شهید همدانی را اجابت کنند که ان شاء الله مشمول عنایت شهدا شوند.

وی درباره شهید حاج قاسم سلیمانی نیز گفت: شهید قاسم سلیمانی متعلق به همه ملت بوده است. همانطور که در تشییع پیکر پاک این شهید بزرگوار دیدیم شهادت ایشان پیر و جوان، زن و مرد و هر فردی با هر تفکری را متاثر کرد.

وهاب همدانی اضافه کرد: امسال اربعین جای حاج قاسم خالی است، اما قطعاً ایشان و همه شهدا مهمان سفره امام حسین (ع) هستند و فکر می‌کنم امسال پیاده روی اربعین را شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید همدانی، شهید همت، شهدای جنگ تحمیلی وشهدای مدافع حرم که حق بزرگی به گردن بشریت دارند به نیابت از همه ما انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: بعد از شهادت پدرم یک روز حاج قاسم به صورت ساده و بی تکلف وآن هم تنها و بدون محافظ به منزلمان آمد. چند ساعت را با همدیگر بودیم و صحبت‌هایی شد. بعد در لحظه خداحافظی چند عکس با همدیگر گرفتیم. فضایی صمیمی و دوستانه‌ میان ما برقرار شده بود. پس از رفتن شهید سلیمانی همسر من به نکته‌ای اشاره کردند و گفتند وقتی حاج قاسم از خانه ما رفت من همان حالاتی را که در پدر شما دیده بودم، همان محبتی که پدر شما به من داشت را در حاج قاسم دیدم. آن خنده‌های حاج قاسم را که دیدم یک لحظه پدر شما شهید همدانی را تصور کردم و فکر کردم که حاج قاسم همان پدرش شماست. این موضوع و نگاه همسرم نشان از قرابتی دارد که شهدا با همدیگر دارند.

انتهای پیام/

 

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

مطالب مرتبط

۱۳ شهریور ماه با آخرین اخبار کرونا در استان ها

گزارش سیدمیثاق اختر از اربعین حسینی در نجف اشرف

فیلمرنگی قسمت هفتم؛ موقعیت مهدی و نگهبان شب

کلیپ اربعین حسینی :: لحظه های زیبای پیاده روی اربعین

از سراسر وب

شرکتهای هواپیمایی دست از تخلف نمی‌کشند/ بلیت دوطرفه تهران

کلیپ اربعین حسینی من دلم تنگه – مداحی اربعین

نوای شنیدنی عاشورایی؛ حقی که به خوبی ادا نشد!

نوحه زیبای اربعین حسینی /اربعین حسینی

دکمه بازگشت به بالا