سخنگوی کرملین مطالب «لوموند» درباره گفتگوی بین پوتین و مکرون را تکذیب کرد

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه مطالبی را که روزنامه فرانسوی لوموند درباره گفتگو بین رؤسای جمهور فرانسه و روسیه درباره الکسی ناوالنی (مخالف دولت روسیه) منتشر کرد «نادرست» دانست و تأکید کرد بعید می‌داند محتوای این گفتگو از الیزه درز کرده باشد.

پس از آنکه روزنامه لوموند جزئیات بیشتری را درباره گفتگوی بین امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی منتشر کرد، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: «یک روزنامه فرانسوی نمی‌تواند اطلاعات دقیقی درباره محتوای گفتگوی بین ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون داشته باشد».

این مقام روس گفت: «روسیه فکر نمی‌کند که الیزه گفتگوی بین این دو رئیس جمهور را برای رسانه‌ها فاش کرده باشد».

پسکوف گفت: «آنچه این روزنامه نوشته اصلا درست نیست. بعید می‌دانیم که چنین چیزی درست باشد. اگر غیر از این باشد، بدان معناست که شرکای فرانسوی ما عمدا مکالمه ضبط شده بین دو رئیس جمهور را در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند که کاملا خلاف قوانین دیپلماتیک است. اما اینجا موضوع فرانسه مطرح است. فرانسه نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد. ما حتی نمی‌خواهیم چنین چیزی را باور کنیم».

روزنامه لوموند در تاریخ ۲۲ سپتامبر مطلبی را درباره گفتگوی پوتین و مکرون در خصوص موضوع ناوالنی منتشر کرد. این روزنامه گزارش داد ولادیمیر پوتین پیشنهاد کرده بود درباره اتفاقی که برای ناوالنی افتاد، توجه‌ها به سمت علل دیگر این حادثه متوجه شود که به اعتقاد برلین و پاریس موضوع مسموم شدن اوست. این موضوع به لتونی که یکی از تولیدکنندگان عامل سمی اعصاب نوویچوک در آنجا زندگی می‌کند، نیز کشیده شد.

سخنگوی کرملین گفت رؤسای جمهور فرانسه و روسیه اغلب با هم اختلاف نظر دارند. آن‌ها هرگز این موضوع را مخفی نمی‌کنند. آن‌ها از منافع کشور‌های خود دفاع می‌کنند و با هم بسیار گفتگو می‌کنند. اما این موضوع مانعی برای یک گفتگوی سازنده، مؤثر و مرتبط نیست.

وی افزود: «رئیس جمهور مکرون در چارچوب پرونده ناوالنی، مستقیما روسیه یا رئیس جمهور روسیه را متهم کرد. ما یقینا با این موضوع مخالفیم».

ریاست جمهوری روسیه امروز اعلام کرد الکسی ناوالنی چهره برجسته مخالفان روس که پس از یک دوره بستری نسبتا طولانی به علت مسمومیت از بیمارستانی در آلمان مرخص شده است، می‌تواند در صورت تمایل به روسیه بازگردد.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »