دفاعیات «محمد امامی» در چهارمین جلسه دادگاه

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «محمد امامی» تهیه کننده سریال شهرزاد و از جمله متهمان بانک سرمایه امروز (دوشنبه بیست و یکم مهرماه) در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

در ابتدای جلسه متهم «محمد امامی» در جایگاه مخصوص قرار گرفت و به دفاع از خود پرداخت.

متهم امامی گفت: در ابتدا سخنم با اهالی رسانه است، بدیهی‌ترین خواسته من این است که به همان میزان که کیفرخواست را پوشش دادید دفاعیات من را هم پوشش دهید. بزرگترین مشکل من طی این چند سال بایکوت رسانه‌ای بوده است.

وی ادامه داد: در ادامه از ظلم بزرگی که در حق بازیگران شریف سریال شهرزاد شد و از آن‌ها به دلیل همه توهین‌هایی که به خاطر من صورت گرفته بود، با تمام وجود عذرخواهی می‌کنم و از نامه حمایتی که برای مرخصی من نوشتند، کمال تشکر را دارم، از اینکه به خاطر این نامه مورد حمله رسانه‌های قرار گرفتند، عذرخواهی می‌کنم.

این متهم گفت: من از کودکی کار کردم و تشنه شهرت نبودم و نیستم و از دقایق زندگی برای تحقق رویاهایم استفاده کردم و کارنامه‌ام مستندترین متن دفاعیه من است.

قاضی مسعودی مقام گفت: حرف‌های مطرح در کشور مبنی بر آنچه که شد، به دور از اخلاق است، در حالی که بسیاری از پرونده‌های ما هنوز در حال انشاء هستند و این دادگاه از آن دسته دادگاه‌هایی نیست که به زودی و به راحتی حکم صادر کند.

امامی گفت: قهرمانی باید پاسخگوی اقداماتش باشد. آقای قاضی از استجازه چه چیزی نصیب من شده است. دقت و سرعت آن‌ها و اتمامش، هر سه موضوع مثال نقض دارد، سه سال است که من در بازداشت هستم و در کیفرخواست هم بسیاری اشتباهات وجود دارد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به «محمد امامی» گفت: از کیفرخواست خود دفاع کنید، ممکن است شما از کیفرخواست ایرادی داشته باشید و باید مستند آن را به ما ارائه دهید.

متهم امامی گفت: آقای قهرمانی در تلاش است تا زمینه برچیده شدن سفره صد‌ها نفوذ را فراهم کند و آنچه که گفتی و کردی فساد ستیزی نبوده است.

وی با اشاره به عناوین برخی از سریال‌ها و فیلم‌هایی که خود در تولید آن‌ها نقش داشته است، گفت: این‌ها همه محصول ذوق و خلاقیت من در سینما است، من نیز امکان دادخواهی از خدا را داشتم و تا جایی که توانستم از جهان تصویر زیبا و امید بخش ساختم. دادستان وقتی ورود می‌کند که حق کشی عمومی صورت گرفته باشد. آقای قهرمانی، در همین حوالی مردی را می‌شناسم که کارآفرین است و جایزه دریافت کرده و قربانی هیاهویی شده که شما ساختید، او کسی نیست جز سید محمد امامی مالک تصویر گستر پاسارگاد.

وی بیان کرد: از سال ۹۰ تا ۹۸ وام تولیدی و ارز دولتی نگرفتم.

متهم امامی گفت: بالاترین رتبه آی ام بی دی در سریال‌های بخش خصوصی را دارم، محصول من پلی کربنات است و من وام صادراتی نگرفتم.

این متهم گفت: اردیبهشت سال ۹۶ پس از تحمل شش ماه حبس در زندان، در دانشگاه تورنتو وقتی از علت بازداشت من پرسیده شد، گفتم که قوه قضاییه با عدالت کارش را انجام می‌دهد و غیرتم اجازه نداد که بی اخلاقی عده‌ای را به نام کشور حساب کنم و حیثیت نظام و ایران لکه دار شود.

وی گفت: نمی‌دانم چه دفاعی کنم، چون نمی‌دانم چه پرونده‌ای دارم، چرا که اصلا پروند‌ه‌ای ندارم و این پرونده نیست، من با موجودیت واقعی سر و کار ندارم.

در ادامه متهم امامی افزود: پیچیده کردن پرونده حقیقت را گم نمی‌کند، هر چیزی تاریخ مصرف دارد، کمی این شانتاژ‌ها نخ نما شده است.

وی خطاب به نماینده دادستان افزود: اگر من حقی بر گردن بیت‌المال دارم، تو به باور و اعتقاد مردم بدهکاری.

در ادامه متهم امامی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت: دروغ‌ها را بی‌جا، جابه‌جا نکنید، نشر اکاذیب و اتهام بی‌دلیل حکم تولد یک شایعه را دارد.

در ادامه متهم خطاب به قاضی مسعودی مقام گفت: گزارش ضابطین درباره یک موضوع مشترک در پرونده من با یکدیگر متفاوت است و در همین تریبون تقاضا می‌کنم پرونده من کارشناسی شود و تقاضای اجرای عدالت دارم در پرونده‌های دیگر بانک سرمایه باتوجه به مشخص بودن موضوع تسهیلات و روند ردیابی وجوه متهمان تماماً پرونده به کارشناسی رفته است.

وی افزود: در بیش از ۳۰ ماه که از بازداشت من گذشته همه سعی من بر آن بود تا به عنوان متهم نباشم، با تمام اجحافی که به من رفت جام شوکران را نوشیدم و امروز در محضر دادگاه هستم، آقای قهرمانی باید پاسخگوی فعل‌ها و ترک فعل‌هایش باشد، سه سال است بازداشت هستم.

متهم امامی گفت: تنها بر اساس پیام‌های فضای مجازی به من موارد مختلفی نسبت داده شد، چرا از چهار سال پیش تاکنون اسناد همان‌هایی هستند که بودند و چیزی اضافه‌تر نشده است و بسیاری از اعداد کیفرخواست با یکدیگر انطباق ندارند؟

وی گفت: چرا در دادگاه رضوی، اسلام را آوردید، در حالی که این کار قانونی نبود.

قاضی مسعودی مقام گفت: مخاطب پرونده کارکنان سازمان بازرسی در باب ارتشا، شما هستید.

متهم امامی گفت: من املاک را به نام بانک زدم، دیگر چگونه می‌توانم به بانک و شما اثبات کنم؟ سال ۹۵ در جشنواره کن بودم و رئیس شعبه اسکان دستگیر شد. من به ایران بازگشتم و در تیرماه و مرداد ماه من در ایران نبودم، اما وقتی در مهرماه بازگشتم، دستگیر شدم و سپس به کانادا رفتم و بعد به ایران بازگشتم و هر زمان که خواستند ملک و پول خود را تحویل دادم و همیشه زودتر از زمانی که باید در دادسرا حاضر بودم، هیچ دلیلی نداشت که من اکنون با این لباس اینجا حاضر شوم.

وی ادامه داد: من سال ۹۲ وارد بانک شدم و سال ۹۴ از بانک بیرون رفتم و در سال ۹۵ هم دستگیر شدم، چرا ۱۶۸ بار نام من آمده است، اگر آقای قهرمانی پای صحبت‌های وکیل اسپرسو می‌خورد و ما هم باید پای صحبت‌های آقای قهرمانی پاپ کورن و تخمه بخوریم؟

قاضی مسعودی مقام گفت: شما برای بند بند کیفرخواست باید دفاع کنید و اگر دفاع منطقی باشد، جواب خواهد داشت.

متهم امامی گفت: در حضور من و نماینده بانک با بازپرس وقت پرونده جلسه گذاشتیم تا من بدهی خود را بپردازم، اما آن‌ها قبول نکردند.

قاضی مسعودی مقام گفت: آنچه در کارشناسی می‌گوید حسابرسی می‌شود و اگر خلاف باشد با دادگاه است، به تسهیلاتی اشاره می‌کنید که گفته‌اند شما نامشروع دریافت کرده‌اید و مستندات آن موجود است، شما باید بگویید که اولاً ضمانت نامه برای شما است یا خیر و اگر صحبتی درباره آن دارید، بگویید.

وی ادامه داد: نماینده دادستان از دادسرا معرفی می‌شود و آقای قهرمانی نماینده معرفی شده است.

متهم امامی گفت: اگر بانک ضرر کرده است، من پول آن را با سود و زیان می‌دهم. من آماده مهندسی مجدد تمام شرایط و اقاله تمام اموالم و پرداخت نقدی با هر سودی که بانک‌ها بگویند هستم و برای این حرفم رسماً و قانوناً اظهارنامه دارم. من از سال ۹۵ این حرف را زده‌ام و اکنون ملک ده‌ها برابر شده است.

قاضی مسعودی مقام گفت: رئیس دادگاه ادعا‌های شما و دادنامه را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و اگر ما نکاتی را در آن ببینیم چه مثبت و چه منفی نباید نسبت به آن موضع بگیریم.

متهم امامی گفت: آقای قهرمانی می‌گوید من به حساب دختر ۱۴ ساله و یک بازیگر پول واریز کرده‌ام، اما آیا شما از من قراردادی خواسته‌اید که من نداده باشم.

وی خطاب به قاضی مسعودی مقام گفت: دشمنان شما هم حتی می‌گویند که نفوذ ناپذیر هستید و من نمی‌توانم این موضوع را خدشه‌دار کنم، اما نفوذ ناپذیری با عدم توجه به اظهارات متفاوت است.

قاضی مسعودی مقام گفت: اساساً من با آقای قهرمانی درباره پرونده شما صحبتی نداشته‌ام و ما با هیچ کسی درباره پرونده شما بحث حاشیه‌ای، بررسی و ارائه اسناد نداشته‌ایم، آنچه می‌تواند مورد ارزیابی صحیح باشد دفاع در باب کیفرخواستی است که برایتان صادر شده است. شما به ترتیب با نظم دفاع کنید تا پاسخ آن را بشنوید، شما باید ادعا کنید و ببینید که آیا دادسرای تهران پاسخی درباره اینکه اساساً هیچ تسهیلاتی نگرفته‌اید دارد یا خیر.

متهم امامی گفت: از این به بعد من به هیچ کدام از ادعاهای آقای قهرمانی جواب نمی‌دهم، زیرا شاید دروغ باشند. من نباید بیایم و هی بگویم که پول به حساب فلانی نرفته است.

قاضی مسعودی مقام گفت: شما باید از خود دفاع کنید و اگر ایشان حرفی می‌زنند جواب آن را بدهید، شما راجع به کیفرخواست صحبت کنید.

متهم امامی گفت: آقای مسعودی مقام من ۲ بار به دفتر شما آمدم، اما شما حتی یک دقیقه هم به من اجازه صحبت ندادید.

قاضی مسعودی مقام گفت: صحبت و بیان دفاعیات باید در جلسه رسیدگی در دادگاه باشد. شما می‌توانید دفاعیات خود را مطرح کنید؛ به طور مثال بگویید که علیه من سندسازی شده است، اما نمی‌توانید کلی گویی کنید؛ پرونده قضات متعدد داشته و آقای قهرمانی به عنوان نماینده دادستان باید از کیفرخواست دفاع کند و ممکن است شما از ادله مطرح شده از جانب وی ایراد بگیرید، بنابراین می‌توانید یک به یک این ایرادات را در قالب دفاعیات خود مطرح کنید.

متهم امامی گفت: من و حاجیان از آقای قهرمانی شکایت کردیم، بهترین املاک من را بانک در بهترین نقاط در اختیار داشت، اما پای گران‌نمایی را وسط کشیدند و کارتن‌خواب‌ها را به من چسباندند، ارزش املاک من چندین برابر بدهی‌هایم است. در هیچ یک از کارهایم بیشتر از نیم ساعت وقت نمی‌گذارم.

وی گفت: من در زندان تلفن همراه ندارم.

قاضی مسعودی مقام گفت: دارید و مستندات آن موجود است.

متهم امامی گفت: خیر، من تلفن همراهی ندارم.

قاضی مسعودی‌ مقام گفت: یعنی شما مستنداتی را از زندان به بیرون نداده‌اید؟

متهم امامی گفت: خیر، به هیچ کسی چیزی نداده ام.

قاضی مسعودی مقام گفت: اشکالی ندارد، ما این موضوع را بر اساس مستندات اثبات می‌کنیم.

متهم امامی گفت: من هیچ چینش مدیریتی در بانک نداشته‌ام و صحبت آقای قهرمانی درست نیست.

متهم امامی گفت: من یک ریال به فرهنگیان بدهکار نیستم، جلسه پیش گفتید هزار میلیارد تومان و اکنون می‌گویید دو هزار میلیارد تومان است.

قاضی مسعودی مقام گفت: شما دوست دارید صحبت‌هایی را بکنید که هیچ کدام مستند نیستند، شما ۵۰ میلیارد تومان گرفته‌اید و می‌گویید وثیقه داشتید، ما می‌گوییم نحوه بازپرداخت و تسویه آن چگونه بوده است؟

متهم امامی گفت: من به بیت المال یک ریال هم بدهکار نیستم و این ادعا را تحت هر شرایطی ثابت می‌کنم، من نه تنها ملک به بانک داده‌ام بلکه پول هم داده‌ام.

وی گفت: یک فایل صوتی در اختیار دارم که از جلسه مدیران بانک سرمایه و با حضور بنده بوده است. در این فایل صوتی بنده گفته‌ام اگر حق الناسی گردنم است بدون پیش شرطی آن را پرداخت می‌کنم، اما به من گفتند ملک‌هایت را به تو پس نمی‌دهیم؛ آقای قاضی از شما می‌خواهم این فایل را بشنوید و جمع بندی کنید و همین را به عنوان دفاع آخرم بپذیرید.

در ادامه محمد امامی خطاب به نماینده دادستان گفت: وصول اسناد بانک را به من نشان دهید، من کجا باید هزینه می‌کردم؟

در ادامه جلسه نماینده بانک سرمایه در جایگاه مخصوص قرار گرفت و گفت: به عنوان وکیل بانک سرمایه در مقام اجرای انصاف در پاسخ به این صحبت‌هایی که آقای امامی با هدف تخریب به قهرمانی بیان کرد، مراتب تشکر بانک سرمایه را مطرح کنم.

وی ادامه داد: آقای امامی به جای نوشیدن جام شوکران، منابع تاراج رفته بانک سرمایه را عودت دهید، صحبت‌های شما مناسب سالن تئاتر بود.

در ادامه جلسه دادگاه رسول قهرمانی در جایگاه مخصوص قرار گرفت و گفت: ما ادعا کردیم ۵۰ میلیارد تومان به صورت نامشروع تحصیل شده است و ادله خود را هم آورده‌ایم. این ۵۰ میلیارد تومان اخذ تسهیلات مجرمانه توسط امامی بررسی می‌شود، البته با تمدید‌ها اگر حساب کنیم ۱۰۰ میلیارد می‌شود، اما ما این تمدید‌ها را لحاظ نکرده ایم.

وی ادامه داد: آقای امامی صلاحیت دریافت تسهیلات را نداشته و ما گفتیم که باید مالیات می‌داد، اما مالیات نداده است و فقط ۵ میلیارد تومان مالیات داده است، در صورت مالی که به بانک ارائه داده ۱۰۹ میلیارد فروش خالص ارائه داده است، اگر مالیات شما واقعی بود باید ۱۰۹ میلیارد تومان می‌دادید.

نماینده دادستان گفت: نامه سید مهدی هاشمی داماد خانواده امامی خطاب به شعبه بانک وجود دارد که گفته شرکت سون با دارا بودن صورت مالی مناسب در حال مهیا کردن شرایط برای تخصیص یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های معاینات گازی در منطقه عسلویه است، اما این پول در نمایش و بازی سر درآورده است.

قهرمانی گفت: اما فاکتوری که این آقا ارائه داده مربوط به کاغذ است، میعانات گازی چه ارتباطی به خرید کاغذ دارد، اما نکته مهمتر این است که این پول نه در کاغذ و نه در میعانات گازی مصرف شده، بلکه در بازی و نمایش رفته است.

نماینده دادستان گفت: ما پرونده را ردیابی کردیم و همه با ردیابی شدن متوجه شدیم پول به حساب شخصی بازیگران، خانواده امامی و کارمندان او، مهدی محمدی رفته است، البته هر پولی به حساب او رفته صرف خرید ویلا‌های نذری شده که امامی در بانک می‌داده است.

قهرمانی گفت: پول صرف هزینه‌های شخصی شده و اخذ سود موضوع حقوقی است و سپرده ۵ میلیارد تومانی را آقای هادی رضوی تأمین کرده و درباره شرکت سون خودش پول آورده است.

وی گفت آقای امامی درآمد ۲۰۰ هزار تومانی داشته و ما تمام زندگی او را بررسی کرده‌ایم و در سال ۸۷ بر اساس اظهارات همسر امامی آن‌ها در خانه مستأجری زندگی می‌کردند و با فروش رب گوجه‌فرنگی زندگی می‌گذراند.

در حال تکمیل…

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »