نشست مجازی اوپک پلاس امروز برگزار می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری تاس، ششمین نشست کمیته نظارتی وزرای اوپک پلاس- کارتل نفتی متشکل از مجموع کشورهای عضو و کشورهای غیرعضو اوپک- روز سه شنبه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد.

این آخرین رایزنی‌های کشور‌های صادرکننده نفت قبل از برگزاری جلسه اصلی خواهد بود که طی آن ظرف مدت ۲ هفته درباره سطح تولید نفت در اولین ماه‌های سال ۲۰۲۱ تصمیم گیری خواهد شد. اما به طور معمول بازار از قبل می‌داند که روسیه و عربستان سعودی آماده‌اند کاهش محدودیت‌های تولید را به علت شرایط سخت حاصل از همه‌گیری کرونا تا فصل بهار به تعویق بیاندازند.

این بیشترین کاهش سازماندهی شده تولید نفت در تاریخ است که در ماه نوامبر ۶ ماهه می‌شود. از ماه مه تا ژوئیه، کشور‌های متحد اوپک پلاس تولید نفت خود را تا ۷/۹ میلیون بشکه در روز یا تقریبا یک چهارم سطح تولید خود کاهش دادند. مراحل دیگر این توافق که تا آوریل ۲۰۲۲ ادامه دارد، شامل کاهش تدریجی محدودیت‌ها است؛ بنابراین مرحله دوم آن که کاهش ۷/۷ میلیون بشکه در روز است، از ماه اوت آغاز شده و تا دسامبر ادامه دارد. از ژانویه ۲۰۲۱، میزان کاهش تولید به ۸/۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

ویروس کرونا برنامه‌ها را به هم ریخته است. موج دوم قرنطینه‌ها که در ۳ هفته اخیر تقریبا همه اروپا را، که مصرف‌کننده اصلی نفت است، در بر گرفته، خطر کاهش بیشتر تقاضا را در پی دارد. بنابراین، هم آژانس بین‌المللی انرژی و هم اوپک، در گزارش‌های تحلیلی ماه نوامبر خود، پیش‌بینی کردند تقاضای نفت امسال بسیار کمتر خواهد بود.

یک منبع آگاه به خبرگزاری تاس گفت روز سه‌شنبه وزرای شرکت کننده در نشست اوپک پلاس احتمالا به دیگر اعضای اوپک پلاس درباره سطح تولید در ابتدای سال ۲۰۲۱ پیشنهادی خواهند داد. این پیشنهاد در نشست وزاری اوپک و غیر اوپک در اول دسامبر بررسی خواهد شد. از زمان توافق اوپک پلاس تاکنون، پیشنهادات کمیته نظارتی هرگز رد نشده است.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »