قطور شدن پرونده تخریب خانه‌های تاریخی اصفهان این‌بار با سرای عطاری

  • صفحه خانگی
  • >
  • مشروح+
  • >
  • قطور شدن پرونده تخریب خانه‌های تاریخی اصفهان این‌بار با سرای عطاری

 
 

کرسی مشاوران میراث فرهنگی در دیوان اداری یا نیست یا ضعیف است

در این میان بهزاد فلاحی، معمار و مرمت‌گر در اصفهان درباره آنچه موجب تهدید آثار میراث فرهنگی و بافت تاریخی اصفهان شده است معتقد است که به این ماجرا نمی‌توان تنها از زاویه دیوان عدالت اداری نگاه کرد و باید از چند زاویه آن را رصد کرد.

این کنشگر میراث فرهنگی گفت: پیشتر قرار بود که یک کرسی کارشناسی مربوط به میراث فرهنگی یا آثار هنری به عنوان مشاور در دیوان عدالت اداری باشد که متاسفانه جای چنین مشاوری خالی است و دیوان از دیدگاه خودش به مسائل نگاه می‌کند. اگر چنین مشاوری هم وجود دارد، به طور قطع ضعیف است و اعتراضات دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی هم در موارد پیش آمده نشان‌دهنده عملکرد ضعیف دیوان عدالت اداری است.

فلاحی افزود: در دیوان عدالت اداری یا کرسی مشاوران میراث فرهنگی وجود ندارد و یا اینکه وجود دارد و عملکردش ضعیف است.

از نگاه وی، اما سوی دیگر ماجرای تهدید آثار میراث فرهنگی و بافت تاریخی اصفهان عملکرد ضعیف بخش حقوقی میراث فرهنگی است و ادامه داد: بود و نبود بخش حقوقی میراث فرهنگی اصفهان هیچ فرقی ندارد چرا که بسیار ضعیف عمل می‌کند، چرا باید این بخش مهم میراث فرهنگی تا این اندازه ضعیف عمل کند و یا منفعل باشد، این موضوع را همه می‌دانند که هیچ کاری از بخش حقوقی میراث فرهنگی اصفهان بر نمی‌آید و به تعبیری منفعلانه عمل می‌کند.

سوال فلاحی این است که چرا میراث فرهنگی از حقوقدانان قوی به عنوان مشاور کمک نمی‌گیرد که به این راحتی یک شهروند عادی نتواند از نظر حقوقی یک سازمان را به چالش بکشد، از نگاه او همیشه بودجه اندک میراث فرهنگی بهانه می‌شود، اما اگر نهادی که نام میراث فرهنگی را یدک می‌کشد نتواند حافظ و پاسدار این بنا‌ها باشد، تعریفی برای موجودیت نهاد میراث فرهنگی وجود ندارد.

زاویه دیگر نگاه این کنشگر میراث فرهنگی شهرداری‌ها هستند که به این تخریب‌ها خط می‌دهند و مالک را تحریک و کمک می‌کنند و گفت: به عنوان یک معمار یا مرمتگر، بار‌ها از سوی شهرداری تحریک می‌شوم که به جای مرمت، مجتمع تجاری بسازم که سود بهتری داشته باشد و در ضمن عوارضی هم نصیب شهرداری شود. باید بگویم شهرداری به خاطر یک دستمال یک قیصریه را به آتش می‌کشد.

او با انتقاد از انفعال میراث فرهنگی گفت: با قوانین ضعیفی که وجود دارد به راحتی می‌توانند یک خانه تاریخی را خراب کنند و حریم آثار تاریخی شاخص از جمله میدان نقش جهان را زیر سوال ببرند، از یک سو قوانین ضعیف است و از طرف دیگر مشاوره‌های لازم در دیوان وجود ندارد و از سوی دیگر میراث فرهنگی منفعلانه عمل می‌کند و شهرداری هم به صورت تحریک‌آمیزی به خاطر منافع جزیی به نابودی شهر تاریخی مثل اصفهان کمک می‌کند.

استان اصفهان به عنوان قطب گردشگری کشور دارای ۱۰۷ شهر و یکهزار و ۹۳۴ روستاست؛ بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی در این استان شناسایی شده و یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام‌های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/م

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »