انتقاد سلیم جبوری از مداخله فرستاده رئیس جمهور آمریکا در امور داخلی عراق

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری الاتجاه، سلیم الجبوری، رئیس سابق مجلس نمایندگان عراق در سخنانی از اقدامات «برت مک گورک» فرستاده سابق ویژه رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرد.

سلیم الجبوری، رئیس سابق مجلس نمایندگان عراق در گفت و گویی تلویزیونی اعلام کرد بریت مک گورک مانع استیضاح برخی از وزرا در داخل پارلمان شده است و آنچه مک گورک به انجام رسانده، خلاف نقشش به عنوان فرستاده ریاست جمهوری است.

جبوری در این مصاحبه تلویزیونی گفت: برت مک گورک، فرستاده سابق رئیس جمهور آمریکا برای جلوگیری از استیضاح برخی از وزرا مداخله کرده و در خصوص برخی از وزرا می‌گفت: این وزیری مناسب است.

جبوری در ادامه افزود: او (فرستاده سابق رئیس جمهور آمریکا) به خلاف نقش و وظیفه اش عمل می‌کرد؛ به طوری که او برخی اوقات نقش سفیر را در کشور بازمی کرد.

رئیس سابق پارلمان عراق همچنین گفت: برت مک گورک فرستاده رئیس جمهور آمریکا در خصوص داعش بود و بعد سیاسی نداشت.
سخنان رئیس سابق پارلمان عراق در خصوص مداخله جویی‌های ایالات متحده آمریکا در امور این کشور در حالی است که اخیراً نیز بسیاری از شخصیت‌ها و سیاستمداران عراقی اعلام کرده اند مداخلات واشنگتن در کشورشان به اوج خود رسیده است.

طبق برخی گزارش‌های موجود، جلوگیری از ائتلاف شیعیان در پارلمان عراق در سال ۱۳۹۷، تهدید کُرد‌ها و اعمال فشار به شخصیت‌های اصلی فهرست‌های شیعی «سائرون» و «نصر» به منظور جلوگیری از نخست وزیر شدن مجدد یک شخصیت شیعی در عراق، کارشکنی در روند تشکیل اکثریت پارلمان عراق و دولت جدید این کشور، تهدید آشکار امنیت مردم عراق با هدف تحمیل نخست‌وزیری مجدد حیدر العبادی، حذف «فالح فیاض» رئیس وقت شورای امنیت ملی و رئیس سازمان الحشد الشعبی و به راه انداختن فتنه در بصره از جمله تلاش‌های مک گورک در راستای تحقق برنامه‌های واشنگتن در بغداد و دخالت‌های او در امور سیاسی عراق بوده است.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »