بازداشت استاد دانشگاه بوستون به بهانه تبلیغ مواضع ایران

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، بلومبرگ امروز (سه شنبه) در گزارشی از بازداشت یک استاد رشته علوم سیاسی دانشگاه بوستون به دلیل تبلیغ مواضع ایران از سوی دولت آمریکا خبر داد.

آمریکا این استاد دانشگاه را به دلایل نامعلومی و بدون اعلام فعالیتی خاص متهم به «پیشبرد منافع» ایران دانسته و بازداشت کرده است.

«کاوه لطف‌الله افراسیابی» دانشمند علوم سیاسی که در دانشگاه‌های مختلفی در آمریکا از جمله دانشگاه بوستون تدریس می‌کند، از سوی دولت آمریکا بازداشت شده است.

براین اساس وزارت دادگستری آمریکا در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ (۳۰ دی ماه ۹۹) این شخص را به نقض «قانون ثبت کارگزاران کشور‌های خارجی» به نیابت از کشور ایران متهم کرده است.

افراسیابی روز گذشته در منزل خود در شهر «واترتون» ایالت ماساچوست آمریکا بازداشت شده و قرار است امروز در دادگاه «بوستون» حضور یابد.

وکیل افراسیابی تاکنون به درخواست‌های مختلف پاسخگو نبوده و واکنشی به این مسئله نداشته است.

«جان دیمرز» دستیار وزیر دادگستری آمریکا در این‌باره مدعی شد: «افراسیابی بیش از یک دهه خود را شخصی بی‌طرف نسبت به ایران جلوه می‌داد و به روزنامه‌نگاران، مردم آمریکا و کنگره دروغ گفته است.»

او در ادامه ادعا کرد: «افراسیابی تمام این مدت کارمند مخفی حکومت ایران در دفتر دائم این کشور در سازمان ملل بوده و برای انتشار تبلیغات از آن‌ها پول دریافت می‌کرده است.»

دولت آمریکا مدعی است افراسیابی از عمد نام خود را به عنوان کارگزار کشور خارجی در دادگستری آمریکا ثبت نکرده است.

یکی از دستیاران پلیس اف‌بی‌آی در این باره گفت: «هر شخصی که برای پیشبرد اهداف کشوری دیگر در آمریکا حضور دارد باید نام خود را به عنوان کارگزار دولت آن کشور ثبت کند.»

تاکنون جزئیات و مستنداتی از سوی وزارت دادگستری آمریکا درباره افراسیابی منتشر نشده است، اما در انتهای بیاینه این نهاد آمریکایی آمده که تا زمانی که اتهامات افراسیابی ثابت نشود، او بی‌گناه تلقی می‌شود.

چناچه اتهامات علیه افراسیابی ثابت شود او به ۱۰ سال حبس محکوم خواهد بود.

انتهای پیام/

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »