چه زمانی ماسک را از روی صورت برمی‌داریم؟/ شاید بتوانیم بدون واکسیناسیون اطفال زنجیره چرخش ویروس کرونا را قطع کنیم

  • صفحه خانگی
  • >
  • اجتماعی
  • >
  • چه زمانی ماسک را از روی صورت برمی‌داریم؟/ شاید بتوانیم بدون واکسیناسیون اطفال زنجیره چرخش ویروس کرونا را قطع کنیم

سید حامد حسینی مدیر تیم ارزیابی واکسن کوو ایران برکت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در جواب این سوال که مطرح می‌شود بالاخره چه زمانی می‌توانیم ماسک‌ها را از روی صورتمان برداریم؟ باید بگویم سوال سختی است و بهترین پاسخ این است که بگویم، نمی‌دانم.
او با بیان اینکه در اپیدمی هر بیماری ما مراحل مختلفی را داریم، گفت: اول باید از شدت و حدت بیماری کم کنیم و آن را به حالت کنترل در بیاوریم تا به سمت ریشه کنی آن برویم.
حسینی گفت: این عملکرد اقدامی است که آن را در همه‌ مطالعات اپیدمی‌های ایدئولوژی بیماری‌های عفونی انجام می‌دهیم.
مدیر تیم ارزیابی واکسن کوو ایران برکت گفت: ناشناخته‌ها درباره بیماری کرونا بسیار زیاد است، بنابراین همه تلاش ما در مرحله کنترل بیماری است، یعنی ما باید حالت افسارگسیختگی چرخش ویروس کرونا در بین جمعیت انسانی را کنترل کنیم.
حسینی گفت: بنابراین ما باید همه دستورالعمل‌های بهداشتی را انجام دهیم و بدانیم که واکسن یک راه حل بسیار موثر در کنار استفاده از ماسک و رعایت دیگر شیوه نامه‌های بهداشتی است.
او با بیان اینکه اگر به مرور زمان داده‌های اپی ایدئولوژی نشان دهد که بیماری به مرحله کنترل رسیده، تحت شرایطی ممکن است ما از ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی خارج شویم، البته بهتر است بگویم علم بنده در این مورد کافی نیست، اما تجربه و انتظارم این است که حداقل ماه‌های زیادی پیش رو داریم که باید همچنان ماسک را روی بینی و دهانمان نگه داریم.
مدیر تیم ارزیابی واکسن کوو ایران برکت گفت: در حال حاضر صحبت از واکسیناسیون برای کنترل اپیدمی است و زمانی که درباره کنترل اپیدمی صحبت می‌کنم نگاهم جهان شمول‌تر است، یعنی گروه‌های بزرگتر و بیشتری را در نظر می‌گیریم.
او با بیان اینکه زمانی که اطفال از واکسن‌های مشخصی در دوره‌های مختلف استفاده می‌کنند، بیماری‌ها کنترل می‌شوند یا می‌خواهیم آن‌ها را حذف کنیم، ادامه داد: در شرایط کنونی و اپیدمی تمام تلاش ما این است که بر اساس سیاست‌های کشور از اولویت‌های مهم واکسیناسیون را آغاز کنیم.
حسینی گفت: مطالعات بالینی که تمام شوند مجوز استفاده در جمعیت گرفته خواهد شد و از آن به بعد کاری که باید انجام شود، سیاست‌های وزارت بهداشت است.
مدیر تیم ارزیابی واکسن کوو ایران برکت با بیان اینکه وظیفه من محقق این است که در تهیه واکسن  مراحل پژوهش را طی و سپس آن را تولید کنم و به دست وزارت بهداشت برسانم، ادامه داد: اینکه مشخص شود چه زیر گروه‌هایی باید واکسن را دریافت کنند، توسط وزارت بهداشت تعیین می‌شود.
حسینی گفت: افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند باید ابتدا واکسن کرونا را دریافت کنند، همچنین برنامه آن تدوین شده است و می‌توان به آن دسترسی داشت.
او با بیان اینکه قبل از گونه‌ انگلیسی ویروس جهش یافته کرونا بروز بیماری در کودکان کم بود و در صورت رخداد نیز ترس کمتری از شدت بیماری برای آن‌ها داشتیم، گفت: به نظر می‌رسد که گرایش گونه‌های جدید ویروس کرونا به سمت گروه‌های سنی پایین‌تر است، بنابراین بیم آن می‌رود که کودکان نیز مانند بزرگسالان در معرض خطر‌های جدی باشند.
حسینی تصریح کرد: واکسن برخلاف دارو برای درمان یک فرد نیست، یعنی من واکسن می‌زنم که خودم ایمن شوم و به واسطه ایمنی من چند نفر دیگر ایمن شوند.
او افزود: اگر واکسیناسیون در جمعیت بزرگی از کشور انجام و چرخش ویروس در جامعه کنترل شود، شاید بدون واکسیناسیون اطفال هم بتوانیم این زنجیره را قطع کنیم.

بیشتر بخوانید

موفقیت تست حیوانی دومین واکسن کرونای تولید شده در ستاد اجرایی
مردم ایران واکسن ساخت ایران را بزنید هیچ عارضه ای ندارد

انتهای پیام/ چه زمانی ماسک را از روی صورت برمی‌داریم؟/ شاید بتوانیم بدون واکسیناسیون اطفال زنجیره چرخش ویروس کرونا را قطع کنیم
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »