مسئولان کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر هم‌صدا هستند

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور روز دوشنبه در نشست تخصصی اقدامات و دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه همکاری‌های بین المللی مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه اقدامات انجام شده، افزود: گزارش‌ها و اقدامات انجام شده بیانگر این است که برنامه ریزی‌های بسیار خوبی صورت گرفته و اقدامات بزرگی در زمینه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته که جای تقدیر دارد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر و قدردانی از همه کسانی که در این موضوع بسیار مهم، مشارکت داشته و فداکارانه تلاش کرده اند، گفت: همجواری ایران با مرکز تولید و توزیع مواد مخدر در منطقه مسئله بسیار مهم و قابل توجهی بوده و بی جهت نیست که همه دستگاه‌ها و مسئولان کشور در این رابطه همصدا و متفق القول هستند.
واعظی از تولید، توزیع و ترانزیت مواد مخدر، مصرف مواد مخدر، پیامد‌های مواد مخدر و آثار و تبعات ناشی از آن و همچنین مبارزه و پیشگری به عنوان نکات مهم و قابل توجه نام برد و افزود: با توجه به درآمد بسیار بالای قاچاق مواد مخدر، قاچاقچیان از هر وسیله و بهترین امکانات و تجهیزات برای رسیدن به این درآمد سرشار استفاده می‌کنند و اقدامات قاطع و قهری برای برخورد با این پدیده مخرب اجتناب ناپذیر است.
رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه تلاش برای انجام اقدامات لازم در راستای کاهش تقاضا و مصرف مواد مخدر به شکل‌های مختلف را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: اگر کالایی بازار مصرف نداشته باشد به طور طبیعی تولید آن نیز کاهش خواهد یافت.
واعظی از اجرای طرح “یاریگر زندگی” با هدف تلاش برای کاهش مصرف مواد مخدر و بازپروری معتادان و کمک به خانواده‌های این افراد به عنوان گامی مهم در این رابطه نام برد و افزود: خوشبختانه این روز‌ها اقدامات بسیار خوبی با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی، فضای مجازی و ابزار‌ها و فناوری‌های نوین و شرکت‌های دانش بنیان در راه مبارزه با مواد مخدر را شاهد هستیم.
وی همچنین ضرورت آشنایی کامل با پیامد‌های مصرف و قاچاق مواد مخدر و تاثیر آن برکانون خانواده و اجتماع را مورد تاکید قرار داد و افزود: برای داشتن جامعه پاک و خانواده سالم و ایمن آشنایی و مقابله با این پیامد‌ها مهم و ضروری است.
رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه به موضوع مهم “مبارزه و پیشگیری” در زمینه مواد مخدر اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن تنها از طرف یک یا دو کشور امکان پذیر نیست، گفت: جامعه جهانی در رابطه با این موضوع مهم یک مسئولیت مشترک دارد و این همکاری جمعی و اشتراک گذاری موفقیت‌ها و دستاورد‌ها است که می‌تواند موفقیت در مسیر مبارزه را به همراه داشته باشد.
واعظی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اعتقادات دینی، اخلاقی و فرهنگی مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک موضوع مهم و محوری در دستور کار همه مسئولان نظام قرار دارد، افزود: برغم اینکه کشور ما در طول سالها، نه “مقصد” قاچاق مواد مخدر، بلکه “معبر” بوده است، تصریح کرد: مقصد قاچاق مواد مخدر جای دیگری است، اما بیشترین هزینه را در این زمینه ایران می‌پردازد.
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به شهید و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان در راه مبارزه با مواد مخدر، افزود: افزایش قاچاق مواد مخدر از ۱۸۵ تن در سال ۲۰۰۱ به ۹ هزار تن در سال ۲۰۱۹ برغم اقدامات انجام شده تاکنون، نشان از اهمیت مبارزه همگانی و همکاری جهانی با این پدیده شوم دارد.
واعظی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته برغم اعمال تحریم‌های سخت و فشار حداکثری از سوی آمریکا و همچنین شیوع ویروس عالمگیر کرونا در یکسال گذشته و سختی‌های ناشی از آن، درحد توان در زمینه مبارزه با مواد مخدر تلاش کرده است، اما این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد.
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: مسئولیت مشترک جامعه بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ایجاب می‌کند اگر اروپا مقصد اصلی قاچاق مواد مخدر از منطقه است و ایران معبر آن، حساسیت و همکاری اروپا و سازمان‌های بین المللی در راه مبارزه جدی، قاطع و مستمر با این پدیده ناهنجار و کمک به ایران در این زمینه باید به مراتب بیشتر از این باشد.
پیش از سخنان رئیس دفتر رئیس جمهور، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در این حوزه، گفت: متاسفانه به رغم همه اقدامات و تلاش‌ها در این زمینه، شاهد افزایش تولید مواد مخدر سنتی و صنعتی هستیم و رشد بی سابقه ۵۰ برابری کشت مواد مخدر در افغانستان قابل توجه است که جدیت بیشتر همه کشور‌ها در زمینه مبارزه قاطع را می‌طلبد.
اسکندر مومنی افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰ قریب به یک هزار و ۲۰۰ تن مواد مخدر کشف کرده که بخش اعظم آن در مسیر انتقال به اروپا بوده است و این کشفیات به رغم مشکلات موجود ناشی از تحریم و کرونا نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد افزایش داشته است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه تنها راه نجات بشریت از شر پدیده شوم مواد مخدر را پایبندی کشور‌ها به کنوانسیون‌های بین المللی و اقدام قاطع و جدی همگانی علیه مواد مخدر عنوان کرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور امروز همچنین از نمایشگاه دستاورد‌های ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر و درمان و بازپروری معتادان بازدید کرد.
انتهای پیام/ مسئولان کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر هم‌صدا هستند
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »