عوامل فرونشست زمین چیست؟

علی صابری کارشناس محیط زیست  در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،درباره فرونشست زمین و علل آن اظهار کرد: فرونشست زمین به دلیل برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی رخ می دهد، بنابراین سطح زمین شکاف عمیقی پیدا می کند، البته فرونشست زمین ممکن است به دلیل حوادث طبیعی مانند زمین لرزه، فرسایش و تشکیل گودال نیز ایجاد می شود.
او با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی کشور در ایران باعث شده تا بیش از یک میلیون هکتار از زمین های مناطق مختلف فرونشست کند، بیان کرد: ایران در مقایسه با سایر کشورها به خاطر فرونشست در وضعیت بحرانی تری قرار دارد و از مهم ترین دلایل پدیده نشست زمین در ایران می توان به مدیریت اشتباه منابع آبی و حفر غیر اصولی اشاره کرد.
این کارشناس محیط زیست با اشاره به مهم ترین عوامل ایجاد فرونشست زمین، گفت: برداشت بی رویه آب های زیرزمینی، نفت و گاز، هدررفت میزان زیاد آب، حفر تونل، شیوه های نادرست کشاورزی و آب شدگی یخ ها از جمله مهم ترین دلایل فرونشست زمین است.
صابری تصریح کرد: فرونشست زمین از جمله مشکلات جدی است که ممکن برای فضای شهری ایجاد شود، مناطق مستعد خشکسالی بیشتر در معرض خطر هستند زیرا زمین خشک تر و در نتیجه احتمال ترک خوردن آن بیشتر است.

بیشتر بخوانید

انتقال آب دریای خزر مخالف طرح توسعه پایدار محیط زیست است
طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان امکان پذیر نیست

انتهای پیام/
  عوامل فرونشست زمین چیست؟
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »