عربستان تهدید به قتل گزارشگر سازمان ملل را تکذیب کرد

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مسئول بلندپایه عربستان سعودی روز پنجشنبه تکذیب کرد که کشورش گزارشگر اداره حقوق بشر سازمان ملل را در قضیه قتل جمال خاشقجی تهدید کرده است.
سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد گزارشگر این نهاد از طرف یک نماینده بلندپایه عربستانی تهدید به قتل شده است. به گفته اگنس کالامارد این نماینده سعودی درباره ادامه تحقیق مربوط به پرونده قتل جمال خاشقجی توسط ماموران سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول به او هشدار داده است.
اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراسازمانی در مصاحبه با روزنامه گاردین گفت: در ژانویه سال ۲۰۲۰ از سوی یکی از همکاران خود در سازمان ملل نسبت به این تهدید مطلع شدم. گفته می‌شود که این تهدید از سوی یک مقام سعودی در دیدار با مقامات ارشد سازمان ملل مطرح شده بود.
عواد العواد، رئیس کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی که تصور می‌کرده صحبت از او در میان است، تاکید کرد هرگز قصد نداشته است کارشناس سازمان ملل متحد را تهدید کند یا به او هشدار دهد.
گزارش ۱۰۰ صفحه‌ای کالامارد در سال ۲۰۱۹ نشان داد شواهد معتبر حاکی از آن است که قتل روزنامه نگار منتقد سعودی به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و با همراهی دیگر مقامات سعودی صورت گرفته است.
همچنین گزارش اطلاعاتی آمریکا که در ۲۶ فوریه از حالت محرمانه خارج شد، حاکی از آن بود که محمد بن سلمان عملیاتی را در استانبول برای دستگیری یا کشتن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی تائید کرده است. در این گزارش آمده است که این کار به دستور مستقیم ولیعهد سعودی و با همکاری اعضای محافظ و مشاور اصلی او صورت گرفته است.
با این حال، دولت آمریکا از گنجاندن ولیعهد عربستان در فهرست گزینه‌های تنبیهی خود امتناع کرد و ولیعهد عربستان تاکنون توانسته از عواقب جنایت خود در امان باشد.
انتهای پیام/ عربستان تهدید به قتل گزارشگر سازمان ملل را تکذیب کرد
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »