سفر ظریف به آسیای میانه در چارچوب برقراری رابطه مستحکم اقتصادی و سیاسی

  • صفحه خانگی
  • >
  • سیاسی
  • >
  • سفر ظریف به آسیای میانه در چارچوب برقراری رابطه مستحکم اقتصادی و سیاسی

حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان ۱۶ فروردین در اولین مقصد  خود به تور آسیای میانه به ازبکستان رفت. بعدازظهر  دوشنبه ۱۶ فروردین با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با تشریح آخرین تحولات روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، علاقه‌مندی کشورمان به توسعه همکاری‌ها با جمهوری ازبکستان و در چارچوب ظرفیت‌های گسترده موجود در حوزه همکاری‌های دو کشور را مورد تاکید قرار داد.
حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به آسیای میانه، گفت: اهمیت سفر ظریف به آسیای میانه در چارچوب برقراری رابطه مستحکم اقتصادی و سیاسی بین ایران و کشور‌های آسیای میانه قابل تجزیه و تحلیل است.
او افزود: از آنجایی که ایران یک سند همکاری جامع با چین امضا کرده است، طبیعتا بسیاری از کشور‌های آسیای میانه تلاش شان بر این است که به بلوک ایران و چین بپیوندند و یک بلوک مشترک اقتصادی تشکیل دهند.

بیشتر بخوانید

دیدار ظریف با همتای قرقیزستانی‌اش

کارشناس مسائل بین الملل در ادامه اضافه کرد: کشورهای آسیای میانه می‌خواهند به تدریج از زیر بار فشار‌های آمریکا بیرون بیایند به سمت دور شدن از دلار حرکت کنند و در نهایت یک ارز منطقه‌ای به جای دلار حرکت کنند و این یک اقدام کاملا راهبردی است که می‌تواند در تقابل با هژمونی آمریکا و غرب قرار بگیرد.
انتهای پیام/
  سفر ظریف به آسیای میانه در چارچوب برقراری رابطه مستحکم اقتصادی و سیاسی
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »