نشست وین و ابهام در رفع تحریم‌ها

  • آوریل 12, 2021
  • سیاسی
  • ۱۲ بازدید

به گزارش خبرنگار مجلس گروه  سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به مذاکرات وین میان جمهوری اسلامی ایران و ۴+۱ اشاره کرده که درباره آن، دو نگاه رفع تمام تحریم ها و راستی آزمایی و همچنین رضایت به رفع بخشی از تحریم ها وجود دارد.
این نماینده در بخشی از نوشتار خود به شرح زیر، تصریح کرده سخنان رئیس هیئت ایرانی در کمیسیون مشترک برجام پس از نشست وین درباره ضرورت “رفع همه تحریم ها” پسندیده بود ولی اظهارات ایشان مبنی بر “بازگشت تک مرحله ای” به برجام و “راستی آزمایی سریع و راحت” ابهاماتی را ایجاد کرده است، متن این یادداشت به شرح ذیل است:
«بازگشت آمریکا به برجام زمانی امکان پذیر است که این کشور همه تحریمها را لغو کرده باشد و ایران با راستی آزمایی آن نسبت به انتفاع اقتصادی از برجام اطمینان حاصل کند. بر این اساس، سیاست “حرف قطعی” جمهوری اسلامی ایران در مرحله پیش از بازگشت به برجام. دارای سه رکن اصلی است. طبق این سیاست:
۱- به لحاظ زمانی، ابتدا آمریکا باید اقدام به رفع تحریم ها کند.
۲- به لحاظ محتوایی، رفع تحریم ها باید شامل همه تحریم ها و به ویژه سایر تحریم هایی باشد که از ابتدای دولت ترامپ به هر نحو علیه ایران وضع شده است.
۳- به لحاظ فرآیندی، ایران برای اطمینان از رفع عملی و مؤثر تحریم ها باید اقدام به راستی آزمایی اقدامات آمریکا کند.
ارزیابی نشست وین نشان می دهد آمریکا و اروپا درحال طراحی و پیاده سازی روندی هستند که علیرغم تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر عدم تخطی از سیاست حرف قطعی، تیم مذاکره کننده ایران را وادار به عقب نشینی از هر سه رکن اصلی این سیاست کنند. بر اساس این طراحی، بازگشت همزمان و موازی دو طرف جایگزین بازگشت اول آمریکا به برجام می شود؛ ایران به جای رفع همه تحریم ها به رفع بخشی از تحریم ها رضایت بدهد و در نهایت، راستی آزمایی واقعی تبدیل به مجموعه اقدامات نمادین و صوری در یک بازه زمانی کوتاه مدت شود.
سخنان رئیس هیئت ایرانی در کمیسیون مشترک برجام پس از نشست وین درباره ضرورت “رفع همه تحریم ها” پسندیده بود ولی اظهارات ایشان مبنی بر “بازگشت تک مرحله ای” به برجام و “راستی آزمایی سریع و راحت” ابهاماتی را در این خصوص ایجاد کرده است.
بررسی واکنش آمریکا و اروپا به دور اول نشست وین نیز نشان می دهد برآوردی در میان کشورهای غربی درحال شکل گیری است که ایران به نوعی بازگشت همزمان به برجام و راستی آزمایی صوری را پذیرفته و اکنون باید ایران را برای پذیرش رفع بخشی از تحریم ها تحت فشار سیاسی و رسانه ای قرار داد. به عنوان نمونه، وزارت خارجه آمریکا در واکنش به نتایج دور اول گفتگوها اعلام کرد که اگر چه نشانه هایی از جدیت ایران برای بازگشت به برجام وجود دارد ولی قطعاً کافی نیست. اگر ایران بر موضع رفع همه تحریمها پافشاری کند، مذاکرات به بن بست کشیده خواهد شد.
برخی نیز در داخل کشور با تأکید بر دو کلیدواژه اصلی “عدم فرصت سوزی” و “جلوگیری از مقصرسازی ایران” درحال کمک به این کارزار هستند».
انتهای پیام/ نشست وین و ابهام در رفع تحریم‌ها
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »