• صفحه خانگی
  • >
  • سیاسی
  • >
  • زنگنه: مرکز پژوهش‌ها در حال بزرگ شدن است/ قالیباف: هیئت امنای مرکز پژوهش‌ها تصمیمی برای تغییر تشکیلات آن ندارد

زنگنه: مرکز پژوهش‌ها در حال بزرگ شدن است/ قالیباف: هیئت امنای مرکز پژوهش‌ها تصمیمی برای تغییر تشکیلات آن ندارد

  • آوریل 20, 2021
  • سیاسی
  • ۱۱ بازدید

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن زنگنه نماینده تربت حیدریه در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۳۱ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکری با استناد به ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس، گفت: براساس این ماده همزمان با وصول طرح‌ها و لوایح توسط کمیسیون‌ها در صورت ضرورت و با تصویب کمیسیون اصلی، طرح یا لایحه به کارگروه کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ارجاع می‌شود. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس موظف است متناسب با موضوع و مواد طرح یا لایحه کارگروهی جهت بررسی طرح یا لایحه ارجاعی، متشکل از کارشناسان آن مرکز و اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب‌نظر اعم از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس، کارشناس معاونت قوانین مجلس، دیوان محاسبات، مراکز علمی و پژوهشی حوزه و دانشگاه، دستگاه‌های اجرائی، بخش خصوصی و دستگاه‌های مرتبط با طرح یا لایحه، تشکیل دهد.
وی ادامه داد: ما مرکز قانونگذاری هستیم، وقتی مرکز پژوهش‌های قوه مقننه برخلاف آئین نامه عمل کند آیا می‌توانیم از سایر دستگاه‌ها تقاضا کنیم بر اساس قانون عمل کنند.
زنگنه یادآور شد: در طول یک سال گذشته ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی برای کدام یک از مسائل مهم کشور انجام شد؛ از آقای زاکانی تشکر می‌کنیم برای اینکه در قم به دنبال این هستند که در حوزه مسائل اسلامی گروه‌هایی را تشکیل دهند، اما وقتی مرکزی قانونی وجود دارد که افراد فرهیخته‌ای در آنجا مشغول هستند چرا اصرار به نهادسازی داریم، نیاز است نهاد‌های موجود تقویت شوند.
نماینده تربت حیدریه  تصریح کرد: زیاد کار کردن خوب نیست و مقام معظم رهبری در این رابطه فرمودند مردی و کاری، مرکزی و کاری؛ مرکز پژوهش‌های مجلس به این منظور تشکیل شده که نمایندگان و کمیسیون‌ها از لحاظ اطلاعات علمی تقویت کند، اما متاسفانه این امر مهم در مرکز کنار گذاشته شده اینکه در حوزه‌های انتخابیه مسئله چیست چه ربطی به مرکز پژوهش‌ها دارد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم با بیان اینکه ما به دنبال کوچک سازی دولت هستیم، گفت: اما مرکزی در مجلس وجود دارد که دارد فربه و بزرگ می‌شود و ما هیچ جوابی برای این موضوع نداریم، از آقای زاکانی تقاضا داریم از ظرفیت‌های خوب و جوانان فرهیخته مرکز پژوهش‌ها استفاده کند و تمرکز خود را بر ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی بگذارند و امروز هم باید براساس مواد ۱۴۲ و ۱۴۳ آئین نامه داخلی به مجلس توضیح دهد تا مسائل در روال قانونی خود قرار گیرد.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: اظهارات شما در رابطه با ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی مجلس درست است و طرح‌ها و لوایح باید به کارگروه کارشناسی مرکز پژوهش‌ها ارائه شود، اما در این ماده آمده که در صورت ضرورت و با تصویب کمیسیون این موضوع انجام شود البته برخی کمیسیون‌ها این کار را انجام می‌دهند و اغلب کمیسیون‌ها باید نسبت به این مهم توجه داشته باشند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اصلاح آئین نامه یکی از درخواست‌ها این است که به ویژه طرح‌ها حتما باید در مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی و سپس به مجلس ارائه شود امیدواریم با اصلاح آئین نامه بتوان این مهم را به پیش ببریم.
وی ادامه داد: تاکنون هیئت امنا مصوبه‌ای برای تغییر در تشکیلات مرکز پژوهش‌ها نداشته البته پیشنهادی مطرح شده، اما هنوز در دستورکار قرار نگرفته و آن را پیگیری خواهیم کرد.
انتهای پیام/ زنگنه: مرکز پژوهش‌ها در حال بزرگ شدن است/ قالیباف: هیئت امنای مرکز پژوهش‌ها تصمیمی برای تغییر تشکیلات آن ندارد
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »