چگونه برای آشتی کردن با دیگران آماده شویم؟

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، هر روابطی, چه افلاطونی, خانوادگی و یا حتی عاشقانه هم باشد می تواند چالش برانگیز باشد و بدون شک, افراد دچار آسیب هایی می‌شوند که برای بازسازی آن‌ها به زمان و تلاش نیاز است، چرا که اگر هر دو نفر متعهد باشند, سازش کردن امکان پذیر است و اگر آن‌ها برای این منظور, از راه درست وارد شده و به آن نزدیک شوند, می‌توانند این روند را طی کرده و عزت نفس خود را حفظ کنند.
آماده شدن برای آشتی
تشخیص تفاوت بین بخشیدن و آشتی کردن
تفاوت بین بخشیدن و آشتی کردن باید مشخص شود، چرا که مردم, اغلب بخشش و سازش را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند.
بخشش, چیزی است که فقط به یک نفر نیاز دارد، اما در مقابل, سازش و آشتی به دو نفر نیاز دارد. اگر کسی تمایل به آشتی ندارد، شما نمی‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید و اگر فرد مقابل نیز, آماده  آشتی کردن نباشد, بدانید که ممکن است در حال حاضر زمان آشتی کردن نباشد.
برای این که شخص مقابل با شما صحبت کند و یا صحبت‌های شما را بشنود هرگز التماس یا نزاع نکنید، چرا که شما فقط کنترل اعمال خود را دارید و همچنین اگر فرد مقابل تمایلی به گفت و گو با شما در مورد شرایط را ندارد, به فرد مقابل زمان دهید.
تعیین کردن انتظارات واقع‌ بینانه
از آنجا که آشتی یک روند زمان بر است، انتظار نداشته باشید که بعد از یک مکالمه, همه چیز به حالت عادی برگردد. به جای نتیجه نهایی، بر پیروزی‌های کوچکی که در طول مسیر به دست می آیند, تمرکز کنید زیرا برای بهبودی روابط، زمان  لازم است.
شما می توانید با یک مکالمه خوب و یا صحبت کردن در خصوص یک موضوع, بدون این که صدای خود را بلند کنید یک پیروزی کوچک را به دست آورید.

آشتی کردن را بیاموزید
آشتی کردن نیاز به صداقت دارد؛ خواه فرد مجرم و یا آزرده خاطر باشد. بنابراین, آماده شنیدن چیزهایی درباره خود باشید که ممکن است دوست نداشته باشید و اگر اشتباهی مرتکب شده اید بپذیرید که اشتباه کرده‌اید، صدمه دیده‌اید و خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و همه چیز را از دید طرف مقابل هم ببینید.
به یاد داشته باشید که تمایل داشتن شما به آشتی کردن، قدرت شما را نشان می‌دهد، اما ممکن است قبل از صحبت با فرد، نوشتن در مورد این احساسات مفید باشد و این کار به شما این امکان را می‌دهد که افکار خود را عملی کنید  و برخی از مکالمه‌هایی را که پیش رو دارید، پیش‌بینی کنید.
رابطه خراب شده را ارزیابی کنید
وقت بگذارید و بنشینید و به آنچه که باعث شده است رابطه شما و دوستتان با مشکل روبرو شود، فکر کنید و مسائل خاص و نحوه کمک به آن‌ها را بنویسید و علاوه بر این، راه حل‌های احتمالی برای مواردی که شناسایی کرده‌اید را بنویسید.
این کار به شما کمک می‌کند که وقتی با فرد مقابل صحبت می‌کنید، تمرکز خود را حفظ کنید و همچنین, با این کار به او نشان می‌دهید که متعهد به رابطه هستید.

بیشتر بخوانید:
فوت و فن‌های روانشناسی که زندگی را به کامتان شیرین می‌کند

همانطور که برای راه حل‌های احتمالی فکری می‌کنید، به یک مسئله خاص نیز فکر کنید و نحوه کمک به این مسئله و تأثیر آن بر روی شخص دیگر را بنویسید.
در نظر بگیرید که شخص مقابل چگونه کارهای شما را مشاهده کرده و این احساس را به او القا کرده است و سپس، به این فکر کنید که شخص مقابل چگونه در این مسئله سهیم بوده و اقدامات وی باعث بروز احساس شما شده است. بنابراین, هر راه حل احتمالی که ارائه می‌دهید باید هم برای شما و هم برای شخص دیگر مفید باشد.
این کار ممکن است دشوار باشد. زیرا ممکن است هنوز نسبت به فرد احساس خشم یا کینه داشته باشید، اما شما باید آگاهانه تصمیم بگیرید و خود را جای شخص مقابل بگذارید.
تصور کنید که شخص مقابل چه حسی دارد و از خود بپرسید که آیا او احساس عصبانیت، آسیب‌دیدگی یا انزجار کرده است؟ و به زمانی فکر کنید که همان احساسات را داشتید.
این کار به شما این امکان را می‌دهد تا با شخص مقابل برخی از نقاط مشترک را ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید:
ترجمه از فاطمه میرزایی
انتهای پیام/ چگونه برای آشتی کردن با دیگران آماده شویم؟
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »