فرمانده میدان خودش را فدا کرد تا دیپلماسی انفعالی به دیپلماسی قدرتمند تبدیل شود

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در نوزدهمین روز از ماه مبارک رمضان به مناسبت ایام شهادت امیرالمؤمنین (ع) در یک سخنرانی تلویزیونی با ملت ایران سخن گفتند، این سخنرانی به صورت زنده از شبکه‌های صدا و سیما پخش شد. مقام معظم رهبری در این سخنرانی به بزرگداشت مقام معلم و شهادت شهید مطهری و مسائل و مشکلات کارگران به مناسبت روز کارگر نیز اشاراتی داشتند.

بیشتر بخوانید

اظهارات اخیر برخی مسئولان مایه تاسف است/ سیاست خارجی در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود/ برخی انتخابات را وقتی قبول دارند که نتیجه مطلوب آنها باشد

انتخابات یک فرصت بی بدیل است
مقام معظم رهبری همچنین به انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد اشاره کرده و درباره بروز خطا در انتخابات‌های گذشته فرمودند: ” همه انتخابات‌ ما سالم بوده است، ممکن است تخلفاتی در گوشه و کنار بوده که رخ داده است، امّا تأثیری در نتیجه نداشته است. مواردی بوده که شکایت شده و ما پیگیری کرده‌ایم و تحقیق جدی کردیم. تخلفی که خلاف امانت باشد مطلقاً در انتخابات‌های ما نبوده است. ”
این بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب با واکنش‌هایی در فضای مجازی رو به رو شد و کاربران توئیت‌هایی را با هشتگ #انتخابات منتشر کردند که در ادامه مشاهده می‌کنید:

اظهارات اخیر برخی مسئولان مایه تاسف است
رهبر معظم انقلاب همچنین در بیاناتشان در واکنش به صوت منتشر شده محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از رسانه معاند ایران اینترنشنال نیز اشاره کردند و فرمودند: ” البته از برخی مسئولین کشور هم این روز‌ها حرف‌هایی شنیده شد که برای انسان مایه تعجب و مایه تأسف است. شنیدیم که رسانه‌های دشمن و مخالف جمهوری اسلامی هم پخش کرده اند. انسان متأسف می‌شود وقتی این‌ها را می‌شنود برخی از این حرف‌ها تکرار حرف‌های آمریکاست. ”
وزیر امور خارجه در این مصاحبه کلیدواژه میدان را مطرح کرده بود و به نقش سردار شهید سلیمانی و نیروی قدس در تحولات منطقه‌ای و گفتگو‌های دیپلماسی اشاره کرده بود که واکنش‌های بسیار زیادی را از سمت کاربران و مسئولان به همراه داشت.
رهبر معظم انقلاب این صحبت‌ها را خطای بزرگ خواندند و در این باره فرمودند: ” فرض کنید آمریکایی‌ها سال‌هاست از نفوذ جمهوری اسلامی به شدت ناراحت هستند. از شهید سلیمانی به خاطر این ناراحت بودند و به این خاطر ایشان را به شهادت رساندند. ما نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که داریم حرف آن‌ها را تکرار می‌کنیم چه درباره نیروی قدس چه شخص شهید سلیمانی.
برنامه‌های کشور اعم از برنامه‌های نظامی و علمی و فرهنگی و دیپلماسی است و مجموعه این‌ها سیاست کشور را تشکیل می‌دهد. این که این بخش آن بخش را نفی کند اصلاً معنی ندارد و این خطای بزرگی است که از مسئول جمهوری اسلامی نباید سر بزند. انصافاً نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی منفعل در غرب آسیاست. ”
این بخش از سخنان مقام معظم رهبری واکنش کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت و آن‌ها توئیت‌های خودشان را با هشتگ‌های #خطای_بزرگ، #دیپلماسی_انفعالی و#نیروی_قدس منتشر کردند که در ادامه مشاهده می‌کنید:

سیاست خارجی در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود
رهبر معظم انقلاب در بخش پایانی صحبت هایشان به نقش وزارت خارجه در سیاست خارجی نیز اشاره داشتند و فرمودند: ” سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود. در همه جای دنیا مربوط به مجامع بالادستی و مسئولین عالی رتبه هستند که تعیین می‌کنند. البته وزارت خارجه هم مشارکت دارد. امّا مجری است. در کشور ما هم شورای‌عالی امنیت ملی است و همه حضور دارند، تصمیم‌ گیری می‌شود و وزارت خارجه به شیوه‌های خودش باید اجرا کند. ”
فعالان فضای مجازی نیز در واکنش به این سخنان مقام معظم رهبری با داغ کردن هشتگ #وزارت_خارجه توئیت‌هایی را منتشر کردند که در ادامه مشاهده می‌کنید:

انتهای پیام/ فرمانده میدان خودش را فدا کرد تا دیپلماسی انفعالی به دیپلماسی قدرتمند تبدیل شود
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »